Opcje zakwaterowania dla seniorów – która z nich będzie najrozsądniejszym wyborem?

Seniorzy często potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, jednak nie zawsze chcą się do tego przyznać. Pomocą może być zarówno towarzyszenie jak i wspieranie osoby starszej podczas codziennych czynności, ale także zachęcanie do aktywnego spędzania czasu i regularne odwiedzanie tak, aby osoba starsza nie poczuła się samotnie. Takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, samotność są wyznacznikami tego jak wiele pomocy potrzebuje senior. Z tym łączy się miejsce zakwaterowania, w którym starsza osoba mieszka. Istnieje wiele możliwości od mieszkania w miejscu dotychczasowego przebywania, przez dom spokojnej starości po wspólnotę emerytalną. Każda z tych opcji ma wady i zalety i sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Własne miejsce zamieszkania

Mieszkanie we własnym mieszkaniu umożliwia seniorom prowadzenie niezależnego życia. Dla wielu starszych osób starzenie się we własnym miejscu zamieszkania jest priorytetem, tym bardziej gdy jest to miejsce, do którego są przywiązani. Niestety często starsze mieszkania np. w kamienicach dużych miast, pozbawione są niezbędnych ułatwień dla osób starszych takich jak przykładowo winda. Szczególnie osoby mieszkające na wyższych piętrach mogą mieć trudności z wyjściem na zewnątrz. Osoby samotne, mogą mieć także problemy z zaspokojeniem niezbędnych potrzeb życia codziennego takich jak zrobienie zakupów czy ugotowanie obiadu. Odnosi się to szczególnie do starszych seniorów, którzy nie są na siłach, aby sprostać wszystkim zadaniom. W takich sytuacjach bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych. Pomoc to nie tylko zarobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy ugotowanie obiadu, ale także spędzenie czasu z bliskim. Osobom starszym mieszkającym samotnie często doskwiera samotność, co ma znaczący wpływ na samopoczucie i zdrowie. W sytuacji najbliżsi nie są w stanie zapewnić osobie starszej wymaganej pomocy, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki, która pomoże we wszystkich czynnościach życia codziennego, jednocześnie zapewniając towarzystwo.

dom starców Wrocław

Dom pomocy społecznej

Dom pomocy społecznej ma wiele zalet, ale także wad. Jest to rozwiązanie skierowane głównie do seniorów, którzy mieszkają samotnie, nie mogą liczyć na regularną pomoc ze strony najbliższych, a także ich stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne wykonywanie codziennych czynności. W takiej sytuacji zakwaterowanie osoby starszej w domu opieki będzie dobrym rozwiązaniem. Istnieje wiele ofert domów opieki zarówno prywatnych jak i państwowych – do zlokalizowanych w szczególnie malowniczych terenach, należą domy starców Wrocław i okolice. Osoby tam przebywające mogą liczyć na dobre warunki mieszkalne, a także całodobową opiekę medyczną i pomoc ze strony wykwalifikowanego personelu w codziennych czynnościach. Mieszkańcy domów pomocy społecznej są przeważnie w podobnym wieku, przez co mogą znaleźć wspólne tematy do rozmów i zainteresowania, dzięki którym nie odczują tam samotności. Wadą tego rozwiązania jest przeprowadzka z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Seniorzy mają często problemy z przystosowaniem i przyzwyczajeniem się do nowego miejsca i otoczenia, a także do panujących tam reguł. Dlatego warto, aby dom opieki społecznej znajdował się możliwie blisko poprzedniego miejsca zamieszkania oraz rodziny seniora.

dom starców

Wspólnota emerytalne

Wspólnotą emerytalną może być przykładowo osiedle zamieszkiwane przez osoby w podobnym wieku, które mają dostęp do wspólnej przestrzeni np. terenów rekreacyjnych, ogrodów, kuchni społecznej. Dzięki temu osoby starsze mogą mieszkać we własnym mieszkaniu, jednocześnie mając zapewnione towarzystwo innych ludzi w podobnym wieku. Ma to znaczący wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne seniorów, którzy często czują się samotnie. Wadami tego rozwiązania mogą być potencjalne nieporozumienia z sąsiadami podczas korzystania ze wspólnego otoczenia, cena takiego zakwaterowania, która jest często bardzo wysoka, a także jego dostępność.