Operacyjne metody usuwania kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe zbierające się w nerkach są twardymi złogami powstającymi przez wytrącenie się minerałów oraz soli zawartych w moczu. Bardzo często osoby zmagające się z ich występowaniem samoczynnie je wydalają. Jedak w przypadku większych zmian, które powodują ból oraz dyskomfort konieczne jest skorzystanie z pomocy leczenia farmakologicznego. Często wykonywane są zabiegi endoskopowe, ultradźwiękowe, jednak nie odchodzi się także od tradycyjnych operacji chirurgicznych.

Operacyjne usuwanie kamieni nerkowych

W przypadku występowania dolegliwości bólowych konieczne jest wykonanie odpowiednio dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta zabiegów lub operacji.

Litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową, w skrócie nazywana ESWL jest techniką kruszenia zgromadzonych w nerkach złogów z wykorzystaniem ultradźwiękowej fali uderzeniowej. Metoda ta stosowana jest obecnie powszechnie i niemal 90% przypadków jest leczona tym sposobem. Ultradźwięki przechodzące przez skórę powodują rozpadnięcie się kamienia nerkowego na niewielkie fragmenty, które są łatwe do usunięcia wraz z moczem.

Niekiedy stosuje się również mało inwazyjny zabieg ureteroskopii. Wykonuje się go za pomocą endoskopu w znieczuleniu miejscowym. Endoskop jest wprowadzany do cewki moczowej dzięki czemu lekarz może z łatwością wyciągnąć kamień.

Nefrolitotomia przezskórna jest kolejną metodą, ale zaliczaną już do chirurgicznych gdyż konieczne jest naruszenie tkanek. Nefrolitotomia, w skrócie nazywana PCNL polega na usunięciu kamienia bezpośrednio z nerki za pomocą urządzenia zwanego nefroskopem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W pierwszej kolejności kamienie znajdujące się w nerkach są rozbijane na mniejsze elementy, a następnie usuwane z organizmu za pomocą urządzenia. Metoda ta mimo że skuteczna jest bardziej inwazyjna niż litotrypsja laserowa czy ureteroskopia.

Rzadziej wykonywana jest klasyczna operacja, która polega na rozcięciu nerki bądź moczowodu i wyciągnięciu kamienia. Zazwyczaj jest ona stosowana w wyjątkowych przypadkach gdy kamienie wypełniły dolny lub górny kielich w nerce, gdy są bardzo duże lub odporne na zastosowanie innych metod np. litotrypsji. Metoda klasyczna jest także stosowana gdy kamień zablokował odpływ moczu z nerki lub gdy utknął w moczowodzie.

Jak wspomóc samoczynne usunięcie kamieni nerkowych?

W przypadkach gdy kamienie nerkowe są niewielkie i nie powodują bólu czy dyskomfortu wystarczy zmodyfikować nieco swój tryb życia i dietę aby je skutecznie wydalić. Pomocne w tym celu będą naturalne składniki działające moczopędnie np. pietruszka, liście pokrzywy czy koper włoski. W ciągu dnia należy spożywać dużą ilość wody, dzięki której możliwe będzie szybsze wydalenie złogów. Najlepiej pić niskozmineralizowaną, filtrowaną wodę o obojętnym pH, która nie spowoduje dalszego odkładania się kamieni.

Informacje KCM Clinic podają: zaleca się również wykluczenie produktów spożywczych bogatych w kwas szczawiowy np. szpinak, rabarbar, szczaw. Dobrze dobrana dieta bogata w witaminę A oraz magnez zapobiegnie tworzeniu się kamieni i dodatkowo wzmocni stan wyściółki dróg moczowych [zobacz źródło na stronie kliniki KCM]

Warto zadbać o nerki nawet gdy nie zaobserwowaliśmy oznak obecności kamieni nerkowych. Regularne nawadnianie nasila diurezę przez co kamienie nerkowe nie formują się tak szybko. O właściwe nawodnienie koniecznie muszą dbać sportowcy oraz osoby fizycznie pracujące. Aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych warto również zadbać o właściwą wagę. Nadwaga wynika ze zwiększonego spożycia cukru, produktów mięsnych, które sprzyjają zakażeniom układu moczowego co przekłada się na większe ryzyko pojawiania się kamice moczowej. Ponadto warto ograniczyć w diecie udział soli kuchennej, na rzecz regularnej suplementacji magnezem.