Organizacja pogrzebu na własną rękę

Obecnie, znaczna większość zakładów pogrzebowych oferuje więcej usług niż kilkanaście lat temu. Pracownicy mogą załatwić za nas wszystkie sprawy formalne, zamówienie Mszy za zmarłego oraz wykupienie miejsca na cmentarzu. Oprócz podstawowych obowiązków, jakimi są przygotowanie ciała, wykonanie trumny ora nagrobka, zakład pogrzebowy może całkowicie za nas zorganizować pogrzeb. Nie wszyscy korzystają z tej opcji z wielu różnych powodów.
Pogrzeb jest przykrym wydarzeniem, jednak w chwili śmierci bliskiej nam osoby musimy zachować racjonalne myślenie i zająć się organizacją pochówku. Poza tym, jeśli dowiadujemy się o śmierci jako pierwsi, musimy o wydarzeniu powiadomić resztę rodziny i przyjaciół.

Z jakich powodów decydujemy się organizować pogrzeb na własną rękę? – Otóż, bardzo często rezygnujemy ze skorzystania z usług zakładu pogrzebowego ze względu na wysokie ceny. Większość ludzi na własną rękę organizuje pogrzeb. Można powiedzieć, że powierzanie spraw prywatnych nie przychodzi wielu osobom tak łatwo. Dokumenty, w których zawarte są informacje o osobie zmarłej, muzą zostać dostarczone do konkretnych instytucji. Poza tym, samodzielnie organizując pogrzeb, możemy być pewni, że wszystko odbędzie się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. To samo tyczy się wyboru trumny i ubioru osoby zmarłej.
W takich przypadkach, zadaniem zakładu pogrzebowego jest przygotowywanie ciała do uroczystości pogrzebowych. Mycie ciała, czesanie i ubieranie, to podstawowe usługi pracowników zakładów pogrzebowych. Często wykonuje się także sekcję zwłok, jeśli śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych czy z powodu choroby. Rola zakładu pogrzebowego często skupia się na dodatkowych czynnościach.

Od czego zacząć przygotowania do pogrzebu?

O pogrzebie należy zacząć myśleć w chwili, gdy otrzymamy akt zgonu. Na samym początku, należy przewieźć ciało do kostnicy w najbliższym zakładzie pogrzebowym. Przygotowania do uroczystości pochówku zazwyczaj trwają nie dłużej niż 3 dni. W momencie, gdy ciało znajduje się w kostnicy, musimy najpierw zająć się dokumentami. Z aktem zgonu należy udać się do poszczególnych miejsc:

  • Urząd Stanu Cywilnego,
  • ZUS,
  • Miejsce pracy osoby zmarłej.

Złożenie dokumentacji jest obowiązkiem najbliższych członków rodziny.
Następną czynnością jest zamówienie Mszy Świętej oraz ceremonii pogrzebowej. W kancelarii parafialnej ustalane są również szczegóły odnośnie miejsca na cmentarzu i wykopania grobu.
Kolejny krokiem jest zamówienie trumny oraz nagrobka. W dzisiejszych czasach, są one bardzo różnorodne. Dzięki temu, każdy może wybrać odpowiednie drewno, rozmiar oraz ewentualne dodatkowe elementy, jakie mają znaleźć się w trumnie. Co do nagrobka – w Polsce panuje zwyczaj chowania zmarłych pod tak zwanym pełnym nagrobkiem. Nie stawiamy samego epitafium.
Inne elementy, które koniecznie trzeba kupić, to między innymi ubranie dla osoby zmarłej, różaniec oraz Pismo Święte.
W dzień pogrzebu lub wcześniej zakupujemy wieńce pogrzebowe oraz kwiaty.

Na samym końcu należy zarezerwować lokal na stypę. Musimy ustalić ilość gości w lokalu oraz wybrać menu.

Pochówek w przypadku kremacji

Nieco inaczej wyglądają przygotowania do ceremonii pogrzebowej, gdy życzeniem zmarłego jest kremacja. W takim przypadku nie musimy kupować trumny i niekonieczne jest rezerwowanie miejsca na cmentarzu. W Polsce co prawda, pochówek prochów zmarłego jest dozwolony przez Kościół, jednak taki pogrzeb zdarza się bardzo rzadko. Niemniej jednak kremacja wiąże się z ograniczeniem kosztów, lecz z wiadomych względów, powinna być ona wykonywana jedynie na życzenie zmarłego.