Piękna mowa zaczyna się u logopedy

Nie ma doskonałych rodziców i nie ma doskonałych dzieci. Zresztą nasze dzieci wcale nie potrzebują chodzących doskonałości tylko opiekuńczych i kochających rodziców. W naszym życiu zdarzają się sytuacje, problemy, z którymi dorośli nie potrafią sobie poradzić a co dopiero dzieci. Należy do nich rozwód rodziców, poważna choroba kogoś bliskiego czy śmierć.

Kiedy z dzieckiem do specjalisty?

Jeżeli zauważymy, że dziecko przejawia zachowania związane z lękiem lub agresją, jest wycofane, nieśmiałe, apatyczne, z trudnością nawiązuje kontakty z innymi osobami i rówieśnikami, przeżywa intensywnie codzienne sytuacje, jest zbyt impulsywne to nie należy wtedy zbytnio zwlekać tylko jak najszybciej udać się po pomoc do wykwalifikowanego specjalisty. Jest nim psycholog dziecięcy. Na pierwszym spotkaniu psycholog przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicem, zapozna się z problemami, które niepokoją rodzica. Na kolejnym spotkaniu porozmawia z dzieckiem. W przypadku małych dzieci często sesja polega na odpowiedniej zabawie, podczas, której poznaje się problemy dziecka. Czasami jedno spotkanie z dzieckiem jest niewystarczające. Na końcu psycholog postawi diagnozę i zaproponuje terapię. Psycholog potrafi spojrzeć na problemy dziecka z szerszej perspektywy. Zarówno ze strony psychologii rozwojowej, dydaktyki, metodologii. Może pomóc w problemach edukacyjnych, w problemach wychowawczych, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach odżywiania. Często z gabinetami psychologa dziecięcego współpracują gabinety logopedyczne. Logopeda to specjalista, który nam pomoże, jeżeli nasze dziecko ma zaburzenia mowy, problemy z wymową, sepleni. O wadzie wymowy mówimy, kiedy wymowa odbiega znacznie od formy fonetycznej ogólnie przyjętej w języku.

dziecko

Logopeda skoryguje mowę

Niewłaściwa budowa języka, krzywa przegroda nosowa, krzywy zgryz, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, niska sprawność języka czy warg, które nie są w stanie wykonać ruchów potrzebnych do wymówienia trudnych głosek są częstymi przyczynami problemów naszej pociechy z wymową. Z wadami wymowy wiążą się późniejsze trudności w czytaniu i pisaniu. Niektóre przedszkola prowadzą zajęcia z profilaktyki logopedycznej. Opóźniony rozwój mowy zakłóca relacje dziecka z rówieśnikami. Dziecko ma problemy z porozumiewaniem się z kolegami, nauczycielami, obcymi. Dzieci są często przedrzeźnianie, wyśmiewane. Mogą łatwo zniechęcić do kontaktów z rówieśnikami, mogą nie chcieć przebywać w szkole czy przedszkolu. Dlatego trzeba jak najszybciej zapewnić dziecku pomoc logopedy, terapeuty. Terapeuci powinni mieć kontakt z nauczycielami dzieci, informować ich o osiągnięciach wychowanka, śledzić jego postępy, porażki i sukcesy, sugerować formy pracy, aby zredukować problemy ucznia. Sukces zmotywuje dziecko do nauki, zachęci do przezwyciężania trudności. W czasie pracy nad poprawną wymową, niezmiernie ważne jest wsparcie rodziców i opiekunów, którzy powinni się zaangażować w pracę z dzieckiem w domu jaką zlecił logopeda. Dobrze dobrana terapia logopedyczna skutecznie usunie wszelkie zakłócenia procesu porozumiewania się.