Pomiary termowizyjne – do czego służą, jak przebiegają i czy warto je wykonywać?
Instalacje fotowoltaiczne to obecnie bardzo popularne rozwiązanie dla osób, które chcą produkować energię elektryczną z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce i wykorzystywać ją na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Obecnie panele fotowoltaiczne można zobaczyć już na dachach wieku domów i często wydawać się może, że tego typu instalacje mają prostą konstrukcję, przez co są niezawodne.
Oczywiście obecnie stosowane technologie i komponenty zapewniają bardzo dobrą wydajność i trwałość tego typu mikroinstalacji, jednak mimo tego niezbędne jest regularne kontrolowanie ich pracy po to, aby mieć pewność, że działają w prawidłowy sposób. Różnego rodzaju niewielkie usterki, które nie zostaną wykryte wystarczająco wcześnie, mogą być przyczyną spadku wydajności instalacji lub kolejnych usterek, a gdy to zlekceważymy, użytkowanie instalacji może również nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Warto więc uniknąć tego typu sytuacji i w tym celu korzystać z pomiarów termowizyjnych dla instalacji fotowoltaicznych.
Na czym polegają pomiary termowizyjne w przypadku instalacji fotowoltaicznej?
Termowizja to technologia, która znajduje obecnie zastosowanie w wielu różnych branżach, w tym również w energetyce, a dokładniej mówiąc w kontrolowaniu instalacji fotowoltaicznych. Jest to badanie polegające na pomiarze rozkładu temperatur na powierzchni danego obiektu. W przypadku fotowoltaiki mowa tutaj oczywiście o panelach fotowoltaicznych. Panele te podczas pracy nagrzewają się, co jest w pełni normalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć, chcąc produkować energię elektryczną tym sposobem. W lecie przy temperaturze otoczenia dochodzącej do 40 stopni Celsjusza temperatura prawidłowo pracującego modułu może wynieść nawet 70 stopni Celsjusza i nadal jest to w granicach normy. Zdarza się jednak, że panele np. z powodu usterki zaczynają się nagrzewać dużo bardziej, co niesie za sobą pewne zagrożenia, takie jak poważne uszkodzenia modułów, a w najgorszym przypadku także ryzyko pożaru. Z tego względu pomiary termowizyjne fotowoltaiki są tak istotne. Tego typu badania pozwalają wykryć wszelkiego rodzaju tzw. hot-spoty, czyli miejsca, w których panele fotowoltaiczne za bardzo się nagrzewają. Może to wskazywać na różnego rodzaju uszkodzenia czy też wady fabryczne paneli.
Jak wykonuje się pomiary termowizyjne instalacji fotowoltaicznych?
Pomiary termowizyjne przeprowadza się przy pomocy specjalistycznej kamery termowizyjnej o wysokiej czułości i dokładności. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich nawet najmniejszych hot-spotów na panelach. Warto jednak pamiętać, że panele zazwyczaj montowane są na dachach lub specjalnych konstrukcjach, przez co dostęp do nich może być znacząco utrudniony. Z tego względu firmy zajmujące się pomiarami termowizyjnymi fotowoltaiki wykorzystują w tym celu specjalne drony wyposażone w kamerę termowizyjną. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przeprowadzenie dokładnych obserwacji paneli bez względu na to, w jakim miejscu są one zamontowane. Samo badanie polega zazwyczaj na tym, że operator drona zbliża się do paneli i za pomocą kamery termowizyjnej dokonuje dokładnych oględzin i sprawdza, czy panele nie przegrzewają się w żadnym miejscu.
W czym pomagają pomiary termowizyjne fotowoltaiki?
Termowizja pozwala skutecznie rozpoznać wszelkiego rodzaju usterki paneli fotowoltaicznych czy też problemy z ich działaniem, czego skutkiem jest przegrzewanie się modułów. Prawidłowo działające panele powinny mieć taką samą temperaturę na całej swojej powierzchni. W sytuacji, gdy podczas badania zauważone zostaną hot-spoty, czyli miejsca o podwyższonej temperaturze, może to oznaczać, że panel został w tych miejscach uszkodzony lub ma jakieś wady fabryczne. Przeprowadzając regularne badania termowizyjne, można szybko wykryć mniejsze usterki czy problemy i szybko się ich pozbyć, zapewniać tym samym bezpieczeństwo. Zbyt wysoka temperatura paneli fotowoltaicznych w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do ich poważnego uszkodzenia czy też pożaru. Pomiary termowizyjne fotowoltaiki są więc niezbędne, a na pewno warto z nich skorzystać przy odbiorze instalacji fotowoltaicznej, po wystąpieniu różnego rodzaju ekstremalnych zjawisk pogodowych jak np. wichura czy grad, ale warto robić to także profilaktycznie, gdy zależy na bezpieczeństwie, trwałości oraz prawidłowej pracy instalacji fotowoltaicznej.