Prawo autorskie w praktyce

Autorskie prawa majątkowe

Należy pamiętać, że w przypadku współautorów, wspólnością objęte są wyłącznie autorskie prawa majątkowe, a nie autorskie prawa osobiste. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do autorskich praw majątkowych przysługujących współtwórcom stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności w częściach ułamkowych. Jakie są tego konsekwencje? Każdy ze współautorów może bez zgody drugiego współautora rozporządzić swoim udziałem w utworze. W przypadku utworów rozłącznych, w których wkład każdego ze współautorów ma samodzielne znaczenie, może on również rozporządzać bez zgody drugiego swoją częścią utworu. W praktyce rozporządzenie udziałem w utworze współautorskim może mieć znaczenie w przypadku utworów, których eksploatacja przynosi duże zyski (np. bestsellerowa książka lub program komputerowy). W innych sytuacjach, jeśli zależy nam na samej możliwości wykorzystania utworu (np. w przypadku filmu reklamowego czy strony internetowej) nabycie udziału od jednego ze współtwórców nie daje jeszcze prawa do decydowania o sposobie korzystania z całości utworu.

Jeśli zamierzamy nabyć prawa autorskie lub uzyskać licencję do utworu współautorskiego musimy pamiętać, że umowę w tym zakresie musimy zawrzeć z każdym ze współautorów, ponieważ do wykonywania autorskich praw majątkowych do całości utworu wymagana jest jednomyślna zgoda wszystkich współautorów. Należy pamiętać, że nabycie autorskich praw majątkowych do całości utworu od jednego tylko współautora będzie nieskuteczne, a korzystanie z dzieła przez nabywcę stanowić będzie naruszenie praw autorskich współtwórców, którzy nie wyrazili zgody na zawarcie takiej umowy.

Jeśli współautorom nie uda się osiągnąć porozumienia co do wykonywania autorskich praw majątkowych do całości utworu, wówczas każdy z nich może zwrócić się o wydanie rozstrzygnięcia przez sąd, które orzeka uwzględniając interesy wszystkich współtwórców.

Jak uniknąć konfliktu pomiędzy współautorami?

Sposobem na uniknięcie konfliktu pomiędzy współautorami jest zawarcie przez nich umowy regulującej zasady sprawowania zarządu utworem oraz kwestię wielkości udziałów poszczególnych współautorów. Umowa taka może wskazywać między innymi, który ze współautorów sprawować będzie czynności zarządu dotyczące utworu, jak również czy współtwórcy mogą powierzyć wykonywanie zarządu zarządcy spoza grona współautorów. Zawarcie umowy pomiędzy współautorami może być również korzystne w przypadku, jeśli wkład niektórych współautorów w powstanie utworu był znacznie większy niż wkład pozostałych współautorów. W tym przypadku zawarcie umowy określającej wielkość udziałów pozwoli uniknąć przyszłych sporów i konieczności udowadniania rzeczywistego wkładu w powstanie utworu.

Prawo autorskie w praktyce
Naruszenie praw autorskich do dzieła wspólnego

Wyjątkiem od zasady wspólnego wykonywania autorskich praw majątkowych do dzieła współautorskiego jest dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia tych praw przez osobę trzecią. W tym przypadku, każdemu współautorowi przysługuje prawo do samodzielnego dochodzenia roszczeń z tego tytułu, jednak uzyskane świadczenie przypada wszystkim współtwórcom, zgodnie z wielkością ich wkładów. Dowiedz się szczegółów związanych z prawem autorskim dla Twoich dzieł, korzystając z porad kancelarii Bochyński – odwiedź witrynę i skorzystaj ze specjalistycznej wiedzy.