Proteza oparta na implantach

Współczesna stomatologia to ogromne możliwości dla osób, które od zawsze marzyły o posiadaniu pięknych zębów. Aktualnie nawet w przypadku braku jednego czy kilku zębów, możliwa jest ich odbudowa, czego efektem jest piękny, a przede wszystkim zdrowy uśmiech.

Jednym ze sposobów na przeprowadzenie rekonstrukcji narządu żucia jest implantologia. Do uzupełniania ubytków doskonale sprawdzają się zarówno implanty, jak i protezy zębowe montowane na implantach. Pomimo tego, że jeszcze do niedawna pacjenci mogli jedynie liczyć na tradycyjne protezy zębowe, które bardzo szybko ulegały zużyciu, współczesne metody uzupełnienia braków w uzębieniu są znacznie bardziej skuteczne i opłacalne.

Proteza na implantach to jeden z najlepszych wyborów na wstawienie brakujących zębów, znacznie poprawiając tym komfort życia pacjentów. Na czym polega wstawienie protezy na implantach i u kogo takie rozwiązanie się sprawdzi?

Proteza na implantach – co to jest?

Proteza zębowa najczęściej kojarzona jest z ruchomą częścią, którą się wyjmuje i wkłada, a także odpowiednio dba. W praktyce jednak pod pojęciem protezy zębowej kryje się wiele rodzajów uzupełnień protetycznych. Może to być proteza tradycyjna, którą najczęściej wybierają osoby starsze, jak i również pojedyncza korona protetyczna.

Proteza zębowa na implantach to przyszłość protetyki stomatologicznej, która umożliwia pacjentom z ubytkami zębowymi na lepsze, bardziej komfortowe życie. Proteza zębowa na implantach pomimo tego, że w dalszym ciągu jest wyjmowana, jednocześnie jest mocowana na zatrzaskach. W zależności od rodzaju łącznika, protezy na implantach będą miały różny charakter i inne sposoby jej zakładania.

Zaletą protez na implantach jest sposób jej zakładania, a także zdejmowania – można to robić w dowolnym momencie. Podobnie jest z utrzymaniem odpowiedniej higieny, gdyż do jej wyczyszczenia konieczne jest jedynie jej dokładne szczotkowanie, a także umawianie się na kontrolne wizyty u stomatologa.

Implanty zębowe – gabinet stomatologiczny Gdańsk

Rodzaje łączników protezy na implantach

Śruba tytanowa, która jest wwiercana w kość w miejscu brakującego zęba to tylko jeden z elementów protezy zębowej. Koronę porcelanową lub całą protezą montuje się do implantu za pomocą implantologicznego łącznika. To on pełni rolę anatomicznej szyjki zęba, łącząc wszystkie elementy uzupełnienia protetycznego w całość.

Wybór łącznika przez specjalistę jest uzależniony od preferencji pacjenta, jak i rodzaju montowanej protezy. Obecnie wyróżnia się łączniki implantologiczne wykonane z:

  • tytanu,
  • złota,

Istotne jest jednak, aby łącznik był wykonany z materiałów, które nie wywołują alergii, a także są bezpieczne dla pacjenta.

Łączniki wykorzystywane w implantologii różnią się od siebie kształtem i długością, a także sposobem mocowania. Łączniki ze względu na sposoby mocowania protezy dzieli się na łączniki heksagonalne, oktagonalne, profilowane oraz stożkowe. Oprócz tego wyróżnia się łączniki stałe oraz tymczasowe, standardowe czy tworzone specjalnie pod kątem pacjenta.

Proteza na implantach a proteza tradycyjna

Zasadniczą różnicą pomiędzy protezą na implantach a protezą tradycyjną jest sposób jej montowania. Proteza tradycyjna jest wkładana, a do jej zamontowania konieczne jest użycie specjalistycznego kleju, którego zadaniem jest utrzymanie protezy na miejscu przez cały dzień. Niestety, protezy tradycyjne choć pozornie tanie, są trudne w utrzymaniu czystości i konieczne jest ich ściąganie na noc. Jednocześnie pacjent noszący protezę tradycyjną ma problem z przystosowaniem się do niej – w przeciwieństwie do protezy na implantach, która imituje prawdziwe zęby i można w niej bez problemu spać.

Inną różnicą pomiędzy tymi rodzajami protez jest fakt, że proteza na implantach przeciwdziała zanikowi kości. W przypadku długotrwałego noszenia protezy tradycyjnej kość zanika.

Proteza na implantach – dla kogo?

Z racji tego, że proteza na implantach jest trwała i bez obaw można ją nosić przez cały dzień, powinny się zdecydować na nią osoby aktywne, które nie chcą przejmować się koniecznością doklejania protezy czy ściągania jej na noc.

Proteza oparta na implantach to najlepsze rozwiązanie protetyczne dla osób, które utraciły wszystkie naturalne zęby i do tej pory mają trudności z przyzwyczajeniem się do akrylowej protezy. Z pewnością jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest normalne spożywanie posiłków, bez obaw, że proteza wypadnie.