Przepych czy asceza – urządzanie mieszkania

Elegancja i szyk nie zawsze wiążą się z przepychem. Dobry smak często można poznać właśnie nie po tym, co mamy, ale po tym, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. I choć wielu osobom wydaje się, że im więcej drogocennych przedmiotów w otoczeniu, tym lepiej, coraz częściej można odnieść wrażenie, że przepych nie idzie w parze z dobrym gustem.

Salon i kuchnia – wygodna funkcjonalność, funkcjonalna wygoda

Jeden ze znanych projektantów mody powiedział, że kobieta z klasą nie powinna nosić na sobie więcej, niż trzy kolory jednocześnie. Zasady tej przestrzega się nawet w niektórych instytucjach, takich jak banki, gdzie pracowników obowiązują wytyczne dotyczące stroju.

Łączenie kolorów nie jest łatwą sztuką. W przypadku ubrań to nie taki wielki problem, bo łatwo można naprawić błąd. Kiedy jednak wybieramy kolor ścian czy mebli, warto poświęcić temu nieco więcej namysłu, by po dwóch tygodniach nie zacząć żałować podjętej decyzji.

meblebiałe

Wśród domorosłych dekoratorów wnętrz ścierają się dwie frakcje – zwolennicy przepychu i ci, którzy gustują w dość ascetycznej stylistyce. Profesjonalni projektanci potrafią umiejętnie połączyć oba te pragnienia, tworząc wnętrza z licznymi dodatkami, ale pozbawione ciężkości, która bywa efektem zbyt dużego nagromadzenia ozdób i akcesoriów w tej samej przestrzeni.

Jest to szczególnie widoczne w salonie oraz w kuchni. Są to pomieszczenia, w których spędza się sporo czasu – głównie wypoczywając, spędzając czas z rodziną czy przyjaciółmi. Zarówno salon, jak i kuchnia powinny łączyć wygodę i funkcjonalność.

Po skandynawsku czy biała kuchnia?

Wiele osób decyduje się na połączenie kuchni z salonem lub jadalnią. Powstały aneks kuchenny powinien odpowiadać stylem pozostałym pomieszczeniom. Jeśli nie boimy się kontrastów, możemy zaryzykować przełamanie nowoczesnej stylistyki panującej w salonie, dobierając do kuchni meble przypominające swojskie, domowe kuchnie.

Ogromną popularnością cieszy się skromny, jasny styl skandynawski. Nie wszyscy jednak lubią aż tak zimne, proste i ascetyczne wnętrza. Dobrą alternatywą będą dla nich białe kuchnie – wykonanie mebli kuchennych na wymiar oferują wiodące salony meblowe w całej Polsce.

biała kuchnia

Kuchnie tego typu są ponadczasowe i uniwersalne. Łatwo można odmienić całe wnętrze, dodając gdzieniegdzie odpowiednie dodatki. Białe, proste meble posłużą wówczas jako baza do przygotowania wrażenia nowoczesności lub swojskości, zależnie od charakteru akcesoriów, jakimi urozmaicimy całe pomieszczenie.