Psychoterapia a leczenie farmakologiczne – czy warto jedno łączyć z drugim?

Problemy ze zdrowiem psychicznym należy traktować jak chorobę – tak samo, jak schorzenia układu oddechowego czy nerwowego lub problemy z sercem. Wymagają one odpowiedniego leczenia i wizyty u specjalisty, którym w tym przypadku jest psycholog lub psychiatra. Jak leczyć problemy natury psychologicznej i czy warto łączyć psychoterapię z leczeniem farmakologicznym?

Psychoterapia – klucz do sukcesu

Istnieje wiele różnych odmian chorób związanych z naturą psychologiczną człowieka. Mogą to być stany lękowe, depresja, urojenia i problemy z odróżnieniem rzeczywistości od fantazji, traumy po tragicznych wydarzeniach, problemy z uzależnieniem lub współuzależnieniem i wiele, wiele innych. Każda z nich wymaga specjalistycznego podejścia i dopasowanego zarówno do problemu, jak i indywidualnych potrzeb chorego, leczenia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby osoba zmagająca się z takimi problemami udała się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

Wizyta u psychiatry lub psychologa jest pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia. W przypadku chorób o naturze psychicznej i psychologicznej proces leczenia wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku schorzeń serca czy układu krwionośnego. Jego podstawą nie są leki czy skomplikowane operacje, a rozmowa. Wielu osobom wydawać może się to banalne i pozbawione sensu, jednak specjaliści z całego świata zgodnie zapewniają, że to właśnie psychoterapia jest podstawą leczenia depresji, traum powypadkowych i po innych tragicznych zdarzeniach oraz wielu innych schorzeń o naturze psychicznej.

Wybierając psychologa, warto zapoznać się z jego specjalizacjami i udać do osoby, która zajmuje się konkretnymi przypadkami, na przykład głównie leczy depresję, zajmuje się terapią rodzinną lub prowadzi sesje dla osób uzależnionych. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej uda się znaleźć odpowiednie metody leczenia i dopasować terapię do problemu oraz potrzeb osoby chorej. Bardzo ważne w tym procesie jest również to, aby pacjent czuł się w obecności swojego psychologa komfortowo i w miarę możliwości swobodnie. Dlatego poza specjalizacją danego lekarza należy zwracać również uwagę na swoje samopoczucie.

Leczenie farmakologiczne jako dodatkowe wsparcie

W niektórych przypadkach lekarze decydują się na zapisanie specjalistycznych preparatów leczniczych w postaci leków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko dodatkowe wsparcie, które samo nie przyniesie oczekiwanych skutków. Leczenie za pomocą tabletek, pigułek czy innych leków należy koniecznie łączyć ze specjalnie dopasowaną do danego schorzenia terapią. Tylko wtedy można liczyć na naprawdę zadowalające efekt i stosunkowo szybką poprawę stanu pacjenta.

Udając się do lekarza psychologa lub psychiatry należy pamiętać, że o tyle, o ile leczenie za pomocą terapii może występować samodzielnie i dać oczekiwane skutki, to o tyle leczenie za pomocą leków powinno zawsze być połączone z regularnymi wizytami u terapeuty lub psychologa. Takie połączenie jest niezwykle skuteczne i zalecane szczególnie w bardzo trudnych przypadkach, na przykład, gdy pacjent ma bardzo silne stany lękowe lub ataki paniki bądź pojawiają się u niego myśli samobójcze, które bez odpowiednio oddziałujących na niego środków farmakologicznych mogą doprowadzić do tragedii.

W niektórych przypadkach lekarze zalecają stosowanie środków leczniczych wspomagających regularnie. Często jednak zdarza się, że zalecają odpowiednie preparaty, które należy przyjmować tylko w nagłych przypadkach, na przykład w momencie, gdy zbliża się atak paniki. Leki na schorzenia natury psychologicznej często są bardzo silne i mocno oddziałują nie tylko na psychikę, ale na cały organizm. Dlatego nie należy zażywać ich na własną rękę i koniecznie trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza specjalisty.


Odwiedź profesjonalnego psychologa w gabinecie Skrzydła.