Rękawowa resekcja żołądka – ile kilogramów pozwala zrzucić?

Rękawowa resekcja żołądka, czyli z angielskiego tzw. gastric sleeve to jedna z najpopularniejszych i najczęściej przeprowadzanych operacji bariatrycznych, będących chirurgiczną metodą leczenia nadwagi. Otyłość, jako jedna z największych epidemii XXI wieku dotyka dziś naprawdę wielu osób w różnej skali, często powodując także trudną do zwalczenia cukrzycę typu II oraz choroby wieńcowe. Nie ulega wątpliwości, że znalezienie skutecznej metody walki z otyłością stało się ważnym celem specjalistów na całym świecie. Jak w tę walkę wpasowuje się rękawowa resekcja żołądka? Jak skuteczny jest to zabieg i ile kilogramów pozwala zrzucić?

Na czym polega rękawowa resekcja żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka to procedura, którą wykonuje się zwykle u pacjentów ze znaczącą nadwagą, u których zrzucenie zbędnych kilogramów za pomocą diet i ćwiczeń nie przynosi większych rezultatów. Zabieg ten ma charakter restrykcyjny, co oznacza, że ogranicza pojemność żołądka do optymalnego minimum i tym samym sprawia, że ilość możliwych do przyjęcia pokarmów zmniejsza się dramatycznie.

laparoskopowe usunięcie żołądka

Zwykle przyjmuje się, że podczas rękawowej resekcji żołądka usuwane jest około 70% jego całkowitej powierzchni, pozostawiając jedynie wąski fragment przypominający z wyglądu rurkę lub właśnie wpisany w nazwę rękaw. Odcięte fragmenty żołądka zostają usunięte na zewnątrz organizmu, a jego pozostała część, zdolna pomieścić około 150 ml pokarmu pozostaje, ograniczając przyjmowane ilości jedzenia.

Tak radykalne ograniczenie ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia szybko przyczynia się do utraty wagi, ułatwiając powrót do normalnego życia i prawidłowo funkcjonującego organizmu. Wycięcie fragmentu żołądka to jednak nie tylko fizyczne ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów. Wraz z usuniętą częścią zatrzymuje się bowiem proces produkcji hormonu odpowiedzialnego za poczucie łaknienia. Osoba, która przechodzi przez zabieg rękawowej resekcji żołądka nie będzie po nim czuła nieustannego głodu i szybciej dostosuje się do nowych wytycznych dietetyka, tym samym jeszcze szybciej poprawiając swoją formę fizyczną.

Choć sama procedura zabiegu brzmi bardzo poważnie i z pewnością należy traktować ją jako pełnoprawną operację, wykorzystanie w niej metody laparoskopowej znacząco ogranicza ryzyko związane z powikłaniami pooperacyjnymi oraz skraca proces rekonwalescencji. Laparoskopia jest w przypadku tego typu interwencji jedną z najmniej inwazyjnych metod, dlatego też tak chętnie wykorzystuje się ją w nowoczesnej medycynie.

laparoskopowe leczenie otyłości

Kiedy warto zdecydować się na rękawową resekcję żołądka?

Wszelkie badania trendów medycznych pokazują, że rękawowa resekcja żołądka jest dziś podstawowym zabiegiem bariatrycznym stosowanym w większości przypadków wymagających operacyjnej interwencji w walce z nadwagą. Metodę tą stosuje się więc przede wszystkim tam, gdzie tradycyjne metody odchudzające zawiodły, a pacjent nie jest w stanie samodzielnie podjąć się bardzo restrykcyjnej diety. W wielu przypadkach resekcja żołądka jest jedynym sposobem pozbycia się otyłości spowodowanej nadmierną produkcją hormonu łaknienia czy błędnym działaniem innych gruczołów organizmu.

Rękawowa resekcja żołądka jest też doskonałym wspomaganiem w walce z cukrzycą typu II. Ze względu na ograniczenie ilości spożywanych pokarmów i bardzo restrykcyjnej diecie koniecznej w przypadku tak dramatycznego zmniejszenia pojemności żołądka, ilość przyswajanych przez organizm kalorii dramatycznie maleje, a trawienie glukozy staje się znacznie łatwiejsze. Jednocześnie więc organizm radzi sobie z produkcją wystarczających pokładów insuliny i przestaje być zależny od dawek podawanych w postaci zastrzyków.

Rezultaty pooperacyjne – ile kilogramów można zrzucić dzięki zabiegowi?

Chorzy zauważają ogromną poprawę i szybką utratę wagi już w kilka dni i tygodni od przebytego zabiegu, a wszystko to dzięki nagłemu wycięciu z diety nawet 90% zwyczajowych porcji. Poza oczywistym ograniczeniem ich objętości, osoby po rękawowej resekcji żołądka muszą przyswoić także nowe nawyki żywieniowe, dzięki którym efekty chudnięcia będą jeszcze bardziej widoczne. Ostatecznie szacuje się, że utrata masy ciała, zależnie od indywidualnego przypadku i predyspozycji każdego pacjenta, może wynosić od 50 do nawet 80% całkowitej masy przed operacją i to w samym pierwszym roku po operacji. Dla wielu osób to jedyna szansa na pozbycie się tak wielu nadmiernych kilogramów i powrót do zdrowszego, bezpieczniejszego trybu życia.