Rola kamizelki obciążeniowej u dzieci z nadwrażliwością sensoryczną

Jeśli Twoje dziecko boryka się z nadwrażliwością sensoryczną i poszukujesz rozwiązań, które będą stanowić dla niego ukojenie, powinieneś zastanowić się nad zastosowaniem kamizelki obciążeniowej. Czym jest nadwrażliwość sensoryczna i jak się objawia? Dlaczego używanie kamizelki obciążeniowej może mieć naprawdę pozytywne skutki? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czym jest nadwrażliwość sensoryczna?

Nadwrażliwość sensoryczna to zespół objawów, które związane są z odbiegającym od normy przyswajaniem bodźców zmysłowych. Do takich objawów zaliczamy stany lękowe i fobie u dziecka, np. strach przed dotykiem oraz nieadekwatne reakcje i zachowania. Problem może obejmować zarówno jeden jak i kilka rodzajów bodźców. Najczęściej występujące zaburzenia dotyczą odczuwania dźwięków, dotyku albo impulsów pochodzących z układu przedsionkowego ucha wewnętrznego i (ulokowanych w obrębie układu mięśniowego) proprioceptorów. Rzadziej zdarzają się zaburzenia dotyczące reakcji na bodźce wzrokowe, węchowe lub smakowe.

Dzieci, które mają zaburzenia sensoryczne są cały czas przebodźcowane, ponieważ reakcje chorego na stymulacje są zbyt intensywne. Przez ciągły nadmiar bodźców maluch z zaburzeniami czuje się zalękniony, zaniepokojony, nie potrafi poradzić sobie z interpretacją tego co do niego dociera. Chory stara się zazwyczaj unikać bodźców, które źle na niego wpływają. Chowa się przed hałasem, nie chce bezpośredniego kontaktu dotykowego nawet ze strony najbliższych mu osób, unikają miejsc z wieloma kolorowymi światłami czy tych, gdzie przebywa więcej osób.

Niemowlęta i mniejsze dzieci, u których podejrzewa się nadwrażliwość sensoryczną, często z niej wyrastają. Wynika to ze wciąż trwającego procesu integracji i rozwoju mechanizmów poznawczych. Małe dzieci wciąż mają zbyt mało doświadczeń, by wytworzyć prawidłowe powiązania między otrzymywanymi bodźcami, a zrozumieniem ich i odpowiednią reakcją na nie. Wiekiem, w którym dziecko chłonie jak najwięcej doświadczeń i odczuwa bodźce mocniej to ok. 6-7 lat. W tym czasie niekiedy dzieci wydają nam się nadreaktywne, ponieważ ich reakcja na bodźce jest dużo bardziej intensywna, dłuższa i dominują w niej też elementy emocjonalne. Po pewnym czasie sytuacja ta ulega stabilizacji.

Jeżeli zauważymy u młodszych dzieci takie objawy jak: niepokój, ucieczka i agresja, płacz, rozdrażnienie, unikanie bodźców, w reakcji na stymulację, możemy mówić o chorobliwej nadwrażliwości sensorycznej. Dzieci, które się z nią zmagają, zazwyczaj ciężko znoszą wszystkie nowe wrażenia, nie potrafią odnaleźć się wśród ludzi, w nieznanych, nowych sytuacjach czy pomieszczeniach. Przy zaburzeniach dotyku nie dają się dotykać, a czasem nawet negatywnie reagują na strukturę nowych ubrań, czy nieznanych wcześniej pokarmów.

Kamizelka sensoryczna dla dzieci z nadwrażliwością

Leczenie nadwrażliwości sensorycznej polega na wypracowaniu prawidłowej reakcji na bodźce docierające do dziecka z otoczenia. Terapia składa się na ćwiczenia i zabawy. Jednym z przedmiotów, który chętnie wykorzystuje się w leczeniu zarówno na terapii jak i w warunkach domowych jest kamizelka obciążeniowa dla dzieci.

Jej zadaniem jest wywieranie na ciało głębokiego nacisku, który przynosi ograniczenie nadreaktywności. Efektami stosowania kamizelki jest rozluźnienie mięśni, spadek pobudzenia i lęku, wzrost skupienia i poprawienie zdolności organizacyjnych. Według badań naukowych, używanie kamizelki obciążeniowej podnosi poziom serotoniny oraz neuroprzekaźników we krwi. Noszenie kamizelki, świetnie przełoży się na samopoczucie dziecka i efekty jego pracy w przedszkolu, czy szkole. Wyciszenie, rozluźnienie się, skupienie, nie wpłynie pozytywnie jedynie na koncentrację i naukę, ale także na kontakt z innymi dziećmi. Mimo ogromnej ilości plusów, warto jest skonsultować zakup kamizelki sensorycznej z terapeutą specjalizującym się w integracji sensorycznej. W ten sposób wykluczysz czy dziecko nie ma żadnych przeciwwskazań co do jej stosowania oraz uzyskasz maksymalną efektywność terapii jako całości.

dziecko

Należy pamiętać, by stosować się do zaleceń i odpowiednio używać kamizelki obciążeniowej. Nie powinna ona stanowić standardowego ubioru dziecka, które będzie nosić ją codziennie, bez zdejmowania. Na początku terapii łączny czas, w którym powinno się nosić kamizelkę, nie powinien przekraczać 2 – 3 godzin. Według powszechnie przyjętych zasad, kamizelkę należy stosować przez około pół godziny, po czym zdjąć i założyć ponownie po upływie ok. 2 godzin.