Rola psychologa w leczeniu otyłości – dlaczego warto zgłosić się do niego po pomoc?
Coraz więcej osób zmaga się z otyłością, która jest nie tylko efektem nieodpowiedniej i średnio zbilansowanej diety. Powodem pojawienia się większej ilości tkanki tłuszczowej są przede wszystkim czynniki psychologiczne, które na wiele sposobów wpływają na nasz organizm. Dlatego też specjaliści zalecają, aby oprócz wsparcia dietetyka w procesie walki z otyłością, znaleźć się przede wszystkim pod opieką psychologa.
Leczenie otyłości to temat rzadko poruszany, ze względu na złożony proces walki z tą przewlekłą chorobą. Nie tylko zbędne kilogramy oraz zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej w organizmie świadczą o konieczności rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. U wielu pacjentów problem z zaburzeniami odżywiania czy nadprogramowy stres, prowadzi do pojawienia się dodatkowych kilogramów na wadze. Problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym to jasny sygnał, że konieczna jest specjalistyczna pomoc w leczeniu otyłości.
Psycholog w leczeniu otyłości – dlaczego jego obecność jest konieczna?
Wykształcenie niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych w dzieciństwie w dużej mierze prowadzi w przyszłości do pojawienia się problemów z wagą. Otyłość klasyfikowana jest jako choroba, z którą mierzy się coraz więcej osób – nierzadko również te aktywne fizycznie. Stres, niewłaściwa dieta, kwestie zdrowia psychicznego wpływające na spadek poczucia własnej wartości, to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się problemów z wagą. Dlatego też tak istotne jest, aby leczenie otyłości było przeprowadzane jedynie we współpracy z doświadczonym dietetykiem oraz psychologiem, którego wsparcie będzie niezbędne na każdym etapie.
Problemy z otyłością nie dotyczą jednak tylko zdrowia fizycznego. Aspekt życia społecznego w przypadku osób z nadwagą i otyłością jest tutaj niezwykle istotny. Postrzeganie takich osób jako mniej atrakcyjne, prowadzące niezdrowy tryb życia jest przyczyną stygmatyzacji, a także pojawienia się wielu nieprzyjemnych komentarzy i opinii osób postronnych. Wszystko to może doprowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości, spadkiem samooceny, a w konsekwencji – do depresji. Również osoby, które rozpoczęły leczenie otyłości i nie widzą od razu spektakularnych efektów mogą poczuć się źle z własnym ciałem.
Wsparcie psychologa w leczeniu otyłości
Ze względu na korzyści płynące ze wsparcia psychologa podczas leczenia otyłości, warto zgłosić się do niego jak najszybciej. Problemy z otyłością są często spowodowane depresją oraz zaniżonym poczuciem własnej wartości. Dopasowanie diety przez specjalistę, a także rozpoczęcie aktywności fizycznej mogą być niewystarczające w leczeniu otyłości. Wsparcie psychologa to szansa na uporanie się ze wszystkimi czynnikami psychologicznymi, które blokują naszą sprawczość, a tym samym – wydłużają proces utraty kilogramów.
Z racji tego, że pojawia się coraz więcej badań i głosów dotyczących tego, że otyłość, zwłaszcza otyłość typu II i III, jest ściśle związana ze zdrowiem psychicznym, trudno jest zupełnie zignorować ten aspekt. Zaburzenia odżywienia, dynamiczny tryb życia, oczekiwania społeczne oraz stres w życiu zawodowym to czynniki mogące doprowadzić do depresji, a także otyłości.
Jak wygląda współpraca z psychologiem w leczeniu otyłości?
Walka z zaburzeniami odżywiania to niezwykle złożona kwestia i wymaga współpracy z wieloma specjalistami – zwłaszcza z psychologiem. Akceptacja swojego stanu to pierwszy etap leczenia otyłości w zakresie zaburzeń psychologicznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o uświadomienie sobie problemu oraz wszystkich metod, które umożliwią jego rozwiązanie. Akceptacja z pomocą psychologa to szansa na rozpoczęcie leczenia otyłości, które zakończy się powodzeniem.
Psycholog w terapii otyłości odgrywa następującą rolę:
- zachęca do wprowadzenia zmian w stylu i trybie życia,
- zwiększa świadomość pacjenta, omawiając z nim problemy, jakie mogły wpłynąć na zwiększenie się wagi ciała,
- wskazuje przyczyny psychologiczne, które są ściśle związane z otyłością i omawia ich długoterminowe konsekwencje zdrowotnych,
- uczy technik radzenia sobie ze stresem i w trudnych sytuacjach – na przykład w życiu zawodowym,
- kieruje na psychoterapię w przypadku stwierdzenia poważnych zaburzeń odżywiania.
Leczenie otyłości tylko ze specjalistyczną pomocą
Ze względu na złożony charakter otyłości, pacjenci zmagający się z tą choroba powinni znaleźć się pod opieką konkretnych specjalistów – dietetyka, internisty oraz psychologa. Tylko współpraca na tych trzech obszarach zwiększa szansę na pełną kontrolę zdrowia pacjenta i skuteczną walkę z otyłością.