Rosiczki – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz ich hodowlę

Rosiczka drosera to bardzo ciekawa, wręcz egzotyczna roślina, która zachwyca nietuzinkowym wyglądem i zapada w pamięć. Jest to roślina, która bez problemu można hodować w warunkach domowych. Dostępny jest szeroki wybór odmian o różnych odcieniach oraz rozmiarach.

Jak zabrać się za hodowlę rosiczki w domu i co warto o niej wiedzieć, zanim zacznie się tę przygodę? Jakie są jej wymagania i jaki rodzaj rosiczki najlepiej wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi i zacznij hodowlę tej wyjątkowej rośliny owadożernej w swoim domu już teraz! To roślina, która na pewno będzie przyciągać spojrzenia wszystkich Twoich gości. 

Charakterystyka i wymagania rosiczki

Nazwa rosiczka pochodzi od łacińskiego słowa drosos, które oznacza rosę lub droseros, co oznacza zwilżony rosą. Nazwa ta związana jest z wyglądem rosiczki, która na włoskach gruczołowych ma krople, które w świetle lśnią się niczym poranna rosa. Jest to roślina, która hodowana jest właściwie na wszystkich kontynentach, gdzie panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Rosiczka nie lubi bowiem zima i należy hodować ją w temperaturze, która nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Obecnie występuje około 180 różnych gatunków tej rośliny i najwięcej z nich pochodzi z Australii. Większość odmian rosiczki to rośliny wieloletnie, a więc jest to roślina do długotrwałej uprawy. Jeśli zapewni jej się odpowiednie warunki pod względem wilgoci oraz temperatury, to może rosnąć w domowych warunkach przez długie lata. 

rosiczkaRosiczka, mimo iż jest rośliną bardzo ciekawą i egzotyczną, nie jest przesadnie trudna w uprawie. Najważniejsze jest, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Jest to roślina, której nie należy trzymać w temperaturze niższej niż 15 stopni, ponieważ może zmarznąć i nie wrócić już do dawnej formy. Ponadto istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Rosiczkę podlewa się przez podsiąkanie, czyli od dołu – wodę należy wlać do podstawka, aby roślina sama ją wpiła, a nie bezpośrednio do doniczki. Ponadto w podstawce zawsze powinna znajdować się woda mniej więcej na wysokość 1 cm. To zapewni roślinie stały dostęp do wilgoci. Poza tym rosiczka może rosnąć w mocno nasłonecznionym miejscu. Standardowo rosiczka ma około 15 cm wysokości oraz najczęściej ma krótką łodygę, rzadziej trafiają się odmiany, w których jest ona długa i prosta. 

Wybierz jeden z wielu różnych wariantów

Jak już zostało wspomniane, rosiczek jest obecnie naprawdę wiele. Ponad 100 gatunków pochodzi z samej Australii, a jeśli wierzyć specjalistom, którzy badają tę wyjątkową roślinę, łącznie jest ich obecnie aż 188. W Polsce występuje naprawdę wiele różnych odmian rosiczki, które można śmiało hodować na parapecie w domu. Dostępne są odmiany tropikalne, klimatu umiarkowanego oraz z lasów tropikalnych. Występują też gatunki zimnolubne, jednak nie oznacza to, że radzą sobie na przykład z przymrozkami. Nawet one są stosunkowo mało odporne na niskie temperatury, mają jedynie odrobinę większą tolerancję niż na przykład rosiczki tropikalne. 

Decydując się na zakup rosiczki do domu, warto udać się do specjalistycznego centrum ogrodniczego, gdzie można znaleźć rośliny owadożerne. Przed zakupem warto dowiedzieć się dokładnie, jakiej pielęgnacji potrzebuje ta konkretna odmiana, aby mieć pewność, że wybrana gleba oraz doniczka i stanowisko będą dla niej odpowiednie. Rosiczka, jeśli będzie dobrze zadbana, będzie cieszyć oko przez naprawdę długi, długi czas.