Specyfika sprężarek powietrza

Sprężarki powietrza – czym są? Według wiele osób to maszyny, które umożliwiają użytkownikom szybko i łatwo wysokiego ciśnienia. Jak to się dzieje, że powietrze lub inne gazy są sprężane. To oczywiście nie jest już tak prostym tematem, jednak najprościej jest to opowiedzieć przedstawiając po prostu mechanizm tłokowy bądź mechanizm śrubowy.

Praca kompresora powietrza

W pierwszej sytuacji powietrze, które przez sprężarkę jest do niej zasysane zmniejsza swoją objętość poprzez dociskanie przez obracające się tłoki, pchane przez cylindry – tłoki przepychają powietrze podwyższając atmosferę do 10 lub 13 atmosfer. Oznacza to, że wychodzące z dyszy kompresora powietrze jest 10 bądź 13 razy silniejsze niż przy typowym nawiewie. Gdybyśmy przystawili rękę do dyszy kompresora z pewnością zaryzykowalibyśmy utratę skóry. Mechanizm tłokowy jest zatem prosty. Podobnie wygląda to w przypadku mechanizmu śrubowego – ten opiera się na obracaniu się śrub do środku, dzięki przepływowi powietrze przez nie tworzy się ciśnienia, co również pozwala na wyprodukowanie około 10-13 atmosfer. Takie ciśnienie jest niezbędne w wielu warsztatach.

Sprężarki do wykorzystania prywatnego

Typowe sprężarki, które możemy zakupić w sklepie nie należą do najdroższych maszyn, są warte swojej ceny. Warto poznać ich przykładową specyfikację zanim zdecydujemy się na zakup zbyt słabej sprężarki, która nie sprosta naszym potrzebom. Generalnie kompresory olejowe napędzane są dzięki standardowej energii elektrycznej 230V.

Wydajna sprężarka tłokowa Airpress

Moc sprężarki w zależności od jej wielkości to najczęściej kilka konii mechanicznych – od 2 do około 7-8. Pojemność zbiornika sprężarki powietrza może wynosić kilkaset litrów – standardowo jednak jest to nie więcej niż 100. Duże kompresory mogą mieć nawet 300 litrów pojemności. Tutaj jednak należy liczyć się ze sporą ceną, która oscylować może w okolicy nawet 3 tysięcy złotych. W przypadku sprężarki powietrza o pojemności tylko 50 litrów otrzymujemy około 3-4 konie mechaniczne i jakieś 200 litrów wydajności na minutę pracy maszyny – możecie takie informacje znaleźć tutaj: http://www.agregaty.com.pl/produkty,sprezarki-airpress.html. Duże sprężarki – 200 litrów – mogą wytworzyć około 450 litrów na 60 sekund swojej pracy.

Duże sprężarki powietrza

W przypadku sprężarek do zastosowań prywatnych raczej nie spotkamy tutaj wielkich potworów wytwarzających kilkanaście atmosfer, najczęstsze ciśnienie bazuje na 7-8 barach. Zapewne chcielibyście także widzieć ile może ważyć kompresor powietrza. Mały kompresor 50-litrowy to waga mniej więcej 30-35 kilogramów. 4 razy bardziej pojemny kuzyn ważyć będzie niespełna 100 kilogramów, z pewnością zatem nie damy rady przetransportować go samodzielnie. Szczęśliwie większość kompresorów powietrza budowana jest na kółkach, co może ułatwiać przemieszczenie ich np. po warsztacie, magazynie lub w innym miejscu, gdzie są użytkowane. Wybierając sprężarkę najlepiej jest zwrócić się do osób, które miały już z nimi do czynienia. Dobrze jest także znaleźć w sieci karty produktowe różnych maszyn o zbliżonej mocy aby porównać je i zwyczajnie nie przepłacić.