Szkolenia BHP z dojazdem do firmy

Nauka towarzyszy nam od najmłodszych lat, poprzez przedszkole, szkołę, po studia. Często jednak nasza edukacja nie kończy się wraz z ukończeniem studiów i towarzyszy nam praktycznie przez całe życie zawodowe. Pracodawcy kierują nas na dodatkowe kursy, szkolenia. Część tych szkoleń jest obowiązkowa, przewidziana w kodeksie pracy. Do takich szkoleń należą szkolenia okresowe bhp. Pracodawca jest zobowiązany do przeszkolenia każdego nowego pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przed dopuszczeniem go do pracy a później zapewnić prowadzenie szkoleń okresowych.

Szkolenia z BHP regularnie

Okresowe szkolenia bhp muszą być obowiązkowo powtarzane w czasie trwania naszej umowy o pracę. Mają one za zadanie przypomnienie i ugruntowanie wcześniej zdobytych wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy a także zaznajomienie pracowników z nowinkami techniczno- organizacyjnymi, z nowymi rozwiązaniami z zakresu bhp. Częstotliwość i czas trwania obowiązkowych szkoleń zależy od tego, jaką pracę wykonujemy, warunków wykonywania pracy, zajmowanego stanowiska. Pracodawcy, kierownicy wyższego szczebla muszą odbywać szkolenia okresowe z bezpieczeństwa i higieny pracy raz na 5 lat, w wymiarze 16 godzin. Forma szkoleń to kursy, seminaria lub samokształcenie kierowane. Pracownicy inżynieryjno-techniczni, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy a także organizatorzy produkcji również nie rzadziej niż raz na 5 lat muszą powtórzyć szkolenie w wymiarze 16 godzin, w formie kursów, seminariów. Pracowników służby bhp i osoby, które wykonują zadania służby bhp obowiązuje aż 32 godzinne szkolenie, w tym 4 godziny ćwiczeń. Pracowników administracyjno – biurowych obowiązuje 8 godzinne szkolenie, co 6 lat. Pracownicy, którzy są zatrudnieni na stanowiskach robotniczych i wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, z dużym zagrożeniem dla zdrowia muszą odbywać szkolenia Multikontrakt stosunkowo często, to znaczy, co roku, w formie 8 godzinnego instruktażu na stanowisku pracy i wykładów. Szkolenia bhp muszą być prowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i

bhp_multikontrakt

Pracy z 2004r. i późniejszymi zmianami. Szkolenia okresowe zaznajamiają pracowników z regulacjami prawnymi bhp w związku z wykonywaną pracą, zagrożeniem występującym w pracy, zasadami postępowania w razie wypadku czy w sytuacjach zagrożenia. W czasie szkolenia pracownik jest zapoznawany z prawem pracy i odpowiedzialnością pracownika, z ryzykiem zawodowym, z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Do przeprowadzenia szkolenia uprawnieni są specjaliści do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Muszą posiadać stosowne dokumenty poświadczające ukończenie szkolenia okresowego dla pracowników służb bhp lub osób wykonujących takie zadania i zaświadczenie o ukończeniu kursu dla wykładowców pozaszkolnych form kształcenia osób dorosłych. Pracownicy, po odbyciu szkolenia otrzymują zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia bhp a pracodawca wpina do akt osobowych pracownika odpis lub kserokopię takiego zaświadczenia.