Szukasz aktywności w kontakcie z naturą? Wybierz spływ kajakowy Bobrem i skorzystaj z noclegu w Nielestnie

Ruch na świeżym powietrzu zawsze jest lepszą opcją niż wybieranie zajęć na sali gimnastycznej czy siłowni, a już ruch na łonie natury niesie za sobą nieporównywalne z tym korzyści. Korzyści zdrowotne to jednak nie wszystko. Miłośnicy sportów na łonie natury to także żądni przygód podróżnicy, dlatego najczęściej wybierają oni taką formę aktywności, wyjeżdżając przy tym na ciekawe wycieczki. Zobaczmy, jakie to są aktywności, jakie dają korzyści i z czym one się wiążą. 

Zalety aktywności w otoczeniu przyrody

Nie da się ukryć, że obecność na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody ma przede wszystkim wpływ na naszą kondycję wydolnościową i psychiczną. Człowiek od początków był związany z naturą, dlatego też przebywanie wśród niej pozwala mu na:

 • Wyciszenie – dźwięki przyrody działają na mózg niczym biały szum; dzięki nim głowa może odpocząć od miejskiego zgiełku, co pozwala osiągnąć stan pełnego spokoju
 • Zmniejszenie stresu – oddychanie świeżym powietrzem, szum wody czy drzew oraz ruch w takim otoczeniu sprzyja zmniejszeniu poziomu kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, dzięki czemu zmniejszamy ogólne spięcie ciała i ryzyko nerwicy
 • Poprawienie kondycji – wiadomo, że praktycznie każda aktywność ruchowa poprawia wydolność, ale przebywanie wśród natury daje prawie kilka razy większe dotlenienie organizmu, dzięki czemu układ oddechowy i układ krążenia działają dużo lepiej  
 • Ogólne szczęście – wysiłek fizyczny wytwarza w organizmie bardzo dużo endorfin odpowiadających za dobry humor, ale dużo lepiej wpływa na to już samo przebywanie na świeżym powietrzu. Przy osiągnięciu spokoju i zmniejszeniu stresu endorfiny są wytwarzane samoistnie i bez żadnych przeszkód
 • Przeżycie przygód – natura jest nieobliczalna i nieujarzmiona, dlatego dostarcza naprawdę wielu wrażeń, pozwalając oderwać się od codziennych zmartwień i później z czystą głową i większą motywacją wrócić do obowiązków. 

Wiadomo, że nie każde warunki przyrodnicze gwarantują osiągnięcie wszystkich zalet, ale nawet te najprostsze aktywności choćby w miejskim parku pozwalają już, choć na chwilę dostarczyć naszemu ciału tego, co dla niego najlepsze. 

Jakie aktywności wykonywać?

Sportów i atrakcji do wykonywania na świeżym powietrzu jest naprawdę sporo i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ale skoro była już mowa o możliwości łączenia aktywności w naturze z wycieczkami, to warto zaznaczyć, że jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc miłośników takich form ruchu jest Dolny Śląsk. To właśnie tam znajduje się najwięcej ciekawych miejsc, które służą idealnie do:

 • spacerowania,
 • wspinaczek,
 • joggingu,
 • jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce itp.,
 • uprawiania jogi czy pilatesu,
 • kajakarstwa.

I to właśnie ta ostatnia aktywność jest najbardziej ceniona. Dolny Śląsk oprócz setek parków, lasów, ogrodów cieszy się również dużą ilością rzek czy jezior. Najpopularniejszą z nich jest Dolina Bobru, gdzie oprócz spływu znajduje się również park krajobrazowy czy charakterystyczne wzniesienia, dzięki czemu można tam wykonywać praktycznie każdą z powyższych aktywności. 

Czym cechuje się spływ kajakowy Doliny Bobru?

Jest to ponad 200 km rzeki wśród pięknych krajobrazów. Udając się na taki spływ, można przeżyć wiele przygód i zwiedzić naprawdę ciekawe miejsca Dolnego Śląska, w tym całą dolinę. Wyprawa może być kilkugodzinna, gdzie oprócz relaksu zobaczymy również ciekawe okazy roślin z parku krajobrazowego, a może być kilkudniowa, by zobaczyć np. zamek we Wleniu czy zaporę w Pilchowicach

Możliwości noclegu w okolicy

Aby należycie wypocząć w Dolinie Bobru, warto wybrać się tu na kilka dni. Opcji noclegu jest tu naprawdę sporo i część z nich znajduje się na drodze spływu kajakowego. Jednym z takich miejsc jest Nielestno, czyli mała miejscowość niedaleko Jeleniej Góry, gdzie można nie tylko znaleźć nocleg, ale również stąd udać się na spływ i mieć blisko do wszystkich najlepszych atrakcji Doliny. Noclegi w Nielestnie pozwalają nie martwić się dużymi odległościami między ciekawymi miejscami i dzięki temu zaoszczędzić czas na uprawianie najróżniejszych aktywności. 

Jak więc widać warto uprawiać aktywności na świeżym powietrzu, nie tylko w miastach, ale czasem wybrać się też na kilka dni w ciekawe miejsca na łonie natury, jak np. na Dolny Śląsk, gdzie będziemy mogli zwiedzać, odpocząć i poczuć jedność z przyrodą.