Trenuj bez względu na pogodę – zalety wioślarzy

Wioślarze to specjalistyczne urządzenia stacjonarne, które pozwalają na trenowanie niezależnie od warunków pogodowych. Nowoczesne wioślarze to alternatywa dla wszystkich osób, które preferują ćwiczenia w domu.

Dziś, pacjenci lub osoby dbające o sylwetkę, mogą ćwiczyć na wysokiej jakości i wytrzymałych urządzeniach. Tuż obok bieżni rehabilitacyjnej/ treningowej, orbitreków czy rowerów treningowych, wioślarze są uznawane za jeden z najbardziej profesjonalnych i skutecznych sprzętów rehabilitacyjno – sportowych. W zależności od modelu, wioślarze są wyposażone w różne dodatkowe elementy i funkcje, które można dopasować do swoich możliwości i potrzeb.

Funkcje i wyposażenie wioślarzy

wioślarz na siłowniSprzęt do treningu, jakim jest wioślarz, to urządzenie które zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Dzięki temu, można go łatwo przechowywać, również w pozycji pionowej. Niektóre modele można złożyć. Waga wioślarzy może się wahać od 25 do 60 kg. Maksymalna waga użytkownika najczęściej nie przekracza 130 kg. Urządzenia posiadają rolki lub kółka transportowe, co pozwala na przemieszczanie i ustawianie wioślarzy bez zbędnego przemęczania się.

Wioślarze posiadają opór (powietrzny lub magnetyczny), który może być wyposażony w kilka stopni. Dzięki temu, każdy użytkownik może dostosować trening do swoich możliwości. Koła zamachowe o niewielkiej masie dają możliwość wykonywania lekkich i płynnych ćwiczeń. Wioślarze są wyposażone  w wyświetlacze, na których mierzony jest czas, ilość pociągnięć na minutę, przebyty dystans, puls oraz spalone kalorie. Niektóre modele mogą posiadać pas telemetryczny do pomiaru pulsu.

Zalety ćwiczeń na wioślarzu

Wioślarze wchodzą w skład nowoczesnego sprzętu sportowego, który może być stosowany przez osoby intensywnie trenujące. Ze względu na walory zdrowotne, jakie płyną z regularnych ćwiczeń na wioślarzu, jest to sprzęt polecany osobom po wypadkach, przebytych urazach i złamaniach. Ci, którzy chcą wrócić do pełnej sprawności, mogą ćwiczyć mięśnie całego ciała i dostosować tempo ćwiczeń do stopnia sprawności.

Trenowanie na wioślarzu przypomina pływanie łódką. Urządzenie to pozwala ćwiczyć przede wszystkim mięśnie ramion. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie bioder, brzucha, pośladków oraz pleców i nóg. Budowa wioślarza pozwala więc rozwijać wszystkie mięśnie równocześnie. Pacjenci mają możliwość wzmacniać wytrzymałość mięśni, a osoby trenujące mogą skupić się na wymodelowaniu całej sylwetki.

wioślarz sklep internetowy
Przykładowy model wioślarza ze sklepu X-REH.

Ważną zaletą ćwiczeń na wioślarzu jest znaczna poprawa wydolności i pracy układu oddechowego i krwionośnego. Co za tym idzie – treningi mają ogromny wpływ na poprawę kondycji całego organizmu. Specyfika ćwiczeń wzmacnia także serce.

Nowoczesne wioślarze wyposażone w ergometry pokazują nam, ile spalamy kalorii i czy wykonujemy ćwiczenia w prawidłowy sposób. Dość ciekawym jest fakt, iż podczas treningu na wioślarzu można spalić więcej kalorii niż podczas biegania.

Trening na wioślarzu – dla kogo?

Warto pamiętać, że wioślarze są chętnie używane przez pacjentów w okresie rekonwalescencji. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia do domu, by móc zapewnić bliskiej osobie możliwość regularnych ćwiczeń, dostosowanych do aktualnego stanu zdrowia. Tego typu urządzenia znajdują się również w placówkach rehabilitacyjnych, gdzie ćwiczenia na wioślarzu są jedną z wielu czynności, jaką wykonuje pacjent podczas terapii.

Trenowanie na wioślarzu to opcja dla pacjentów i sportowców w każdym wieku. Ćwiczenia wykonywane na tym sprzęcie nie powodują obciążenia stawów. Dodatkowo, kontuzje doznawane podczas treningów są o wiele rzadsze niż na rowerze stacjonarnym lub na bieżni.

Kto powinien posiadać tego typu sprzęt sportowy? – Odpowiedź brzmi: każdy, kto chce poprawić swoją kondycję, wydolność organizmu i krążenie. Wioślarz jest niezbędnym elementem w trakcie rehabilitacji ze względu na to, że ćwiczenia na tym sprzęcie są ogólnorozwojowe. Oznacza to, iż cały organizm jest zaangażowany w wykonywanie ćwiczeń. Wioślarze to sprzęt dla osób, dla których ćwiczenia stanowią codzienność. Wioślarz zapewnia nam lekkie, ale intensywne ćwiczenia, możliwość spalenia tkanki tłuszczowej i wymodelowania sylwetki.