Uzyskanie pozwolenia na budowę osiedla domow szeregowych – jakie wymagania należy spełnić?

siedla w zabudowie szeregowej obecnie zaliczane są do najpopularniejszych ofert sprzedażowych mieszkań i domów. Zapotrzebowanie na domy w zabudowie szeregowej na rynku handlu nieruchomościami sprawiło, że deweloperzy decydują się na budowanie właśnie tego typu mieszkań. Jak jednak wygląda kwestia uzyskania pozwolenia na budowę przez dewelopera? Jakie dokumenty są niezbędne do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę osiedla domów szeregowych? 

Obecnie wszystkie kwestie z dokumentacją niezbędną do tego, aby otrzymać pozwolenie na budowę, są skomplikowane. Do urzędu należy złożyć szereg wniosków, orzeczeń, a także – informacji dotyczących samego gruntu czy osób, które będą bezpośrednio związane z powstaniem inwestycji. Wielu deweloperów, którzy dopiero rozpoczynają działalność, decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym. Nic w tym dziwnego – dzięki temu są w stanie przyspieszyć cały proces. 

Pozwolenie na budowę osiedla domów szeregowych przez dewelopera 

Deweloperzy, również ci, którzy dopiero wkraczają na rynek nieruchomości, aby uzyskać pozwolenie na budowę osiedla domów szeregowych, muszą spełnić wiele formalności. Sama procedura uzyskania pozwolenia jest niezwykle czasochłonna i wymaga skompletowania wielu dokumentów, które następnie należy złożyć do odpowiedniego urzędu. Obecnie kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę domów przez dewelopera, są regulowane w specustawie mieszkaniowej – lex deweloper. 

Ogólnie rzecz ujmując, deweloper przed przystąpieniem do realizacji swojej inwestycji budowy osiedla mieszkaniowego, jest zobowiązany do tego, aby sprawdzić stan prawny działki, na jakiej rozpocznie się budowa. Oprócz tego do podstawowych działań dewelopera przed rozpoczęciem inwestycji należy również zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego, stanowiącego podstawę do stworzenia projektu. 

Współcześnie deweloper powinien także zapoznać się ze wszystkimi kwestiami związanymi z ochroną środowiska. Przeprowadzenia dokładnego badania gruntu i sporządzenia z niego raportu, to obowiązkowy krok w celu uzyskania pozwolenia na budowę – zarówno domów jednorodzinnych, jak i domów z zabudowie szeregowej. 

Do formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę zalicza się: 

  • wspomniane powyżej weryfikacja stanu prawnego działki oraz planu zagospodarowania przestrzennego, 
  • określenie wpływu planu zagospodarowania przestrzennego na proces budowy, 
  • sprawdzenie warunków zabudowy i tego, czy w tym miejscu może powstać osiedle domków szeregowych, 
  • uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków – zwłaszcza jeśli działka podlega pod konserwatora oraz jest objęta jego ochroną, 
  • złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Gdzie starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę? 

Przygotowaną dokumentację wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, należy złożyć do odpowiedniego dla inwestycji urzędu miasta lub starostwa.

prawnik

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę? Oprócz formalności związanych z pozwoleniami od konserwatora zabytków oraz związanymi z ochroną środowiska, we wniosku powinien znaleźć się projekt samej inwestycji wraz z jego adaptacją do działki. Nie może również zabraknąć warunków przyłączenia mediów oraz ekspertyzy. Z racji tego, że uzyskanie wniosku jest dla wielu osób problematyczną kwestią, warto tutaj skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. W skompletowaniu całej dokumentacji pomoże polecany adwokat ze Szczecina, który doradzi o jakich kwestiach należy pamiętać jeszcze przed złożeniem dokumentów do starostwa. 

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę osiedla domów szeregowych 

Zgodnie z obowiązującą ustawą, urzędy są zobowiązane do tego, aby wystawić pozwolenie na rozpoczęcie budowy w terminie do 60 dni od daty złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli wszystkie formalności związane z wnioskiem o pozwolenie zostały poprawnie sporządzone i nie ma żadnych przeciwskazań do rozpoczęcia budowy – deweloper w przeciągu dwóch miesięcy może rozpocząć budowę.

Warto jednak wiedzieć, iż brak istotnych dokumentów we wniosku wydłuża czas oczekiwania. 

Uzyskanie pozwolenia na budowę przez dewelopera – co dalej? 

Jeśli deweloper uzyskał pozwolenie na budowę osiedla domów szeregowych, może rozpocząć realizację swojej inwestycji. Warto tutaj również zaznaczyć, że nowa specustawa deweloperska, porusza kwestie inwestycji mieszkaniowych. Dlatego nawet w przypadku, gdy projekt zagospodarowania przestrzennego różni się od tego, co deweloper chciałby postawić – istnieje spora szansa, że otrzyma on pozwolenie na budowę. 

W przypadku inwestycji deweloperskich, pozwolenie na budowę może także obejmować zgodę na usunięcie innych obiektów budowlanych na działce czy wycinkę drzew.