Wszystko o mydle na zimno

Robienie mydła metodą na zimno, jest ulubioną i najwygodniejszą metodą dla wielu osób. Wyrób mydła w ten sposób zajmuje dużo mniej czasu. Dodatkowo, cała sztuka polega na tym, że wszystkie składniki wyrabiane są w możliwie najniższej temperaturze – od 28 do 45 stopni Celsjusza. Dzięki niższej temperaturze, oleje użyte do produkcji zachowują wszystkie swoje zdrowotne właściwości. Mydło na zimno przygotowuje się szybko i dość łatwo. Nie jest to ‘brudna robota’ ani nieprzyjemna praca, więc każdy z nas mógłby wykonać swoje własne mydło o dowolnym zapachu.

Wyrabianie mydła na zimno

Przed wyrabianiem mydła w ten sposób, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, każdy składnik, który zostanie użyty do produkcji mydła, musi być najwyższej jakości. Nie stosuje się żadnych produktów zamiennych. Dodatkowo, składniki muszą być naturalne i adekwatne do przepisu.
Aby bezpiecznie i prawidłowo rozpocząć pracę, należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne naczynia. Po pierwsze – istotny jest garnek ze stali nierdzewnej lub emaliowany. Aluminiowe garnki mogą bowiem wchodzić w reakcję z roztworem. Kolejną ważną rzeczą jest szklany słoik który będzie służył do rozmieszania wody destylowanej z wodorotlenkiem sodu. Trzeba również przeznaczyć jedną ze szklanek na odmierzanie NaOH. Ważny będzie również termometr kuchenny (!!), waga, szpatułki do mieszania, foremki na mydło (nie metalowe), gumowe rękawiczki, okulary ochronne oraz folia spożywcza.

mydło na zimno

1.Na samym początku odmierzamy wskazaną ilość wody oraz sody kaustycznej. Następnie, wsypujemy sodę do wody i nigdy na odwrót!!
2. Mieszamy, aż roztwór zrobi się przezroczysty i osiągnie temperaturę 80 stopni. Odstawiamy do przestygnięcia.
3. W tym czasie możemy zająć się olejami.  Najpierw odmierzamy oleje na wadze, później wlewamy je/ wkładamy do garnka. Oleje mające twardszą i gęstszą konsystencję, dodajemy jako pierwsze.
4. Rozpuszczamy wszystkie oleje w kąpieli wodnej.
5. Mierzymy temperatury obu mikstur. Muszą one wynosić między 28 a 45 stopni, by można było je połączyć. Temperatury muszą być do siebie bardzo zbliżone.
6. Łączymy mieszaniny, wlewając wodę z sodą do olejów. Miksujemy blenderem, aż substancja nabierze konsystencji budyniu.
7. W tym momencie możemy zacząć dodawać barwniki, olejki eteryczne i wszelkie dodatkowe elementy.
8.  Wlewamy masę mydlaną do foremek i przykrywamy folią spożywczą. Zostawiamy na dobę do wyschnięcia.
9. Mydło, w zależności od postaci, można pokroić. Natomiast, wyjmując mydełka z foremek, trzeba umieścić je na specjalnej tacy, a następnie odstawić w chłodne i suche miejsce na około miesiąc.

Zalety mydła na zimno

Mydło produkowane metodą na zimno, zawiera więcej substancji odżywczych, dzięki temu, że oleje nie są poddawane zbyt ekstremalnej temperaturze podczas mieszania. Mydło na zimno charakteryzuje się twardością i wydajnością. Ten sposób wykonywania mydła, daje nam możliwość przetrzymywania go w chłodzie o wiele dłużej, niż w przypadku innych produkcji. Mydło to im dłużej będzie ‘dojrzewać’, tym będzie lepszeDodatkowo, mydło będzie bardziej delikatne. Produkcja mydła w ten sposób co prawda zmusza nas do długiego czekania na upragnione efekty, jednak warto jest wykorzystać tę recepturę. Każdy, kto chce wykonać własnoręcznie mydełka w ten sposób, musi uprzednio dobrać odpowiednie oleje, dodatkowe zapachy i barwniki oraz inne dodatki. Sposób ten uchodzi za najprostszy i najbardziej efektywny, dlatego tak często pożądamy mydła wyrabianego na zimno.