Wyjątkowe, ekskluzywne, wyszukane - tak najłatwiej można określić produkty i usługi luksusowe. Wychodząc na przeciw potrzebom współczesnego rynku i coraz większej ilości klientów nastawionych na luksus prezentujemy portal zajmujący się przedstawianiem życia na najwyższym poziomie. Recenzje produktów i usług, opinie i komentarze - to wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu. Interesuje nas to co piękne, drogie i elitarne. To wyjątkowy portal o wyjątkowej tematyce stworzony dla miłośników luksusu.

Wykonaj badanie EKG i ciesz się zdrowym sercem. Sprawdziliśmy jakimi aparatami wykonuje się badanie

Wykonaj badanie EKG i ciesz się zdrowym sercem. Sprawdziliśmy jakimi aparatami wykonuje się badanie

Diagnoza choroby wieńcowej dzięki wykresowi EKG

Lekarze używają testu zwanego EKG (elektrokardiogramu), aby pomóc zdiagnozować bloki serca. Test ten wykrywa i rejestruje aktywność elektryczną serca. EKG rejestruje siłę i czas sygnały elektrycznego, który przechodzi przez serce każdego badanego. Dane są zapisywane na wykresie więc lekarz może badać aktywność elektryczną twego serca na bieżąco. Różne części wykresu pokazują każdy etap podróży sygnału elektryczny poprzez serce. Każdy elektryczny sygnał rozpoczyna się w grupie komórek o nazwie węzła zatokowo-przedsionkowego sinus lub (SA). Węzeł SA znajduje się w prawym przedsionku, który jest w prawej górnej komorze serca. Twoje serce ma dwie komory – górne i dolne. W zdrowym dorosłym serca w spoczynku, węzeł SA wysyła sygnał elektryczny do rozpoczęcia nowego uderzenia 60 do 100 razy na minutę.

Od węzła SA, sygnał przechodzi przez prawy i lewy przedsionek. To powoduje, że przedsionki pomagają przenieść krew do serca w dolnych komorach. Sygnał elektryczny wywołuje poruszanie przedsionków – jest rejestrowany jako fali P w badaniu EKG.

Jak wędruje sygnał elektryczny w naszym sercu?

Sygnał elektryczny przepływa pomiędzy przedsionkami i komorami przez grupę komórek zwanych (AV), jest to węzeł przedsionkowo-komorowy. Sygnał spowalnia, gdyż przechodzi przez węzeł AV. To zwolnienie pozwala komorom dać wystarczająco dużo czasu, aby zakończyć wypełnienie serca krwią. Na EKG, ta część procesu jest płaską linia pomiędzy końcem fali P i początkiem fali Q.

Rytm pracy serca - możesz go sprawdzić elektrokardiografem

Sygnał elektryczny następnie porusza węzeł AV i jedzie wzdłuż ścieżki nazwie Pęczkiem Hisa. Stamtąd przemieszcza się sygnał z prawej i lewej wiązki gałęzi. Sygnał rozprzestrzenia się szybko z jednej komory twego serca, powodując ich połączenie i pompowanie krwi do płuc i reszty ciała. Proces ten jest rejestrowana jako fala QRS w EKG.

Komora następnie odzyskuje normalny stan elektryczny (wyświetlany jako załamka T w EKG). Mięśnie przestają zamawiać krew umożliwiając sercu napełnienie się nią. Cały ten proces trwa w kółko z każdym nowym mgnieniu oka.

Wiele animacji pokazuje jak system elektryczny Twojego serca działa i jak EKG rejestruje aktywność elektryczną twego serca.

Teraz wiecie w jaki sposób można pokrótce odczytać wykres EKG. A dlaczego należy go wykonać? Elektrokardiograf jest bardzo dokładnym urządzeniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zupełnie nowy sprzęt, który na rynku dostępny jest dopiero od niedawna. EKG jest metodą na wykrycie postępujących, obecnych lub mogących się pojawić chorób oraz schorzeń, moża je wykonać w większości poradni kardiologicznych. Monitorowanie czynności serca pozwala na stwierdzenie czy badany pacjent ma ryzyko np. ataku serca lub rozwijającej się choroby wieńcowej. Można wykryć również miażdżycę, potencjalnie także choroby układu oddechowego oraz wszystko to, co może być dla nas po prostu zabójcze.