Wynajem długoterminowy, a leasing – co wybrać?

Pojęcie leasingu i wynajmu długoterminowego są bardzo często używane zamiennie. Jest to jednak błąd, bo każde z ich oznacza zupełnie coś innego. Ich wspólnym mianownikiem jest możliwość korzystania z pojazdu przez długi czas, bez konieczności kupowania go na własność za pełną kwotę. Która z tych metod się bardziej opłaca? Jakie są między nimi różnice?

Wynajem długoterminowy – co to takiego?

wynajem samochodu warszawa
Skorzystaj z usług najtańszej wypożyczalni samochodów w WarszawieCaRent-24.pl

Wynajem długoterminowy pojazdu możliwy jest na podstawie specjalnej umowy spisanej między firmą korzystającą z pojazdu, a jego właścicielem. Na jej podstawie pojazd może być użytkowany przez klienta. Okres czasu, przez jaki umowa będzie trwała, powinien mieścić się w przedziale od 2 do 5 lat. Firma wynajmująca nie musi kupować pojazdu, ale płaci przedsiębiorstwu, które zajmuje się wynajmem określony w umowie abonament. Obejmuje on nie tylko możliwość korzystania z pojazdu, ale także jego serwis i profesjonalną obsługę, co pozwala uniknąć wielu obowiązków.

Decydując się na wynajem długoterminowy, należy pamiętać, że po zakończeniu mowy, firma użytkująca pojazd nie może go wykupić. Jest on zwracany do właściciela, a firma, która do tej pory wynajmowała dla swoich potrzeb pojazd, może wybrać inny model i rozpocząć nową umowę najmu długoterminowego. Jest to opcja bardzo wygodna, która cieszy się coraz większą popularnością. Do jej głównych zalet należy brak lub niewielki wkład własny na początku umowy oraz brak konieczności przejmowania się serwisowaniem pojazdu i innymi kosztami jego utrzymania.

Na czym polega leasing?

Leasing to rodzaj umowy, między najemcą, a wynajmującym pojazdu. Ustalony jest w niej okres czasu, przez jaki najemca może korzystać z auta oraz wysokość rat, które regularnie muszą być przez firmę korzystającą z pojazdu wpłacane na określone w umowie konto. Leasing jest bardzo popularną formą najmu auta, która jest często wybierana przez właścicieli zarówno małych, jak i średnich oraz dużych firm. Koszty użytkowania pojazdu są jednak wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego.

Po zakończeniu umowy leasingowej osoba wynajmująca pojazd ma prawo do wykupienia auta. Jest to bardzo opłacalne ze względu na to, że cena wykupu zazwyczaj jest bardzo symboliczna i jest ustalana w umowie. Dlatego leasing jest opłacalny szczególnie w przypadku osób,  które chcą po upływie okresu umowy wykupić pojazd na własność.

Którą opcję bardziej opłaca się wybrać?

wypożyczalnia samochodów warszawaJedna i druga forma wynajmowania pojazdu ma swoje plusy i minusy. W jednym przypadku koszty użytkowania są niskie, ale nie ma możliwości wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy, a jeśli jest, to cena auta jest bardzo wysoka. Druga opcja z kolei gwarantuje możliwość wykupienia samochodu po zakończeniu umowy za symboliczną kwotę, jednak jednocześnie wiąże się z o wiele wyższymi kosztami użytkowania pojazdu w trakcie trwania umowy. Ostateczny wybór zależy więc przede wszystkim od preferencji i potrzeb najemcy.

Firmy i przedsiębiorstwa coraz częściej stawiają jednak na najem długoterminowy ze względu na aspekt finansowy. Ponadto coraz większa liczba przedsiębiorców wychodzi z założenia, że bardziej opłacalne jest rozpoczęcie nowej umowy najmu długoterminowego niż wykupienie wynajmowanego przez określony czas auta na własność. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i gwarantujące możliwość korzystania z nowoczesnego pojazdu wysokiej jakości przez okres 2-5 lat bez konieczności płacenia za niego pełnej kwoty. Dużą zaletą najmu długoterminowego jest też brak wpłaty własnej na początku umowy.