Znaczenie rekuperatora w systemie wentylacyjnym

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna w każdym budynku, szczególnie w nowoczesnym budownictwie, w którym wykorzystuje się szczelne trzyszybowe okna i materiały, które znakomicie izolują ściany i dachy budynków. Przez to tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełni swojego zadania w prawidłowy sposób i będzie niewystarczająca, aby zapewnić wymagany dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Nieprawidłowo wentylowany budynek może być narażony na powstawanie grzybów na ścianach, a ludzie w nim mieszkający lub przebywający mogą mieć problemy z samopoczuciem spowodowane barkiem odpowiedniej ilości czystego powietrza i zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla w powietrzu. Dlatego obecnie najlepszym sposobem na zapewnienie dobrej wentylacji w budynku jest zainwestowanie w system wentylacji wyposażony w rekuperator.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacji mechanicznej, które zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w budynku, jednocześnie pozwalając na odzyskiwanie części ciepła z ogrzanego powietrza wydmuchiwanego z budynku na zewnątrz. W tradycyjnych systemach wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza zachodziła na zasadzie grawitacji, za pomocą kanałów wentylacyjnych. Było to mało efektywne rozwiązanie, które dodatkowo mocno wychładzało pomieszczenia, co w efekcie generowało większe koszty ogrzewania. W wentylacji mechanicznej za wymianę powietrza odpowiedzialny jest właśnie rekuperator. Pozwala on także na ogrzanie powietrza zasysanego z zewnątrz przez ciepłe powietrze z wnętrza budynku, dzięki czemu wentylacja nie wychładza dodatkowo wnętrza budynku i jest przez to dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

system wentylacyjny, a filtry kieszeniowe

Rekuperator wyposażony jest także w różnego rodzaju filtry, dzięki którym powietrze z zewnątrz wdmuchiwane do wnętrza budynku, jest pozbawione wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Również zanieczyszczenia takie jak kurz czy różnego rodzaju alergeny zostają usunięte z pomieszczeń i zastąpione czystym, przefiltrowanym powietrzem. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać odpowiednią jakość powietrza wewnątrz budynku, co ma ogromne znaczenia na samopoczucie i zdrowie przebywających w jego wnętrzu ludzi.

Działanie i znaczenie rekupatora w systemie wentylacyjnym

Działanie rekuperatora jest bardzo proste i opiera się na dwóch wentylatorach, nawiewnym i wywiewnym, oraz na wymienniku ciepła, którego zadaniem jest nagrzanie powietrza wpływającego z zewnątrz do budynku, za pomocą ciepłego powietrza wywiewanego z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki temu powietrze, które wpływa do pomieszczeń, ma wyższą temperaturę niż to na zewnątrz. Pozwala to w ekonomiczny sposób ograniczyć wydatki na ogrzewanie budynku. Ważnymi elementami rekuperatora są także filtry powietrza, które odpowiadają za zatrzymywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń występujących w powietrzu zasysanym z zewnątrz. Filtry stosowane w rekuperatorach to specjalna włóknina do rekuperatora, która występuje w różnych rodzajach. Warto wybierać najwyższej jakości włókninę filtrującą, aby zapewnić jak najlepszą filtrację powietrza. Dzięki temu dostarczone do wnętrza budynku powietrze będzie miało bardzo wysoką jakość, co ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi mieszkających lub przepruwających w tym budynku.

włókniny i maty filtracyjne w systemie wentylacyjnym

Instalacja rekuperatora wymaga wyposażenia budynku w odpowiednie kanały wentylacyjne. Dlatego najlepiej pomyśleć o tym rozwiązaniu już na etapie projektowania budynku, ponieważ instalacja wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem na istniejącym budynku może być trudna lub czasami nawet niemożliwa i nieopłacalna do wykonania.

Podsumowując, rekuperator to urządzenie, które zapewni stały dostęp świeżego powietrza do wnętrza budynku, ogrzewając je jednocześnie powietrzem z jego wnętrza. Ta metoda jest bardzo ekonomiczna i zapewnia dopływ wysokiej jakości powietrza, pozbawionego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego warto inwestować w to rozwiązanie, które dodatkowo pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.