Co potrzebujemy do pracy na wysokościach?

Praca na wysokości to zadanie szczególnie niebezpieczne, dlatego każdy pracodawca zlecający tego typu działanie swoim pracownikom powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy. Szczególnie ważną rolę odegra tu wyposażenie pracowników w odpowiedni sprzęt posiadający niezbędne atesty gwarantujące jego wytrzymałość i przystosowanie do pracy w określonych warunkach. Jakie narzędzia i zabezpieczenia są niezbędne podczas pracy na wysokościach i dlaczego inwestycja w sprawdzony, certyfikowany sprzęt odegra tu ważną rolę?

Sprzęt do pracy na wysokościach – niezbędne wyposażenie

Przepisy BHP wyróżniają trzy najważniejsze kategorie sprzętu do pracy na wysokościach, dzieląc dostępne na rynku akcesoria na: specjalistyczne uprzęże i szelki bezpieczeństwa, amortyzatory i linki bezpieczeństwa oraz różnego rodzaju urządzenia samohamujące i zaczepy. Każde z nich odgrywają kluczową rolę w przygotowywaniu pracowników do wykonywania zadań ponad powierzchnią ziemi, bez względu na to czy wysokość miejsca pracy przekracza 1, 5 czy 10 metrów.

Szelki bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach

Bez wątpienia jedna z najważniejszych kategorii wyposażenia do pracy na wysokości. Szelki bezpieczeństwa powinny być zawsze sprawdzone pod kątem zgodności z normą PN-EN-361 określającą wymagania dotyczące konstrukcji i badania wytrzymałości szelek. Te, choć przypominają klasyczne uprzęże wspinaczkowe, w rzeczywistości oferują znacznie wyższy poziom asekuracji i są przystosowane do pracy w różnych warunkach zagrażających, a nie jedynie poruszania się po pionowych ścianach. Co do zasady, szelki bezpieczeństwa dopuszczone do użytku przy pracy na wysokościach powinny posiadać jeden lub dwa punkty zaczepu do systemu amortyzującego.

Podstawowe szelki i uprzęże BHP nie zawsze gwarantują stuprocentowy poziom zabezpieczenia w każdych warunkach pracy i z tego też powodu producenci mogą wyposażyć je w dodatkowe systemy zabezpieczające, w tym m.in. pasy służące do pracy w podparciu (zgodne z normą PN-EN-358), punkty zaczepu do pracy technikami linowymi w pozycji ustalonej (w tej kategorii wyróżnić należy także pełne urządzenia do nadawania pozycji przy pracy).

sprzęt do pracy na wysokościach

Amortyzatory i linki bezpieczeństwa BHP

Uprzęże działają w pełni sprawnie wyłącznie w zestawie z dostosowanymi do branży BHP linami, zatrzaśnikami i systemami amortyzującymi. Ze względów bezpieczeństwa maksymalna długość liny razem z zatrzaskami i systemem amortyzującym nie powinna przekraczać 2m, a systemy amortyzujące powinny spełniać wymagania normy PN-EN-355. Amortyzator podczas spadania zmienia swoją długość, co w efekcie zwiększa długość potencjalnego upadku, ale jednocześnie wymaga dokładnego wyliczenia punktu zaczepu systemu amortyzującego.

W obrębie dostępnych na rynku amortyzatorów należy wymienić liny z systemami samozaciskowymi i urządzenia samohamujące, które ograniczają ryzyko upadku i zapewniają większe bezpieczeństwo pracy na różnych wysokościach.

Zaczepy dla lin bezpieczeństwa

Przygotowując bezpieczne warunki do pracy na wysokościach należy pamiętać także o niezbędnych punktach zakotwienia umożliwiających solidne zamocowanie systemów amortyzujących i lin. Wykorzystane punkty zakotwienia powinny gwarantować asekurację nie tylko na miejscu pracy, ale i podczas dojścia do tego miejsca. Wśród najczęściej wykorzystywanych należy wymienić tu wszelkie rury rusztowań i grube zbrojenia klasyfikowane wg normy PN-EN-795 jako klasa A, a więc stałe punkty zakotwienia przeznaczone do mocowania na ścianach, stropach, nadprożach. Oprócz tego norma wyróżnia także inne warianty zaczepów, w tym przenośne urządzenia do zakotwienia, np.: zaczepy taśmowe i linkowe (klasa B), oraz urządzenia do zakotwienia z poziomą liną umożliwiające poruszanie wzdłuż lin (klasa C).

Stosowanie atestowanych i certyfikowanych elementów wyposażenia do pracy na wysokościach gwarantuje wysokie bezpieczeństwo stanowiska pracy i pozwala zapewnić pracownikom środowisko pracy zgodne z wymogami obowiązującego Kodeksu pracy i przepisów BHP. Korzystanie w tym samym celu z akcesoriów bez atestu nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i w razie wypadku przy pracy może oznaczać obarczenie winą pracodawcy, który nie dopełnił swoich obowiązków w zakresie BHP.