Jak wybrać żarówki LED?

Tradycyjne żarówki wolframowe, podobnie jak oświetlenie halogenowe w warunkach domowych odchodzą dziś właściwie w zapomnienie. Od czasu pojawienia się na rynku oświetlenia LED-owego coraz więcej osób przekonało się, że koszty oświetlania pomieszczeń wcale nie muszą być niebotycznie wysokie, a żywotność żarówek nie musi ograniczać się do kilku miesięcy.

Rynek żarówek LED jest dziś bardzo rozbudowany, oferując właściwie każdą kombinację natężenia, temperatury i barwy oświetlenia. Jak jednak wybrać odpowiednią lampę LED do swoich potrzeb i czym kierować się podczas zakupu?

Moc żarówek LED

W przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych wybór natężenia światła był bardzo prosty – im większa moc wyrażona w W, tym jaśniejsze źródło światła. W przypadku LED-ów wiedzę tą można jednak wyrzucić do kosza, gdyż oznaczenie 7-10 W spotykane najczęściej na opakowaniach LED-ów nie ma żadnego przełożenia na model, do którego przyzwyczaiły nas tradycyjne żarówki. Na co więc zwracać uwagę, by kupić odpowiednio jasne LED-y?

Najważniejszym parametrem jest tu wartość lumenów podana na opakowaniu żarówki. Lumeny określają tu wielkość strumienia światła i ich zrozumienie jest dość proste. Wartość od 220-250 lumenów to odpowiednik najniższej, 25 watowej żarówki tradycyjnej. Idąc dalej, 40W to około 410-470 lumenów, 60W to równowartość 700-810 lumenów, 75W to 920-1060 lumenów, a 100W, czyli już bardzo jasne źródło światła to około 1300-1500 lumenów.

Najważniejsze parametry LED-ów

Tradycyjne żarówki dobierało się zwykle pod kątem mocy i ewentualnie barwy, choć o tej nie każdy producent lubił informować. W LED-ach parametrów, na które warto zwrócić uwagę jest jednak znacznie więcej i każdy z nich wpływa na ostateczną jakość oświetlenia w pomieszczeniu. Mamy tu na przykład kąt świecenia, jako że żarówki LED-owe generują światło kierunkowe,  a nie jak w przypadku tradycyjnych żarówek rozproszone. Kolejnym parametrem jest wspomniana barwa światła.

Standardowo przyjęło się uważać, że LED-y to wyłącznie źródło zimnego światła białego, jednak w regułę tę nie warto wierzyć. Na opakowaniu zwracamy uwagę na barwę wyrażaną w Kelvinach, pamiętając że im wyższa jej wartość, tym zimniejsze światło jest przez żarówkę emitowane.

I tak temperatura barwowa światła słonecznego to około 6500 K, tradycyjnej żarówki „ciepłej” około 2500-2700 K, a standardowego LED-u około 3000K. Choć barwa ta jest „zimniejsza” niż tradycyjne światło żarówki, można z powodzeniem się do niej przyzwyczaić lub po prostu znaleźć LED-y z jeszcze niższą wartością temperaturową.

Jak dobrać żarówki LED do konkretnego pomieszczenia?

Wiemy już, że moc żarówek LED-owych nie ma odzwierciedlenia w natężeniu emitowanego przez nie światła, i że znacznie ważniejsze jest tu dobranie odpowiedniej wartości lumenów, kąta świecenia czy temperatury barwowej. Mimo to żarówki LED można z powodzeniem dopasować do różnych zastosowań i pomieszczeń, regulując natężenie światła odpowiednio do konkretnego zapotrzebowania.

żarówka led
Szukasz producenta oświetlenia LED? Polecamy Globus Lighting.

I tak do salonu stosuje się zwykle LED-y o dość ciepłej barwie światła i stosunkowo niskim natężeniu, gdyż to właśnie taki wariant oświetlenia sprzyja relaksowi i nie przeszkadza w oglądaniu telewizji. Biorąc pod uwagę że LED-y są światłami kierunkowymi nie trudno tu dopasować rozmieszczenie świateł tak, by nawet przy niższym natężeniu możliwe było komfortowe czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek.

Dla kontrastu, biuro, kuchnia, a nawet łazienka doskonale sprawdzą się ze światłem zimniejszym i mocniejszym, dającym odpowiednią widoczność podczas pracy, a jednocześnie nie podrażniającym oczu przy długich godzinach spędzonych w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu.

O czym pamiętać, wybierając żarówki LED?

Ilość opcji dostępnych na rynku oświetlenia LED-owego jest naprawdę rozległa, dlatego zawsze warto dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto tu pamiętać, że choć LED-y są rozwiązaniem energooszczędnym i w dłuższej perspektywie mniej kosztownym, ich pojedynczy zakup jest znacznie droższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek i zdecydowanie nie warto popełniać tu błędów z wyborem złego gwintu czy barwy światła.

Wybierając żarówki LED warto zwrócić uwagę na ich żywotność, bo choć producenci deklarują często nawet kilka lat świecenia bez konieczności wymiany żarówki na nową, na rynku pojawia się wiele produktów wątpliwej jakości. Decydując się na LED-y warto zaufać markom, które ustabilizowały już swoją pozycję na rynku LED-ów i mogą pochwalić się realnymi korzyściami ze stosowania ich rozwiązań. W końcu to oni wiedzą najlepiej jak wiele korzyści może przynieść przeniesienie się na oświetlenie LED.