Postaw na taras z thermodrewna

Własny dom daje wiele udogodnień. Jednym z nich jest możliwość posiadania własnego kawałka zieleni w postaci niewielkiego ogrodu lub tarasu, na którym można posadzić krzewy i inne rośliny w donicach, a także ustawić meble wypoczynkowe. Jednak, aby było to możliwe, należy odpowiednio przygotować do tego miejsce. Przez lata bardzo modne były tarasy wyłożone płytkami zewnętrznymi, a także wykonane z drewna. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się thermodrewno. Czym jest ten materiał i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Thermodrewno – co to takiego?

taras

Thermodrewno to materiał, który w sposób ekologicznej, ale bardzo złożonej obróbki, powstaje ze zwykłego drewna. Deski poddawane są działaniu pary wodnej o bardzo wysokiej temperaturze, która powinna mieścić się w przedziale od 170 do nawet 230 stopni Celsjusza. Te wszystkie zabiegi prowadzą do zmiany właściwości desek i sprawiają, że zmieniają one swoją barwę na znacznie ciemniejszą. Warto pamiętać, że cały proces jest w stu procentach ekologiczny. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko, a do jego przeprowadzenia wykorzystywane nie są żadne środki chemiczne. Niezbędny jest tylko odpowiedni sprzęt oraz umiejętności, bo choć wydawać się to może bardzo proste, to jednak przeprowadzenie takiej obróbki jest bardzo skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz zdolności.
Powstałe w procesie obróbki thermodrewno przypomina deski z drewna egzotycznego. Dzieje się tak, ponieważ materiał podstawowy mocno ciemnieje w wyniku poddawania go działaniu pary wodnej o bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu, że deski ciemnieją w całym swoim przekroju, a nie tylko na zewnątrz, to można w późniejszych etapach bez obaw je szlifować i docinać. Cały proces poza zmianą koloru wpływa również na właściwości drewna. Staje się ono o wiele twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jest także bardziej odporne na wilgoć oraz biodegradację. Dzięki temu, że w procesie obróbki następuje krystalizacja cukrów, które znajdują się wewnątrz struktury drewna, to na deskach nie mogą rozwijać się pleśnie ani grzyby.

Dlaczego warto wykonać taras z thermodrewna?

Popularność thermodrewna ostatnio stale wzrasta. Ten materiał to idealny wybór dla osób, które szukają ciekawych desek na taras, które jednocześnie będą piękne i stylowe, a przy tym niezwykle odporne i wytrzymałe w kwestii uszkodzeń mechanicznych, a także wpływu wilgoci, pleśni i innych czynników zewnętrznych. Dzięki temu, że nawet bardzo jasne gatunki drewna, takie jak na przykład sosna, nabierają ciemnej barwy, to thermodrewno przypomina deski z drzew tropikalnych. Pozwala to na stworzenie naprawdę stylowego tarasu o oryginalnym charakterze.
Wybór thermodrewna to doskonała inwestycja. Tak przetworzone drewno nie zmienia swojego kształtu pod wpływem czynników zewnętrzny. Ponadto dzięki obróbce termicznej deski mają mniejszą skłonność do puchnięcia, krzywienia i wypaczania. Jeśli dodatkowo zostanie odpowiednio zabezpieczone przed promieniami UV, na przykład za pomocą specjalnej bejcy lub lakieru, to nie będzie również się odbarwiać. Dzięki temu z pomocą thermodrewna stworzysz naprawdę gustowny taras, który posłuży Ci przez długi czas i nawet po wielu latach będzie się naprawdę pięknie prezentował. Thermodrewno jest nieco droższe od tradycyjnego, jednak uważane jest za o wiele trwalsze oraz bardziej eleganckie. To możliwość położenia na taras desek, które wyglądają jak drewno egzotyczne bez jednoczesnego przyczyniania się do wycinki lasów tropikalnych.


Wysokiej jakości deski z thermodrewna znajdziesz w ofercie Termo Floor.