Stylizacja włosów – jakie fryzury są modne?

Pielęgnacja twoich włosów – zobacz o co musisz zadbać

Grunt to odpowiednia pielęgnacja. Przesuszone i rozdwojone włosy nigdy nie będą wyglądać dobrze, nawet jeśli ułożysz je w wymyślną i kunsztowną fryzurę. A więc maseczki, odżywki, nawilżające mgiełki, wygładzający jedwab i oczywiście dobrze dobrany szampon, to podstawa w codziennej pielęgnacji. Nie zapominajmy, że tak jak i cera także przetłuszczające włosy potrzebują odpowiedniego nawilżenia, by wyglądać zdrowo.

Zdrowe i lśniące włosy nigdy nie wychodzą z mody . Na topie są kosmetyki nadające większą objętość i podnoszące włos od nasady. Proste czy kręcone? Długie czy krótkie? To nie ma znaczenia, jeśli są odpowiednio zadbane. Tak to już jest, że kobiety o włosach prostych marzą o burzy loków, a kobiety o kędzierzawych, skręconych czuprynach, pragną włosów prostych i gładkich. Teraz to nic prostszego. Niemal każdy producent szamponów i kosmetyków do pielęgnacji włosów, ma w swojej ofercie linię kosmetyków podkręcającą, bądź prostującą włosy. Do dyspozycji mamy także szeroką gamę lokówek i prostownic, które można kupić w przystępnych cenach.

Choć często temu przeczą, mężczyźni wolą kobiety z długimi włosami. Im dłuższe, tym lepiej. Długie włosy wymagają naturalnie wielu zabiegów wzmacniających i odpowiedniej pielęgnacji, ale też z włosów długich łatwiej ułożyć wymyślną fryzurę – artystycznego koka, czy piękny, słowiański warkocz. Włosy krótkie natomiast świetnie nadają się do fryzur typu „artystyczny nieład”, kiedy wyglądamy jakby uczesał nas wiatr.

Nie zapominajmy także o bardzo pomocnych suplementach diety, zawierających między innymi wyciąg ze skrzypu, pokrzywy oraz witaminy z grupy B i cynk. Tego typu preparaty wzmocnią włosy osłabione, matowe i łamliwe.

Pamiętajmy, że nic nie da nam szałowa sukienka czy też najmodniejsze buty, jeśli będzie mieć niezadbane włosy albo kompletnie nie pasującą do nas fryzurę.

O tym, czy włosy łatwo poddają się zabiegom na lokówce lub wałkach, decyduje struktura włosa, którą możemy zobaczyć jedynie przy użyciu mikroskopu. Płaskie włosy kręcą się same, owalne łatwo dają się modelować, okrągłe zaś są proste i trudno poddają się zabiegom. Typ włosa można także ocenić po jego wyglądzie zewnętrznym, jednakże tutaj trzeba już mieć spore doświadczenie w tym względzie.

Uzyskiwanie loków to nic innego jak dokonywanie zmian w wewnętrznej strukturze włosa. Gdybyśmy obejrzeli włos w dużym powiększeniu zobaczylibyśmy skręcone ze sobą „drabinki”, które jeśli układają się równolegle, mówimy wówczas o włosach prostych, układ prostopadły gwarantuje zaś włosy kręcone lub podatne na skręt. Kręcenie włosów ma za zadanie zmienić układ tych „drabinek” i dopasować ich kształt do kształtu wałków lub papilotów.

Jak uzyskać trwałe loki?

Jeżeli decydujemy się na kręcenie włosów przy użyciu wałków, najpierw dobieramy te najbardziej odpowiednie. Wałki mają różną grubość i szerokość. Ich kształt gwarantuje nam mocniejszy lub słabszy skręt oraz szerokość i zagęszczenie loczków. Układając włosy na papilotach, otrzymujemy burzę drobnych loków, wałki spiralne służą zaś do układania fryzury bardziej precyzyjnej. Gąbczaste, miękkie wałki są dla tych pań, które włosy zakręcają na noc i kładą się spać. Jednakże wałki z gąbki są bardzo chłonne, chłoną i jednocześnie oddają wilgoć, co może powodować, że włosy będą jeszcze mokre nawet po przebudzeniu, a ściąganie wałków z mokrych włosów powoduje, że pukle się prostują. Samo trzymające wałki są idealne dla tych pań, które zafundowały swoim włosom trwałą i chcą jak najdłużej cieszyć się doskonałym efektem. Dzięki takim wałkom włosy stają się bardziej puszyste i zyskują na objętości.

Włosy kręcone

Wałki nakładamy zwykle na jedynie lekko wilgotne włosy, nigdy mokre, bo pasma się nie skręcą. Przed nałożeniem wałków włosy lekko rozdzielamy palcami. Kręcenie na wałkach niszczy cebulki włosów, aby tego uniknąć warto jak najszybciej podsuszyć włosy suszarką, by wałków nie trzymać na głowie zbyt długo. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko osłabienia cebulek, a my możemy cieszyć się pięknymi lokami.

Istnieją dwie metody kręcenia włosów. Pierwszą z nich stosujemy zazwyczaj do długich włosów podatnych na skręcenie. Przy tego rodzaju włosach włosy zaczynamy nawijać od czubka głowy dół, trzymając wałek tuż przy skórze głowy. Druga metoda przeznaczona jest do włosów krótkich. Wałki nawijamy od końca włosów, idąc w górę w kierunku głowy. Przy zastosowaniu pierwszej metody, włosy są bardziej skręcone, ale mniej puszyste. Druga metoda gwarantuje lekki skręt, ale za to większą objętość wizualną włosów. Aby efekt był lepszy wałków nie układamy w rzędach, ale w szachownicę.