3 sposoby na bezpieczne schody z kamienia

Wybór schodów to jeden z bardziej istotnych elementów podczas budowy domu. Zwykle sypialnie znajdują się na piętrze, dlatego też ze schodów korzysta się każdego dnia, nawet kilka razy. Wybór materiału, z którego przygotowane zostaną schody powinien być związany z rozsądnym przemyśleniem tego co będzie nam pasowało. Zobacz jakie porady przygotował dla ciebie specjalista Schody z kamienia Mucha Wrocław.

Drewno vs kamień – jakie schody wybrać?

Naturalnie wybór leży pomiędzy dwoma materiałami – drewnem oraz kamieniem. Oba surowce podzielić można na konkretne gatunki czy rodzaje, w przypadku schodów drewnianych korzystnym wyborem będzie dąb – jest to drzewo mocne i twarde – nie powinniśmy narzekać na jakość wykończenia. W przypadku schodów z kamienia warto wybrać granit lub marmur. To bardzo trwałe, a przy tym dobrze wyglądające rodzaje kamienia, które podkreślą styl naszego domu. Zlecenie wykonania schodów – niezależnie od wyboru materiału – powinniśmy zlecić specjaliście. Samodzielna budowa może zakończyć się przeprowadzeniem niewłaściwym obliczeń, zaprojektowaniem wadliwej konstrukcji, czy – w najgorszym wypadku – katastrofą budowlaną. Wszystkie schody powinny zostać zaprojektowane wg konkretnych wytycznych. Warto zadbać o to aby nasze schody były odpowiednio szerokie, posiadały właściwą wysokość oraz długość stopnia. Istotne są także kąty schodów, jeśli są kręte.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów z kamienia

Bezpieczne schody kamienne nie są takim problemem jak mogłoby się to wydawać. Nawet jeśli wybór padnie na potencjalnie śliski po wypolerowaniu surowiec, to nie należy obawiać się tego, że schody będą niebezpieczne.

  • Zadbaj o to, aby schody nie były zbyt strome ani zbyt wąskie – spowoduje to potencjalną możliwość potknięcia się lub ześliźnięcia z nich. Jeśli nie uważasz, że obniża to wartość estetyczną twojego domu możesz położyć na schodki maty, wykładziny lub dywany.
  • Nie zostawiaj schodów mokrych, jeśli dostrzeżesz plamę – natychmiast ją zetrzyj, jeśli myjesz schody zadbaj o to aby nie wylać na nie wody z wiadra i aby ostrzec wszystkich mieszkańców przed ta czynnością.
  • Pamiętaj o tym, aby zamówić bezpieczne schody. Jeśli skręcają na wyższej wysokości – w tym miejscu, lub na całej szerokości powinieneś zamontować zabezpieczenia w postaci barierek. Nowoczesne schody często to pomijają, aczkolwiek zwłaszcza jeśli masz w domu małe dzieci powinieneś o tym pamiętać.

Schody drewniane vs schody kamienne

Mierzenie schodów na wymiar

Schody z kamienia są bardzo atrakcyjnym elementem każdego domu, warto postarać się o to, aby zamówić je u specjalisty, który dokładnie zmierzy nasz dom i ustali jakie będzie ich optymalne ustawienie. Kamienne schody zwyczajowo są nieco droższe aniżeli drewniane dlatego też warto postarać się o kogoś, kto robotę wykona raz a dobrze. Nie opłaca się bowiem instalować schodów, które mogą wymagać częstych remontów. Ułamana deska, rysy czy plamy mogą pojawiać się na schodach drewnianych, w przypadku kamiennych o uszkodzenia jest ciężej, aczkolwiek ostateczny wybór należy wyłącznie do was.