Drewno opałowe – czyli co powinieneś wiedzieć o drewnie do swojego kominka?

Bez względu na to, czy palisz drewno opałowe w kominku, piecu wolnostojącym czy kotle , drewno opałowe dobrej jakości jest kluczem do wygody, wydajności ciepła i bezpieczeństwa. Mokre drewno i kawałki, które nie mają odpowiedniego rozmiaru i kształtu dla palnika na drewno, mogą być frustrujące, nieefektywnie spalać i osadzać kreozot, który może napędzać niebezpieczny pożar komina. Dobre planowanie, sezonowanie i przechowywanie dostaw drewna opałowego są niezbędne do pomyślnego spalania drewna kominkowego.

Wskazówki dotyczące zakupu dobrego drewna opałowego:

  • Zapytaj znajomych i sąsiadów, którzy palą drewnem kominkowym o zalecenia dotyczące wiarygodnych składów opałowych,
  • Rozejrzyj się i wybierz skład opału, który wydaje się najbardziej niezawodny i ma najlepsze rekomendacje w mieście takim jak Wrocław,
  • Nie zamawiaj drewna opalowego w ciemno przez telefon (oczywiście jeżeli nie znasz dostawcy) . Idź osobiście do składu opału, aby sprawdzić drewno kominkowe czy jest odpowiednio suche i przycięte na wybraną miarę,
  • Szukaj drewna opałowego, które jest czyste. Piasek i błoto na drewnie opałowym sprawiają, że jest to mniej pożądane,
  • Upewnij się, że kawałki drewna są wystarczająco małe do twojego pieca lub kominka,
  • Nie kupuj losowo ułożonego drewna,
  • Zmierz spiętrzone drewno przed dostawą lub ułóż je w stos.
  • Jeśli to możliwe, kup drewno kominkowe na wiosnę, żeby na sezon zimowy było już odpowiednio suche i gotowe do palenia

cięcie drewna opałowego piła

 

Jakie jest najlepsze drewno wykorzystywane do palenia w piecu bądź kominku?

Całe drewno jest chemicznie podobne, niezależnie od gatunku. To głównie gęstość i wilgotność wpływają na jego zachowanie w ogniu i jego wartość energetyczna jako drewna opałowego. Gęste drewno liściaste, takie jak klon i dąb, ma wyższą zawartość energii na przewód i dlatego uwalnia więcej ciepła na ładunek paleniska. Wytwarzają również długotrwałe pożary i pokłady węgla. Miększe lasy, takie jak brzoza, sosna, świerk i topola są mniej gęste, palą się szybciej i nie wytwarzają długotrwałego pokładu węgla podczas spalania.

Tradycyjnie drewno liściaste na opał było preferowanym drewnem opałowym, zwłaszcza w środkowej i wschodniej części Europy, ale bardziej miękkie drewno stanowi doskonałe paliwo do zastosowań wschodniej części Europy, ale bardziej miękkie drewno stanowi doskonałe paliwo do zastosowań wiosennych i jesiennych.  Ludzie w najzimniejszych częściach Europy, mają tylko drzewa iglaste, takie jak świerk i sosna oraz lekkie drzewa liściaste, takie jak brzoza i osika, które palą się i nadal udaje im się utrzymać ciepło. Nowsze, zaawansowane technologicznie piece na drewno, kominki i piece mogą dobrze współpracować z szerszą gamą gatunków drewna ze względu na lepszą kontrolę procesu spalania niż starsze piece konwencjonalne.

Większość drewna opałowego nie jest wystarczająco mała, aby skutecznie budować i konserwować ogień. Duże kawałki drewna opałowego mają tendencję do tlenia się dłużej po umieszczeniu w ogniu, podczas gdy mniejsze kawałki zapalają się szybko. Małe kawałki są lepsze dla małych pożarów przy łagodnej pogodzie. Nawet w zimne dni każdy ładunek powinien składać się z kilku małych kawałków, które szybko się zapalą i kilku większych kawałków, które będą palić się stabilnie przez kilka godzin.

Przechowywanie drewna kominkowego tzn opałowego

Układaj drewno kominkowe na opał w osobnych rzędach w otwartym miejscu, gdzie letnie słońce może je ogrzać, a bryza może odprowadzić wilgoć. Nie należy układać niesezonowanego drewna w niewentylowanym miejscu przechowywania.

Nie pozwól, aby drewno opałowe leżało na ziemi dłużej niż kilka dni przed składowaniem. Pleśń i gnicie mogą się szybko pojawić. Ułóż drewno na ziemi na słupach, szynach lub paletach.

drewno kominkowe na palecie

Wierzchołek stosu można przykryć, aby nie dopuścić do deszczu, ale nie przykrywać boków.

Miękkie lasy, takie jak sosna, świerk i topola / osika, które są cięte, dzielone i układane we właściwy sposób wczesną wiosną, będą gotowe do spalania jesienią. Ekstremalnie twarde drewno, takie jak dąb i klon, oraz duże kawałki drewna opałowego, mogą wyschnąć co najmniej przez cały rok. Suszenie może również trwać dłużej w wilgotnym klimacie morskim.

Jak stwierdzić czy drewno jest odpowiednio suche i gotowe do palenia?

Przy odrobinie praktyki możesz dokładnie ocenić wilgotność drewna opałowego, aby odróżnić zieleń od przyprawionych. Nie musisz kupować miernika wilgotności drewna. (Mam taki, z którego rzadko korzystam, a potem tylko po to, by potwierdzić to, co już wiem. Oczekuje się, że przetestuję wilgotność drewna, ponieważ ludzie uważają mnie za profesjonalnego palnika do drewna.)

Istnieje kilka sposobów, aby stwierdzić, czy drewno na opał jest wystarczająco suche, aby skutecznie spalać. Użyj jak najwięcej wskaźników, aby ocenić suchość drewna opałowego, którą rozważasz. Oto pięć sposobów oceny wilgotności drewna opałowego, przedstawionych w kolejności od najbardziej do najmniej skutecznej.

  • Kontrole lub pęknięcia na końcowym ziarnie mogą wskazywać na suchość, ale mogą nie być wiarygodnym wskaźnikiem.
  • Drewno opałowe ma tendencję do ciemnienia od białego lub kremowego do szarego lub żółtego w miarę wysychania.
  • Dwa suche kawałki uderzone razem brzmią pusto; mokre kawałki brzmią solidnie i matowo.
  • Suche drewno kominkowe waży znacznie mniej niż mokre drewno.
  • Podziel kawałek drewna kominkowego. Jeśli odsłonięta powierzchnia jest wilgotna, drewno jest zbyt mokre, aby się spalić.
  • W razie wątpliwości spal trochę. Suche drewno na opał łatwo się zapala i pali; mokre drewno jest trudne do zapalenia i syczenie w ogniu.

Kiedy drewno opałowe wyschnie na słońcu i letnim ciepłym wietrze, możesz śmiało przenieść je pod zadaszenie. Obszar powinien być suchy i całkowicie osłonięty przed deszczem i śniegiem.  Duże ilości drewna nie powinny być przechowywane w domach ze względu na ryzyko rozwoju pleśni, które może zanieczyścić powietrze wewnątrz zarodnikami. Jednak niewielka ilość drewna przechowywanego wewnątrz może dać czas na ogrzanie do temperatury pokojowej przed spaleniem.