Analiza nieruchomości – zagospodarowanie przestrzenne

Projektując wystrój wnętrza budynku czy pojedynczego pomieszczenia architekt powinien mieć pełne rozeznanie w pomieszczeniu, dlatego też na początku przyjmowania zlecenia dokonuje analizy nieruchomości.

Jak wygląda proces projektowania?

Sam proces projektowania jest stosunkowo złożony i wymaga dużego wkładu pracy. Jednak zaczyna się właśnie od przeanalizowania wyglądu pomieszczeń. W pierwszej kolejności odszukujemy odpowiedniego studia architektonicznego, które spełnia nasze oczekiwania. Po zapoznaniu się z portfolio danego studia — możemy zgłosić się w celu stworzenia projektu. Najpierw przejdziemy rozmowę wstępną, w której architekt zapozna się z naszymi wstępnymi oczekiwaniami.

Następnie po przyjęciu zamówienia — zapozna się z przestrzenią. W kolejnych krokach stworzy 2-3 warianty zagospodarowania przestrzennego, by przedstawić nam gotowe pomysły. Wybierzemy jeden z nich, na którego podstawie z uwzględnieniem uwag — architekt stworzy wizualizację 3D.

architekt

W jakim celu projektant udaje się na miejsce?

Podstawowym celem udania się w miejsce projektowanej przestrzeni — jest wykonanie pomiarów. Jednak dodatkowo architekt zapoznaje się z przestrzenią, ocenia stopień naświetlenia. A także doszukuje się dodatkowych walorów budynku lub pomieszczenia. Dzięki temu będzie w stanie dostosować swój pomysł w najwyższym stopniu i przygotować projekt, który okaże się nie tylko estetyczny, ale wyjątkowy i funkcjonalny. Warto uczestniczyć w tym procesie razem z architektem, ponieważ zawsze mogą pojawić się pytania o miejsca dopływów wody, a także kontakty i inne dodatkowe aspekty.

Kolejne fazy projektu

Po przeanalizowaniu nieruchomości — projektant jest w stanie przygotować szczegółowy plan zagospodarowania przestrzeni. Uwzględni w nim wszelkie szczególne aspekty związane z wybranym pomieszczeniem. A następnie przejdzie do wyboru kolorów, materiałów, motywów i mebli. To wyjątkowo trudna praca, która polega na spasowaniu elementów wytrzymałych, ale też estetycznych. Po przeanalizowaniu przestrzeni i doborze właściwych materiałów, wykończeń i mebli — projektant zaprezentuje nam przykładowe rzuty 3D naszej przestrzeni. Dzięki temu będziemy mogli zasugerować zmiany w projekcie, a także zobaczyć wizję projektanta, który postara się wydobyć z naszych pomieszczeń możliwie najwięcej uroku i doskonale ją zagospodarować.

Czy możliwe jest wykonanie dobrego projektu bez rozeznania przestrzennego?

Niestety niektórzy architekci sugerując się jedynie wykonanymi wcześniej pomiarami i fotografiami zabierają się do projektu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ tylko obecność w miejscu, które zostanie zaaranżowane pozwala na spostrzeżenie mankamentów i walorów pomieszczenia. Warto więc udostępnić przestrzeń projektantowi, by obcując w niej mógł wymyślić najfunkcjonalniejsze rozwiązania. Pamiętajmy, że kolorystyka, detale i wykończenia, to elementy, które powinny współgrać nie tylko ze sobą, ale też z otoczeniem, w którym się pojawiają. Dlatego w procesie projektowania obecność architekta w przestrzeni jest niezbędna.

mieszkanie

Cenne wskazówki

Architekt po zapoznaniu się z wymiarami pomieszczenia i zrozumieniem jego walorów — może nam podpowiedzieć, w jaki sposób warto umeblować pomieszczenie. Wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, to klucz do funkcjonalności, dlatego warto zdać się na rady doświadczonej osoby, która po zapoznaniu się z przestrzenią — znajdzie sposób na jego zagospodarowanie. Analiza nieruchomości to podstawa w tworzeniu dobrych projektów. Na przykład architekci bardzo często cenią sobie dzienne światło. Potrafią wykorzystać układ mebli, okien i szkła w taki sposób, by możliwie zwiększyć dopływ dziennego światła.

W procesie projektowania zagospodarowania przestrzennego bardzo istotna jest analiza nieruchomości. To właśnie dzięki pomiarom i zrozumieniu pomieszczeń, ich wad oraz zalet — architekt jest w stanie zaplanować i doradzić możliwie najlepszy sposób na urządzenie pomieszczenia. Takie urządzanie zaczyna się na doborze kolorów, dodatków, detali a kończy na wyborze, zakupie i ułożeniu mebli, a nawet wazonów z kwiatami. Pomieszczenia powinny zostać kompleksowo zaprojektowane i przemyślane, by spełniały swoją rolę w sposób nienaganny. Warto przedstawić architektowi nasze pomysły i uwagi.

Podczas przebywania w pomieszczeniu — będzie mógł także przeanalizować codzienne, częste czynności, które wykonywane są w danej przestrzeni. A to krok do sporządzenia funkcjonalnego planu. Tylko dokładna analiza przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb użytkowników oraz sprostanie wyzwaniom stawianym przez rzeczy, na które nie mamy wpływu — na przykład naturalne oświetlenie — pozwolą uzyskać zadowalający efekt. W zagospodarowaniu przestrzennym można liczyć na poradę specjalistów – Studio Architektury JKW zapewnia projektowanie domów, lokali użytkowych czy biur.