Czy masz zespół cieśni nadgarstka? Poznaj początkowe objawy

Współcześnie wiele osób ma pracę, w której przez większość dnia przebywają w pozycji siedzącej, pracując na komputerze.

Wykonując tego typu pracę biurową, bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową i ergonomiczną postawę przed komputerem. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi różnego rodzaju schorzeń, które na początku nie muszą dawać żadnych objawów, jednak z czasem zaczną one się pojawiać, a wtedy może być już za późno na leczenie. Jednym ze schorzeń, które dotyka szczególnie pracowników biurowych, pracujących wiele godzin dziennie na komputerze jest zespół cieśni nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka wywołany jest przez ucisk nerwu pośrodkowego w nadgarstku. Ucisk ten zaburza odżywianie nerwu, co powoduje ból i obrzęk. Często to schorzenie jest na tylko dokuczliwe, że uniemożliwia normalnie funkcjonowanie podczas dnia. Przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest wiele, może to być praca wymagająca wykonywania ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstkiem np. wielogodzinna praca na klawiaturze komputera, wymagające ćwiczenia fizyczne, długotrwała jazda na rowerze, czy też praca na taśmie produkcyjnej.

Choroba ta często spotyka także sportowców, którzy narażeni są na urazy rąk. Przyczyną nie musi być jedynie uraz lub przeciążenie. Sprzyjać rozwojowi tej choroby mogą także niedobory witaminy B12 oraz B6, zaburzenia hormonalne lub źle wygojone złamania czy zwichnięcia w okolicach nadgarstka. 

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy występujące przy zespole cieśni nadgarstka można podzielić na trzy stadia. Przy każdym z nich występuje drętwienie i ból palców, które większość osób ignoruje, przez co choroba może rozwijać się dalej często do momentu, w którym pełny powrót do zdrowia może okazać się niemożliwy. Niektórzy pacjenci mają problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów chorą ręką, czasami objawia się to również niemożnością zaciśnięcia dłoni w pięść. Pierwszymi objawami, które najczęściej występują przy zespole cieśni nadgarstka, są: ból i drętwienie palców dłoni z pominięciem małego palca. Początkowo tego typu objawy mogą pojawiać się rzadko, ale wraz z upływem czasu ich intensywność oraz częstotliwość występowania się zwiększa. Jest to wyraźny sygnał, aby udać się na wizytę do specjalisty i zdiagnozować problem. Innymi objawami tego schorzenia mogą być:

  • Mrowienie w okolicach kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego
  • Osłabienie chwytu w chorej dłoni
  • Brak precyzji w ruchach oraz ograniczona ruchomość
  • Zanik mięśni w okolicach kciuka
  • Utrudnione zaciskanie dłoni w pieść
  • Wypadanie przedmiotów z dłoni

objawy cieśni nadgarstka

Drugie stadium zespołu cieśni nadgarstka, charakteryzuje się nasileniem objawów. Zwiększa się także częstotliwość ich występowania oraz mogą dokuczać nie tylko w nocy, ale także w trakcie dnia. Objawy bólowe oraz drętwienie mogą nasilać się także w sytuacjach obciążających nadgarstek np. długotrwała jazda na rowerze czy kierowanie samochodem. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka może przejść do trzeciego stadium choroby, gdzie intensywność oraz częstotliwość występowania objawów jest bardzo duża i uniemożliwia normalne funkcjonowanie w trakcie dnia. W tym stadium mogą pojawić się zaniki mięśni w obrębie kłębu kciuka. Pogłębiają się także zmiany degeneracyjne nerwu pośrodkowego, które nieleczone mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Diagnostyka

Rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka u pacjenta w głównej mierze polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Dzięki temu można zlokalizować przyczynę problemu i wprowadzić zmiany, które zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby i pozwolą na szybszą regenerację i powrót do zdrowia. Najważniejsze w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka jest zwrócenie uwagi na czynności wykonywane w ciągu dnia, które mogły przyczynić się do rozwoju tej choroby.

Dzięki wprowadzeniu zmian w codziennym funkcjonowaniu można uniknąć tej choroby lub ją uleczyć. Przeprowadza się także badanie kliniczne polegające na zbadaniu czucia w poszczególnych palcach dłoni. Badanie USG oraz EMG również z powodzeniem są stosowane w rozpoznawaniu tego schorzenia. Najważniejsze jednak jest to, aby zwracać uwagę na objawy początkowe zespołu cieśni nadgarstka i reagować, zanim choroba zdąży się rozwinąć w stopniu utrudniającym codzienne funkcjonowanie.