Instalacje fotowoltaiczne – co musisz wiedzieć?
Na temat fotowoltaiki krąży dużo opinii, na ogół przeważają jednak te pozytywne. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli pozwala ona na praktycznie całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej, a nawet pewien zarobek, poprzez sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej.
Jest jednak kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o założeniu instalacji fotowoltaicznej. Jak działają składowe instalacji? Jakie warunki są potrzebne, by panele działały efektywnie?
Elementy składowe instalacji fotowoltaicznej
Najważniejsze części instalacji to oczywiście panele słoneczne, ale także falownik, nazywany inaczej inwerterem, rozdzielnica prądu stałego, przewody solarne oraz system montażowy. Konieczna jest także wymiana licznika na dwukierunkowy.
Poniżej kilka słów o każdym z elementów.
- Panele słoneczne – ich głównym celem jest pobieranie energii słonecznej i zamiana ich na prąd stały. Składowe elementy paneli to moduły, których podstawową jednostką są ogniwa, w których zachodzą najważniejsze procesy. Zawierają się w nim tzw. materiały półprzewodnikowe, w których część ma wartość ujemną, a część dodatnią. Gdy na ogniwo padną promienie słoneczne, dochodzi do reakcji, w wyniku której powstaje prąd stały.
- Inwerter – jego główne zadania to przemiana produkowanego przez panele prądu stałego na zmienny oraz dostosowywanie jego mocy do możliwości domowej instalacji elektrycznej. Falownik odpowiada także za dostosowanie poziomu napięcia modułów do poziomu nasłonecznienia w danej chwili tak, aby możliwie jak najbardziej podnieść efektywność działania paneli w panujących warunkach.
- Rozdzielnica prądu stałego – rozdzielnica chroni instalację fotowoltaiczną przed różnego rodzaju awariami, spowodowanymi, np. wyładowaniami atmosferycznymi, nagłym wzrostem napięcia prądu, czy też w wyniku działania bardzo niskich temperatur.
- Przewody solarne – ich główne zadanie to połączenie paneli słonecznych miedzy sobą, a także z falownikiem. Jako że są one wykorzystywane na zewnątrz budynku, są one zabezpieczone poprzez odpowiednią izolację, co uodparnia je na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne lub działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg i inne. By je dodatkowo zabezpieczyć, warto poprowadzić je w specjalnej rurze osłonowej.
- System montażowy – jest to nic innego jak elementy umożliwiające dogodny montaż instalacji w zaplanowanym miejscu, tj. na dachu lub przy gruncie. Jednym z najważniejszych elementów jest zastosowanie instalacji, umożliwiającej ustawienie paneli pod najlepszym katem, tak by wykorzystywać je jak najbardziej efektywnie. Zalecany kąt to 35 stopni . Inna rzecz, o jakiej pamiętamy, to szyny aluminiowe, dobierane stosownie do rodzaju pokrycia zastosowanego na dachu. Montując panele na gruncie, stosujemy profile stalowe, najczęściej montowane albo na fundamentach, albo wbijane w ziemię za pomocą kafara.
- Licznik dwukierunkowy – montując instalację fotowoltaiczną, konieczna jest wymiana licznika na dwukierunkowy. Jest tak ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie na ogół wykorzystać całej energii, jaką generują panele fotowoltaiczne, a to oznacza, że jej nadmiar wędruje do sieci. Licznik dwukierunkowy jest wymagany w tej sytuacji przez polskie prawo, jako że zaopatrujemy się w instalację prądotwórczą. Poza tym zabezpiecza nas przed płaceniem za nadwyżki niewykorzystanej energii, oddawanej do sieci. Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 50 kW, montaż licznika i związane z tym koszty leżą po stronie operatora sieci, przy czym mamy 30 dni na zgłoszenie konieczności montażu.
Wybierz odpowiednią firmę montującą panele fotowoltaiczne
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, postaw na specjalistów z doświadczeniem – INNEX zajmuje się fotowoltaiką w Dzierżoniowie i innych miejscowościach Dolnego Śląska. Znajdziesz tu ekspertów specjalizujących się w projektowaniu, montażu oraz późniejszej obsłudze technicznej instalacji fotowoltaicznej na wysokim poziomie.