Jak odzyskać niewypłacane alimenty?

Coraz częściej można usłyszeć historię ojca, który zaprzestał (bądź nigdy tak naprawdę nie zaczął) wypłacania zobowiązań finansowych na dziecko. Co zatem należy uczynić, gdy zaistnieje taka sytuacja?

Dobry pomysł to współpraca z adwokatem

Bardzo prawdopodobne jest, że nie obejdzie się bez fachowej pomocy lub rady adwokata, który wskaże drogę do odzyskania zaległych alimentów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy adwokat nie pomoże, jeśli sprawa będzie dotyczyć niewypłacania alimentów na dziecko, które ukończyło osiemnasty rok życia. W tym wypadku obowiązek alimentacyjny przestaje obowiązywać. Oczywiście i od tej zasady są pewne wyjątki. Pierwszym jest sytuacja, w której dziecko podejmuje dalszą edukację (ale nie w formie zaocznej bądź wieczorowej); w tym wypadku rodzic, na którego został nałożony obowiązek wypłacania świadczeń musi uiszczać stosowną należność do ukończenia 25 roku życia potomka. Drugim wyjątkiem jest choroba (ale także niepełnosprawność) dziecka i spowodowana tym niemożność podjęcia przez nie pracy zarobkowej. W tej sytuacji alimenty muszą być wypłacane do śmierci potomka (lub obciążonego obowiązkiem alimentacyjnym ojca). Dobrze, co jednak, gdy pieniądze są niewypłacane pomimo tego, że dziecku się one należą (przykładowo jest niepełnoletnie)?

W takim wypadku pierwszym rozwiązaniem, jakie zaproponuje adwokat najprawdopodobniej będzie zgłoszenie sprawy o zaległych alimentach do komornika sądowego i to on zajmie się tą sprawą. W tej sytuacji na pewno pojawi się konieczność przedstawienia stosownego dokumentu potwierdzającego przyznane alimenty, ale także rodzic rozpoczynający postępowanie o wyegzekwowanie zaległych pieniędzy musi wskazać miejsce zamieszkania dłużnika, jak również jego stan finansowy.

dzieci

Dzięki zebranym w ten sposób informacjom, komornikowi sądowemu może udać się szybciej i skuteczniej odebrać niewypłacane alimenty. Jeśli jednak matka nie posiada informacji o miejscu pobytu ojca, komornik nic nie zdziała, dlatego innym rozwiązaniem jest zgłoszenie sprawy o wyegzekwowanie alimentów do prezydenta miasta, burmistrza, czy innych podobnych. Warunkiem podjęcia tego kroku jest niemożność zdobycia zaległych pieniędzy przez komornika. Dlatego zgłaszając sprawę o egzekucję administracyjną (bo tak fachowo ten proces się nazywa) najpierw trzeba przedstawić stosowny dokument informujący o nieprzynoszącej efektu interwencji komorniczej. Gdy i to działanie okaże się całkowicie bezskuteczne, zawsze można powiadomić prokuraturę i w tym momencie ponownie wraz z dobrym adwokatem walczyć o odzyskanie zaległych alimentów. A czy obowiązek alimentacyjny dotyczy wyłącznie ojców?

Alimenty także od matki

Absolutnie nie. Niestety mało się o tym mówi, ale te same prawa ma ojciec wychowujący samodzielnie dziecko. W takiej sytuacji samotny tata może wystąpić o alimenty, które matka ma obowiązek wypłacać zgodnie z wysokością ustaloną w orzeczeniu sądu. W przypadku niewypłacania świadczeń alimentacyjnych postępowanie jest identyczne, jak zostało opisane powyżej – więcej na temat dowiecie się podczas porady w kancelarii.  Niestety o samotnych ojcach bardzo rzadko się mówi. To skutkuje tym, że nie znają oni swoich praw i często pozbawieni są jakiejkolwiek pomocy.

W celu uzyskania więcej informacji, zachęcamy do odwiedzenia strony kancelarii komorniczej Kamili Kociuga, która świadczy powyżej opisane usługi wyegzekwowania należnych alimentów na dziecko.