Jak odzyskać zaległe alimenty?

Alimenty to sprawa, która bywa nie tylko trudna do rozwiązania, ale także nieprzyjemna zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Zwłaszcza jeśli zobowiązany do ich wypłacania rodzic bagatelizuje swój prawny obowiązek. W ostatnich latach to zjawisko stało się dosyć powszechne i trudno z nim walczyć. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby odzyskać wszystkie zaległe alimenty.

Alimenty to nie tylko pieniądze, które jeden z rodziców ma obowiązek wypłacić na rzecz dziecka. Nierzadko problem z niewypłacaniem dotyczy również kobiet, którym sąd przyznał alimenty od byłego małżonka. Mimo wszystko wiele osób sądzi, że nigdy nie odzyskają zaległych pieniędzy. Co można zrobić, aby je otrzymać?

Zgłoś się do kancelarii prawnej

Aby poznać swoje możliwości, warto zgłosić się po poradę do kancelarii adwokackiej, gdzie natychmiast otrzymamy fachową pomoc. Adwokat po zapoznaniu się z całą historią, krok po kroku poprowadzi przez wszystkie meandry prawa i wskaże, który sposób na odzyskanie alimentów będzie najskuteczniejszy w tym przypadku. Poradę otrzymamy również, jeśli decydujemy się na rozwód i pragniemy uzyskać jak najlepsze alimenty na dziecko.

Złóż wniosek o ukaranie

Jeśli dojedzie do sytuacji, gdzie były małżonek będzie zalegał z alimentami – można złożyć wniosek o ukaranie z art. 209 Kodeksu Karnego. Okazuje się, że niewypłacanie ustalonych przez sąd alimentów jest przestępstwem, za które grozi więzienie. Wniosek można złożyć po trzymiesięcznym wstrzymaniu wypłat.

Udaj się do komornika w celu wszczęcia egzekucji

Wszczęcie egzekucji jest już możliwe po jednym dniu od niewypłacenia należności. Jeśli więc sąd przyznał alimenty i masz odpowiednie dokumenty, warto złożyć u komornika wniosek o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Nieistotne jest do jakiego komornika się wybierzesz ani co mu powiesz. Warto jednak pamiętać, że im więcej komornik będzie wiedział, tym skuteczniej będzie mógł działać.

Pobierz pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego

Jeśli pozyskanie pieniędzy inną drogą nie jest skuteczne, można również złożyć wniosek o przyznanie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego. Warto jednak pamiętać, że skorzystać z niego mogą jedynie dzieci do 18 roku życia lub do 25 lat, jeśli wciąż się uczą. Należy jednak pamiętać, że dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć ustawowej kwoty, a otrzymane alimenty nie wyniosą więcej niż 500 zł.

Wniosek o egzekucję administracyjną

Równolegle do działań komornika, można złożyć wniosek o egzekucję administracją do burmistrza, prezydenta bądź wójta miasta. Gmina przeprowadzi własny wywiad i zobowiąże dłużnika złożenia oświadczenia majątkowego. W przypadku fałszywych informacji zostanie ukarany, a jeśli jest bezrobotny będzie musiał zarejestrować się w urzędzie pracy i podjąć pracę.

adwokat toruń prawo karne

Alimenty uzupełniające od dziadków – czy warto?

Jeśli próby odzyskania zaległych alimentów będą bezskuteczne można starać się o uzyskanie alimentów uzupełniających od innych członków rodziny. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojawił się zapis, że kosztami alimentów można obciążyć krewnych w linii prostej, a nawet rodzeństwo dłużnika. Należy jednak pamiętać, że są to alimenty jedynie uzupełniające kwotę zasądzoną przez sąd.

Jak odzyskać zaległe alimenty?

Odzyskanie zaległych alimentów jest możliwe, ale wymaga cierpliwości i złożenia wielu wniosków. Dlatego w przypadku rozwodu warto udać się po pomoc do kancelarii adwokackiej. Adwokat będzie wiedział jakie kroki podjąć, aby postępowanie skończyło się korzystanie dla jego klienta. Zwłaszcza, że istnieje wiele sposobów na odzyskanie zaległych alimentów.