Jak się pozbyć świądu odbytu?

Nieprzyjemne pieczenie oraz swędzenie w okolicach odbytu to schorzenie, na które cierpi ponad 5% całej populacji ludzkiej na świecie. Jest ono wstydliwe i osoby chore często czują się bardzo niekomfortowo, gdy muszą powiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Jednak warto w takiej sytuacji zacząć działać jak najszybciej. Choroba ta wpływa bowiem niekorzystnie nie tylko na ogólne samopoczucie fizyczne, ale także obniża samoocenę i powoduje naprawdę duży dyskomfort psychiczny. Dlatego, zamiast się męczyć, warto zapoznać się z potencjalnymi przyczynami tego schorzenia oraz jak najszybciej zacząć działać, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.

Potencjalne przyczyny dyskomfortu w okolicach odbytu

Lekarze do tej pory nie określili jednoznacznie przyczyny odczuwania świądu odbytu. Istnieje wiele teorii na temat tego, co może mieć wpływ na powstawanie tego nieprzyjemnego uczucia. Wskazywane są również rozmaite kwestie, które mogą powodować nasilenie objawów. Wśród nich duże znaczenie mają między innymi spożywane produkty. Lekarze wskazują, że na świąd odbytu częściej cierpią osoby, które spożywają duże ilości czekolady oraz kawy. Wpływ na nasilenie tych odczuć może mieć również jedzenie ostrych potraw, duża ilość przypraw oraz słodkie i gazowane napoje. Czynnikiem drażniącym może być również piwo. Warto jednak pamiętać, że spożywanie tych produktów sporadycznie wcale nie musi mieć negatywnego wpływu na samopoczucie.

Częstą przyczyną odczuwania dyskomfortu w okolicach odbytu są również kwestie związane ze zdrowiem danej osoby. To nieprzyjemne uczucie może być związane z różnego rodzaju alergiami zarówno pokarmowymi, jak i innego typu. Niekiedy jest to kwestia spowodowana przez cukrzycę lub żółtaczkę. Powodem mogą być także przewlekłe choroby nerek oraz wątroby, a także problemy z tarczycą lub pracą jajników lub trzustki. Duży wpływ na odczuwanie świądu odbytu mają różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Odczuwanie swędzenia i pieczenia w tych okolicach może być także spowodowane przez stres lub nerwicę. Niestety bardzo często identyfikacja jednoznacznej przyczyny odczuwania tego nieprzyjemnego problemu jest niemożliwa. Najczęściej zdarza się, że wpływ ma na to kilka różnych czynników, które wzajemnie się potęgują.

Jak radzić sobie ze świądem odbytu?

W przypadku występowania tego nieprzyjemnego schorzenia należy niezwłocznie poinformować o swoim problemie lekarza rodzinnego z placówki MediAid z Wrocławia, który może udzielić skierowania na badania dodatkowe lub od razu wysłać pacjenta do lekarza specjalisty. Proktolog na podstawie przeprowadzonych badań i testów dobierze odpowiedni proces leczenia tej dolegliwości. Najczęściej są to leki przeciwzapalne i łagodzące uczucie bólu oraz pieczenia w postaci maści i żeli, które stosuje się miejscowo. Jeśli dyskomfort spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, to należy ich poziom wyregulować za pomocą dopasowanych do problemu leków. W przypadku, gdy problem na podłoże stresowe i psychologiczne niezbędna jest odpowiednia terapia. Chcąc jak najszybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty dopasowanej terapii, warto również przestrzegać odpowiedniej diety i pozbyć się z niej wszelkich substancji drażniących.

Bardzo ważną kwestią w leczeniu tego problemu jest odpowiednie dbanie o higienę. Czystość okolic intymnych ma duży wpływ na ogólne samopoczucie i przyczyni się do lepszego działania przepisanej przez lekarza specjalistę kuracji. U osób, które cierpią z powodu świądu odbytu, zaleca się podmywanie po każdej wizycie w toalecie oraz każdego dnia rano i wieczorem. Noszona bielizna nie powinna być obcisła, a stosowane chusteczki lub papier toaletowy w miarę możliwości odpowiednio miękki, aby nie wywoływał dodatkowych podrażnień. Doskonale sprawdzą się specjalne chusteczki z lanoliną, która ma działanie łagodzące. Nie zaleca się stosowania talku ani pudrów, które mogą prowadzić do dodatkowych podrażnień.