Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?

Zaufanie jakie mamy do lekarza, który podejmuje się naszego leczenia, musi być ogromne. Oczekujemy, że pod jego opieką szybko wrócimy do zdrowia. W większości przypadków tak właśnie jest. Zdarza się, że lekarz popełnia błąd lekarski, który ma dla pacjenta przykre konsekwencje. Istnieje jednak możliwość uzyskania odszkodowania, jeśli dojdzie do incydentu.

Wbrew pozorom błędy lekarskie, które mają negatywne skutki dla zdrowia i życia pacjenta, są popełniane bardzo rzadko. Wpływ na ich występowanie ma najczęściej brak odpowiedniego sprzętu w placówkach medycznych, okrojona kadra pracownicza czy po prostu źle postawiona diagnoza na podstawie wywiadu i badań przeprowadzonych z pacjentem. Wiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że w przypadku wystąpienia błędu lekarskiego mogą ubiegać się o odszkodowanie od lekarza, a nawet całej placówki medycznej. Jak to zrobić?

Czym jest błąd lekarski?

Błąd lekarski to inaczej czynność, która została wykonana niezgodnie z obowiązującą sztuką albo przyjętymi wcześniej zasadami medycznymi. Błąd lekarski najczęściej wynika z samodzielnego podjęcia decyzji przez lekarza, który ma bezpośredni wpływ na życie lub zdrowie swojego pacjenta. Przy błędzie lekarskim nie biorą udziału osoby trzecie – pielęgniarki, sanitariusze czy położne. Do błędów lekarskich nie zalicza się jednak niedbałego podejścia do pacjenta, a także sposobu komunikowania się z nim.

Najczęściej popełniane błędy lekarskie?

Teoretycznie błędy lekarskie dzieli się na kilka kategorii, ale najważniejszym z nich jest błąd diagnostyczny. Jak sama nazwa wskazuje, występuje w momencie postawienia złej diagnozy, wynikającej z niewiedzy lekarza, przeprowadzenia niewystarczających badań lub braku profesjonalnego sprzętu. Efektem źle postawionej diagnozy jest nieprawidłowe leczenie, co znacznie wpływa na jakość życia pacjenta. W niektórych przypadkach dochodzi do śmierci pacjenta – zwłaszcza jeśli choruje na inne schorzenie niż stwierdził lekarz.

Błędem lekarskim jest również dobranie złego leczenia, które będzie zagrażało życiu pacjenta. W tym przypadku chodzi o farmakologię i leki, które mogą zaszkodzić. Najczęściej wynika to z niepobrania wymazu, który może wskazać, że pacjent nie powinien przyjmować danego składnika leku – na przykład konkretnego antybiotyku. Błędem jest także prowadzenia leczenia konkretnym lekiem, bez wykonywania badań kontrolnych.

Do błędów lekarskich zalicza się także zaniedbanie pacjenta, zwłaszcza podczas obserwacji pooperacyjnej czy po wystąpieniu urazu głowy. Do tej kategorii można również zaliczyć brak zainteresowania pacjentką podczas porodu.

Kto orzeka o wystąpieniu błędu lekarskiego?

medyk
Pomoc w podobnej sytuacji zagwarantować może adwokat spraw medycznych. Wiele kancelarii oferuje usługi z zakresu prawa medycznego, umożliwiając tym samym wygranie postępowania dot. popełnionego błędu lekarskiego.

Orzeczenie o wystąpieniu błędu lekarskiego wydaje specjalnie stworzona do tego komisja, która działa przy Urzędzie Wojewódzkim. To oni po zaznajomieniu się ze wszystkimi materiałami stwierdzają czy rzeczywiście doszło do błędu i orzekają jakiego rodzaju zadośćuczynienie otrzyma poszkodowany. Niektórzy decydują się jednak na złożenie pozwu cywilnego w Sądzie. Ten sposób, mimo tego, że jest skuteczny, może trwać nawet kilka lat.

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?

Odszkodowania za błąd lekarski mają najczęściej charakter finansowy – obejmują zwrot pieniędzy za zakupione lekarstwa, podjęcie kosztownej rehabilitacji. Aby jednak odszkodowanie uzyskać, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do zajmującej się tym komisji. Ważne, aby zawierał on już komplet wymaganych danych, a także trafił do komisji w trzech egzemplarzach.

Najtrudniejszy jest etap wypełniania wniosku, dlatego zawsze można skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która zajmuje się prawem medycznym. Poszkodowany nie tylko otrzyma praktyczne wskazówki, ale również będzie miała możliwość przeanalizowania sprawy i zastanowić się, czy nie warto udać się ze swoją sprawą do Sądu.

Profesjonalna pomoc kancelarii prawnej – warto?

Profesjonalna pomoc kancelarii prawnej specjalizującej się prawem medycznym, da możliwość poszkodowanemu na dokładne przeanalizowanie wszystkich zgromadzonych materiałów, jak i ustalenie osiągalnych żądań względem osoby, której zarzucamy popełnienie błędu lekarskiego. Pomoc kancelarii prawnej to także szansa na szybkie rozpatrzenie naszej sprawy, a w efekcie jej wygranie. Dlatego warto powierzyć sprawę o zadośćuczynienie specjalistom od prawa medycznego, którzy podpowiedzą korzystne rozwiązanie.