Jak wygląda proces instalacji internetu stacjonarnego w Niemczech?

Internet stacjonarny to wciąż jeden z chętniej wybieranych sposobów na dostęp do rzeczywistości online za granicą, zwłaszcza w Niemczech. Trudno w dzisiejszych czasach nie być obecnym w Internecie, gdyż jest ono swego rodzaju oknem na świat. Mieszkając poza granicami Polski, również bez problemu można mieć dostęp do sieci, wystarczy dopełnić formalności oraz wykupić usługę instalacji internetu. Jak się jednak za to zabrać? Ile trwa proces instalacji oraz komu możemy zlecić to zadanie? Poniżej przedstawiamy mini-poradnik rozwiewający wszelkie wątpliwości.

Kto oferuje usługi instalacji internetu w Niemczech?

Krótki research pozwala stwierdzić, iż operatorów oferujących swoje usługi internetowe jest w Niemczech wielu. Firmy prześcigają się w przedstawianiu coraz to lepszych ofert dotyczących instalacji internetu stacjonarnego, a także opłat z tym związanych.

Operatorzy telekomunikacyjni tacy jak T-mobile, 1&1, Vodafone, Otelo, Congstar, o2 czy inne bardziej lub mniej znane marki mają w swojej ofercie nie tylko proces montażu usług internetowych, ale pomagają również w dopasowaniu pakietu innych usług tak, by były zgodne z danym budżetem oraz wymaganiami. Wyjazd długoterminowy do Niemiec wiąże się z wieloma formalnościami i biurokracją, które niejedną osobę mogą zestresować, szczególnie jeśli w grę wchodzi posługiwanie się przy tym językiem nierodzimym. Warto zatem przemyśleć i zaplanować kwestię internetu stacjonarnego jeszcze przed wyjazdem.

Jak długo trwa proces podłączenia internetu za granicą?

Proces podłączenia internetu za granicą może wymagać nieco cierpliwości. Od samego złożenia zamówienia do chwili, w której internet będzie już zainstalowany w naszym domu może minąć nawet kilka tygodni. Czas ten jest mocno uzależniony od prędkości, z jaką operator przystąpi do formalności po swojej stronie.

Ważny jest jednak nie tylko czas oczekiwania na podłączenie internetu, ale i okres, na jaki deklarujemy się podpisać umowę. Większość umów w Niemczech podpisywana jest na dwa lata, jeśli jednak zdecydujesz się na indywidualny dobór czasu, pamiętaj o końcowym terminie, gdyż na trzy miesiące przed wygaśnięciem, umowa jest przedłużana na dodatkowy rok. Warto mieć to na uwadze, aby nie ponieść w przyszłości większych kosztów.

Instalacja internetu w Niemczech – krok po kroku

Najważniejszym krokiem jest wybór operatora oraz konkretnego pakietu usług danego produktu. Wybierając internet stacjonarny, pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje dostępu: łącze stałe w sieci telefonicznej oraz internet kablowy. Pierwszy wiąże się z zakupem routera z modemem, natomiast drugi zależny jest od poszczególnych operatorów; nie jest dostępny wszędzie. Aby się dowiedzieć, czy w Twojej okolicy jest dostępny łącze internetowe kablowe, zaleca się sprawdzić stronę internetową danego operatora. Aby podpisać umowę i złożyć zamówienie możesz albo udać się do miejscowej placówki operatora, albo wypełnić specjalne formularze przez internet.

Kiedy już podejmiesz decyzję i złożysz zamówienie, pozostaje czekać działania ze strony operatora. W przypadku wyboru internetu stacjonarnego po linii telefonicznej, zostaniesz poinformowany przez Detsche Telekom, czyli największe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne obecne w Niemczech o dokładnym terminie aktywacji linii. Zazwyczaj zajmuje to od dwóch do trzech tygodni.

Internet kablowy może zostać zainstalowany samodzielnie. Możliwe jest także zlecenie tego specjalnemu technikowi, który zrobi to za nas, jeśli nie posiadamy potrzebnej w tym celu wiedzy i/lub umiejętności. Wynajęcie montera gwarantuje poprawną instalację naszego internetu stacjonarnego.

Trzeba też pamiętać, że na samym początku czekają nas koszty startowe obejmujące cenę routera, usługi zainstalowania czy koszty aktywacyjne. Jest jednak możliwe zaoszczędzenie na niektórych wartościach. Wystarczy skorzystać z trwających promocji czy rabatów. Zachowasz część pieniędzy, jeśli zrezygnujesz z zakupu nowego modemu, zastępując go własnym sprzętem. Warto także wiedzieć, iż do założenia internetu stacjonarnego w Niemczech i regularnego opłacania go, wymagane jest posiadanie niemieckiego konta bankowego.