Jak wygląda proces sprzedaży długów?

Sprzedaż długu to proces zmiany wierzyciela, co oznacza, że przenosi się prawa do wierzytelności na inny podmiot, który zobowiąże się do jej uregulowania. Ten typ działań ma na celu przejęcie przez osobę trzecią roli wierzyciela, co wiąże się z tym, że dług jest wciąż aktualny.

Cały proces odbywa się na podstawie podpisania umowy cesji wierzytelności, która jest potwierdzana notarialnie. Skup długów jest to prosta zmiana wierzyciela oraz przeniesienie jego wszelkich praw na osoby trzecie. Cesja pozwala na przekazanie praw cedenta, cedentowi. Warto wiedzieć, że wraz z nabyciem praw do wierzytelności, na nowy podmiot przechodzą także wszelkie związane z nią prawa oraz roszczenia o zaległe odsetki.

Jak przebiega proces sprzedaży wierzytelności?

sprzedaż długówDo sprzedaży dochodzi podczas podpisania umowy zwanej cesją, dzięki której sprzedaje się dług wraz z wszelkimi jego prawami oraz odsetkami. Dług, który jest sprzedawany musi być zazwyczaj potwierdzony umową, fakturą lub wekslem. W każdym przypadku, wszystkie działania muszą mieć potwierdzenie w formie prawnej. Strona, która sprzedaje wierzytelność nazywana jest cedentem, natomiast osoba kupująca, cesjonariuszem. Są to specjalistyczne nazwy, które używane są podczas sporządzania umów prawnych. Wierzytelność może zostać sprzedana, kiedy kontrahent spóźnia się w znacznym stopniu z płatnością. Najczęściej są to długi, które powstały oraz uległy przeterminowaniu bądź innym losowym przypadkom.

 

W procesie zakupu i sprzedaży długu mogą wziąć udział niemalże wszystkie osoby i podmioty, które będą zainteresowane przejęciem wierzytelności. Do sprzedaży dochodzi w momencie, kiedy przedsiębiorca nie ma przesłanek do tego, iż odzyska pieniądze np. za fakturę. Tego typu rozwiązania są najczęściej ostatecznością, jednak pozwalają na zachowanie znacznie lepszych relacji ze swoimi kontrahentami, których długi przechodzą na inne podmioty. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż wierzytelności zdecydowanie się opłaca, jednakże nie wszystkie cieszą się popularnością i rynkiem zbytu. Dochodzenie na własną rękę odzyskiwania pieniędzy jest niezwykle trudne i żmudne, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy cesji oraz sprzedaż długu na poczet innego podmiotu.

Sprzedaż wierzytelności – dodatkowe informacje

Warto wiedzieć, że podpisanie tego typu umowy może odbyć się także bez zgody dłużnika, o ile nie sprzeciwia się to ustawie lub zastrzeżeniu umownemu. Elementami, które włącza się do umowy cesji są np. data i miejsce zawarcia umowy, dane stron (cedenta i cesjonariusza), wszelkie oświadczenia, przekazanie praw do wierzytelności oraz określenie terminu przejęcia oraz końcowej ceny. W dokumencie znajdują się także klauzule poufności oraz dokumenty, które potwierdzają rzeczywiste istnieje wierzytelności.
Rodzajami długów, które są najczęściej i najchętniej kupowane to przede wszystkim faktury VAT, które dotyczą obrotu gospodarczego, roszczenia wynikające z umów cywilnoprawnych oraz obligacje inwestycyjne. Są to najlepiej sprzedające się wierzytelności, które bardzo łatwo w późniejszym czasie odzyskać – także na drodze sądowej. Ze względu na dużą skuteczność windykacji, nabywanie wierzytelności o różnych stopniach przeterminowania jest niezwykle popularne w obecnych czasach.

Zalety sprzedaży wierzytelności

Główną zaletą sprzedaży długu jest brak kosztów windykacyjnych oraz eliminacja kosztów ewentualnego postępowania sądowego. Dodatkowo można liczyć na szybką wypłatę kwoty zadłużenia, co znacznie pozwala zaoszczędzić czas oraz nerwy właścicielowi przedsiębiorstwa. Sprzedaż długów niweluje także koszty utrzymania rezerwy księgowej, która jest potrzebna na niespłaconą należność. Tego typu procesy realnie wpływają na zmniejszenie zobowiązań podatkowych firmy.