Jak zapobiegać pożarowi w domu?

Bezpieczeństwo to z pewnością jedna z najważniejszych kwestii dla każdego człowieka. Chcąc zadbać o to, aby wszelkie osoby oraz nasze mienie było odpowiednio zabezpieczone, możemy stosować się do pewnych zasad postępowania czy też wykorzystywać różnego rodzaju systemy i urządzenia, aby podnieść poziom bezpieczeństwa.

Czasami jednak zagrożenia takie jak na przykład pożar, występują nagle i często nie z naszej winy. Z tego względu warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny pożaru w domach, po to, aby uniknąć tego typu zagrożenia. Ponadto należy wiedzieć, jakie są konsekwencje pożaru w domu, a także, w jaki sposób można się przed tym zabezpieczyć, korzystając z dostępnych na rynku rozwiązań, a także gdzie szukać pomocy zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Najczęstsze przyczyny pożarów w domach?

Najlepszym sposobem na uniknięcie różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji jest skuteczna profilaktyka i przeciwdziałanie im. Tak samo wygląda to w przypadku pożaru, ponieważ znając najczęstsze przyczyny tego typu zagrożenia, można skutecznie się przed nim uchronić lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Bez wątpienia do najczęstszych przyczyn pożarów w domach należy zły stan instalacji elektrycznej i nieprzykładanie żadnej uwagi do dbania o ten bardzo ważny element budynku. Z tego względu do pożarów zdecydowanie częściej dochodzi w przypadku starszych budynków, w której instalacja elektryczna nie była od bardzo dawna remontowana, przez to ryzyko zapoczątkowania pożaru np. poprzez zwarcie w instalacji, jest bardzo wysokie. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku instalacji gazowych, które również wymagają od użytkownika przykładania sporej uwagi do ich stanu i stałego dbania o to, aby były one w pełni szczelne i działały niezawodnie. Ulatniania się gazu, mimo że może być niewyczuwalne w początkowych etapach, to po pewnym czasie może doprowadzić nawet do wybuchu lub zatrucia mieszkańców danego budynku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przewodów kominowych, który należy regularnie czyścić sadze i sprawdzać ich szczelność.

Do przyczyn pożarów w domach można zaliczyć również błędy popełnione przez mieszkańców. Aby uniknąć pożaru spowodowanego tego typu sytuacją, warto pamiętać, aby nigdy nie pozostawiać bez nadzoru włączonej kuchenki, piekarnika, żelazka i innych tego typu rzeczy, które mogą wzniecić pożar. Warto zwrócić tutaj również uwagę na zachowanie dzieci, nie zostawiać ich bez opieki oraz nie pozwalać się im bawić różnego rodzaju źródłami ognia takimi jak zapałki czy zapalniczka. Warto także uczyć swoje dzieci już od najmłodszych lat, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem, czego nie wolno robić, aby nie doprowadzić do pożaru oraz jak się właściwie zachować w przypadku, gdy taki pożar będzie miał miejsce.

Konsekwencje pożaru w domu

Pożar to jedno z większych zagrożeń, na jakie narażone są różnego rodzaju budynki, w tym również domy mieszkalne. Trzeba jednak pamiętać, że gdy taki pożar wystąpi, to jego skutki mogą być znacznie poważniejsze, niż wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Skutki pożaru nie ograniczają się bowiem wyłącznie do szkód, jakie wyrządził sam ogień, ale są dużo bardziej rozległe i często nawet niewielki pożar może doprowadzić do tego, że dany budynek nie będzie nadawał się do zamieszkania, bez gruntownego remontu. Jest to spowodowane tym, że podczas pożaru generowana jest również spora ilość dymu oraz sadzy, które osadzają się wszędzie tam, gdzie zdołają dotrzeć. Sadza może więc osiąść na ścianach, sufitach, meblach, w przewodach wentylacyjnych i wielu innych miejscach, a jak wiadomo jest ona bardzo toksyczna dla człowieka oraz innych istot żywych. Z tego względu, często zdarza się tak, że nawet w przypadku niewielkiego pożaru, po dokonaniu oględzin, okazuje się, że szkodliwe związki znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu i cały budynek wymaga odpowiedniego remontu i oczyszczenia.

pożar

Jak zabezpieczyć się przed pożarem?

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed pożarem jest stosowanie się do wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz dokładne kontrolowanie najważniejszych instalacji w domu. Czasami jednak przyczyną pożaru może być jakaś losowa sytuacja, na którą nie mamy większego wpływu. Z takim przypadku warto zainwestować w monitoring przeciwpożarowy, czyli system, który składa się z czujników dymu, temperatury i różnego rodzaju innych urządzeń, które w przypadku pożaru szybko wysyłają sygnał alarmowy do centrali oraz odpowiednich służb. Dzięki temu można reagować z wyprzedzeniem na wystąpienie pożaru i tym samym zminimalizować jego skutki, a także uchronić mieszkańców przed zagrożeniem.