Jaki wpływ może mieć pogoda na żerowanie ryb?

Choć każdy wędkarz ma swoją teorię, kiedy ryby biorą najlepiej przekazywaną przez starsze pokolenia, czy też wynikające z własnego doświadczenia to jednak na podstawie obserwacji czynników meteorologicznych można zauważyć pewne zależności.

Oczywiście zmiany pogody różnie wpływają na różne gatunki ryb żerujące na różnych głębokościach oraz wodach.

Stan i temperatura wody

Ponieważ ryby należą do zwierząt zimnokrwistych nie umieją dostosowywać temperatury swojego ciała do warunków panujących wokół.

Dlatego są wrażliwe na wahania w tym zakresie. Szanse połowu zwiększy stopniowa zwyżka temperatury aż do normalnej, a także spadek po okresie upałów.

Niestety ryby nie lubią nagłych zmian, a więc gwałtowne podwyższenie, a także obniżenie temperatury spowoduje spadek brań. Przy ochłodzeniu dochodzi nawet do “zamrożenia” otworów gębowych, więc ryby przestają żerować.

Również spadek temperatury poniżej normalnej  powinien zachęcić wędkarzy do pozostania w domu.

Należy przypomnieć, że normalny zakres temperatur to 12-18 stopni Celsjusza dla gatunków łososiowatych oraz 24-28 dla karpiowatych.

Tak samo, jak temperatura kolor i stan wody może mieć duży wpływ na połowy.

Im czystsza woda, tym ryba ma większe szanse dostrzec przynętę, jednak, gdy jest zbytnio przezroczysta to może dostrzec również wędkarza, dlatego najlepsze warunki do połowu stwarza woda lekko zabarwiona.

Najlepiej, aby poziom wody był stabilny, ewentualnie stopniowo wzrastał. Ryby preferują wysoki stan wody, wtedy łatwiej znaleźć im schronienie.

Wszelkie gwałtowne zmiany- zarówno wzrost, jak i spadek nie wpływają korzystnie na szanse wędkarzy.

Opady i zachmurzenie

Nie tylko stopnie Celsjusza mają wpływ na brania. Czasem warto założyć wędkarski komplet przeciwdeszczowy, bo ciepły regularny deszcz, jednak taki, który nie zacina, to okres najlepszych połowów.

Również chłodny deszcz w czasie upałów i ciepły zimą sprzyja dużej ilości brań, w przeciwieństwie do gwałtownego i lodowatego.

wędkarstwo pogoda

Ryby najlepiej się czują, gdy przez taflę wody przebija się umiarkowana ilość światła słonecznego. Dlatego nasze szansę spadają w dni słoneczne, gdy światło jest jaskrawe lub odbija się od jasnego nabrzeża, chyba, że zarzucimy wędkę w zacienionym miejscu.

W bardziej pochmurne dni ryby biorą dobrze, a w przypadku burzy- biorą doskonale tuż przed oraz po wyładowaniach atmosferycznych.

Temperatura powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne

Choć temperatura powietrza ma znikomy wpływ na połów, o ile nie wpływa na temperaturę wody, to ciśnienie atmosferyczne jest bardzo ważne.

Dzieje się tak, gdyż pęcherz ryby zachowuje się jak barometr. Jak w przypadku innych czynników, tak i w tym przypadku wszelkie nagłe skoki nie wróżą dobrze braniu.

Dobrym wskazaniem jest powolny wzrost oraz stabilizacja po deszczu.

Niestety powolny spadek, stabilizacja w kierunku ładnej pogody oraz stabilizacja przed burzą powinny nas zachęcić do wybrania innego dnia na zarzucenie przynęty.

Fazy Księżyca

Każdy doświadczony wędkarz wie, że pełnia, szczególnie przy bezchmurnym niebie to najgorszy okres połowów.

Tak samo, jak w przypadku słonecznej pogody zbyt wiele światła przebija się przez lustro wody.

W czasie nowiu natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo złapania najlepszych okazów.

Z pewnością wiele innych czynników może wpływać na ilość brań i tyle, ile badań i opinii tyle interpretacji tematu. Niektórzy wskazują na porę dnia, jako decydujący czynnik i wstają bladym świtem.

Pojawiają się nowe opracowania dotyczące frontów atmosferycznych, wiatrów czy wilgotności powietrza.

Wszystkie czynniki atmosferyczne mają wpływ na zachowania ryb, które w zależności od warunków pogodowych będą czuły się bardziej komfortowo bliżej tafli wody bądź chować się przy brzegu lub szukać pożywienia na przy samym dnie.

Każdy wędkarz powinien zwrócić uwagę na te zależności i traktować je jako cenne wskazówki.

Jednak ostatecznie o wyborze najlepszego dnia, pory i miejsca na zarzucenie przynęty zawsze zdecyduje kombinacja wiedzy, doświadczenia oraz intuicji tego, który tę przynętę zarzuca.