Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – na czym polega i kiedy go obchodzimy?

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska gra naprawdę bardzo dużą rolę. Coraz więcej słyszy się o różnego rodzaju akcjach i ekologicznych rozwiązaniach, które mają na celu zminimalizowanie zanieczyszczeń gleby i powietrza. Podstawą w tych działaniach jest segregacja śmieci, a aby zwrócić uwagę na istotność tych działań zaczęto organizować Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Zobaczmy więc, co ma na celu taka inicjatywa i jak wpływa na podejście ludzi do segregacji. 

Na czym polega Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci?

Jest to inwencja mająca na celu propagowanie nie tylko odpowiedniej segregacji śmieci, ale także podkreślenie jak elektrośmieci, to znaczy wszystkie zużyte urządzenia RTV i AGD, negatywnie wpływają na środowisko. W Polsce obchodzimy ten dzień od niespełna 5 lat i w tym czasie dzięki różnym środkom masowego przekazu, różnym spotkaniom z ekologami (w szkołach i zakładach pracy), akcjom zbioru elektroodpadów i wielu innym wydarzeniom zwiększamy wiedzę obywateli i pokazujemy, jak ważna jest segregacja elektroodpadów. 

Czyja to inicjatywa?

Dzień ten jest obchodzony na świecie dzięki Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Organizacji Odpowiedzialności Producentów Odpadów Elektronicznych, czyli WEEE Forum. Stowarzyszenie to działa już od lat na rzecz prawidłowego obchodzenia się z elektroodpadami w wielu krajach, dlatego nic dziwnego, że również ta akcja przez nich organizowana jest popularyzowana w ponad 70 krajach. 

W Polsce głównym prowodyrem Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci jest ElektroEko, czyli Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Świadczą oni usługi odbioru elektrośmieci i wspierają punkty skupu elektroodpadów na terenie całego kraju, dlatego też jak nikt wiedzą, jak przekazać główną ideę tego dnia. 

Kiedy obchodzimy Dzień Bez Elektrośmieci?

Międzynarodowy Dzień Elektrośmieci jest obchodzony co roku 13 października, ale jego obchody mogą się zaczynać wcześniej i trwać dłużej niż tylko tego jednego dnia. W wielu krajach już miesiąc przed zaczyna się przygotowania do tego dnia w postaci darmowego odbioru elektrośmieci, wywieszania plakatów promujących segregację itp. 

Po głównych wydarzeniach w dalszym ciągu dba się o to, by zwracać uwagę na szkodliwość odpadów elektrycznych i mieć tego świadomość przez cały następny rok. 

Jaki jest cel akcji? 

Z powyższego opisu można już się domyślić, że głównym celem Dnia Bez Elektrośmieci jest uświadamianie ludzi, iż nieprawidłowa segregacja elektrośmieci może mieć katastrofalne skutki dla środowiska. Ten dzień ma zwracać uwagę na szkodliwość metali zawartych w tych odpadach i proponować skuteczne techniki obchodzenia się z elektrośmieciami. 

Wielu partnerów i organizatorów tego dnia przez cały rok zbiera dane dotyczące tego, jak Polacy obchodzą się z elektroodpadami i choć statystyki nie przekonują, to z roku na rok, głównie dzięki takim akcjom jak ten dzień podejście do segregacji, a co za tym idzie, ochrona środowiska idą w znacznie lepszą stronę. 

Jak zwiększa się świadomość ludzi?

Początek października to czas, gdy na wielu billboardach, w mediach i telewizji można zauważyć kampanie i ogłoszenia społeczne zwracające uwagę na problem niewłaściwego składowania elektroodpadów. Wszystko odbywa się zgodnie z hasłem Dnia Bez Elektrośmieci danego roku i dzięki różnym sloganom oraz kolorowym (czasem drastycznym) obrazom wpływa się na ludzi. Ich świadomość wzrasta i jeśli tylko mają taką okazję, starają się dokształcać w tym temacie, a ilość nowych informacji, statystyk środowiskowych i nowinek ekologicznych zwiększa się zwłaszcza w październikowym okresie. 

elektrośmieci

Co można zyskać, biorąc udział w obchodach?

Dla ludzi jest to okazja do poszerzania wiedzy w temacie ekologii i wdrażania odpowiednich działań na rzecz skupowania elektroodpadów. Aczkolwiek dla wszystkich firm chcących wspierać tę inicjatywę jest to duża reklama i okazja do zaprezentowania swojego przedsiębiorstwa jako proekologicznego i dbającego o zmniejszanie produkcji elektrośmieci – co na międzynarodowym rynku jest naprawdę poważane. 

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to bardzo dobra i przede wszystkim potrzebna inicjatywa. Zwiększa ona świadomość ludzi na zanieczyszczanie środowiska elektroodpadami i dostarcza odpowiedniej wiedzy jak prawidłowo zaradzić tak dużym w dzisiejszych czasach produkcjom tych odpadów. Z roku na rok dzień tej staje się coraz bardziej popularny i dzięki temu już teraz można zauważyć znaczną poprawę podejścia ludzi do ochrony środowiska.