Początki przygody z tenisem ziemnym – podstawowe zasady gry

Tenis ziemny staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Szacuje się, że około pół miliona Polaków amatorsko gra w tenisa. Do wzrostu zainteresowania tą grą przyczyniły się sukcesy naszych sportowców takich jak: Wojciech Fibak, Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz, czy ostatnio Iga Świątek. Po zwycięstwach Fibaka w kraju zaczęły pojawiać się korty tenisowe oraz sprzęt do gry, wzrosło zainteresowanie  młodzieży tą dyscypliną sportu.  Okazuje się, że coraz więcej Polaków pragnie grać w tenisa ziemnego. Wobec tego pod czego należy zacząć naukę, jakie akcesoria będą potrzebne na początku przygody z tenisem? 

Od czego zacząć przygotowania do gry w tenisa?

Po znalezieniu wykwalifikowanego trenera lub odpowiedniego instruktora przygotowania do rozpoczęcia nauki gry w tenisa warto rozpocząć od zakupu odpowiedniego sprzętu. Rynek oferuje wyposażenie dla początkujących zawodników oraz dla bardziej zaawansowanych graczy. Rakietki do tenisa dla początkujących pozwolą na pierwsze doskonalenie manewrowania nią i naukę zachowania się na korcie. Słupki i siatki, a także dodatkowe akcesoria pozwolą graczom zadbać o przechowywanie sprzętu, czy zapewnić sobie komfort podczas gry. Tenis jest sportem drogim, ale na sprzęcie nie warto oszczędzać, gdyż od jego jakości nie tylko zależy komfort uprawiania tej dyscypliny sportu, ale również ochrona przed urazami i kontuzjami. 

Jak wybrać rakietę do gry dla początkujących?

Rakieta do gry w tenisa ziemnego jest podstawowym sprzętem, dlatego jej wybór powinien być przemyślany i odpowiedzialny. Dostępne na rynku różnią się między sobą nie tylko ciężarem, ale również wielkością, co umożliwia dopasowanie ich do zawodnika, jego preferencji i stylu gry, poziomu zaawansowania. Dobra rakieta powinna być odpowiednio wyważona, a jej środek ciężkości musi być umieszczony w różnych miejscach w zależności od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Jeśli znajduje się on w głowie rakiety, to ułatwia ona trening wykonywania nią różnych manewrów. W modelach uniwersalnych jest on umieszczony w środkowej części rakiety. Natomiast te z cięższą rączką umożliwiają nieco silniejsze uderzenia piłki. Niezmiernie istotną kwestią przy jej wyborze jest rozmiar rączki. Te posiadające numer od 0 do 1 przeznaczone są dla dzieci. Natomiast z numerem 5 wyposażone są w rączkę najgrubszą, która nadaje się dla dużych dłoni, na pewno nie dziecięcych. Kolejna istotną kwestią jest ciężar rakiety. Lekkie ważą poniżej 270 gramów. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej nią manewrować, a poza tym zwiększa się wyczuwanie piłki. Cięższe rakiety do tenisa pozwalają na mocne uderzenia, ale trudniej nimi manewrować, gdyż wymagają doświadczenia i siły po to, aby utrzymać je w korzystnej pozycji przez cały mecz.

Rakieta do tenisa ziemnego firmy TELOON model 2552 

Przykładem rakiety juniorskiej do tenisa ziemnego jest model 2552 firmy TELON. Posiada ona rozmiar 21 i przeznaczona jest dla dzieci o wzroście od 100 do 122 centymetrów. Wykonana jest z aluminium, czyli odpowiada swym ciężarem początkującemu i młodemu zawodnikowi, gdyż waży 185 gramów. 

Inne akcesoria do gry w tenisa

Niezwykle istotną kwestią jest zakup takich akcesoriów jak: piłki do tenisa, odpowiedni strój, a także opaski na nadgarstek i głowę, które podnoszą komfort gry. Odzież sportowa musi być wygodna, dopasowana do pogody i funkcjonalna, a także umożliwiać swobodne wykonywanie dowolnych ruchów. Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich butów, które nie tylko zapewnią komfort poruszania się na  korcie, ale również zabezpieczą stopę przed urazami i kontuzjami. Osobom początkującym poleca się lekkie rakiety z dużą główką, które odpowiadają potrzebom tych, którzy rozpoczynają przygodę z tenisem ziemnym. 

Jakie korzyści przynosi gra w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny przynosi wiele korzyści dla organizmu człowieka, szczególnie dziecka. Przede wszystkim zmniejsza poziom stresu, jak każda aktywność fizyczna. Organizm jest bardziej dotleniony, ponieważ bieganie po korcie przyspiesza bicie serca. Podnosi się poziom samopoczucia, wydolności całego organizmu, a umysł lepiej pracuje. Zwiększa się również wydolność układu oddechowego i nerwowego, dlatego organizm szybciej się regeneruje i jest odporny na duży wysiłek fizyczny. Ruchy wykonywane podczas gry modelują sylwetkę, ciało staje się bardziej elastyczne. Systematyczna gra na korcie podnosi poziom odporności organizmu, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sezonowe takie jak: przeziębienie lub nawet grypa. Rywalizacja na korcie jest poza tym treningiem charakteru, a sukcesy w zawodach podnoszą samoocenę. 

tenis

Podstawowe zasady gry w tenisa

Mecz w tenisa ziemnego składa się z setów, a sety z gemów. Natomiast gemy z punktów, które przyznaje się za wymianę piłki. Zdobycie pierwszego punktu jest równoznaczne z przyznaniem 15 punktów, drugiego – 30, a trzeciego – 40 punktów. Czwarty punkt oznacza wygranie gema, ale tylko w sytuacji gdy rywal zdobył dwa punkty. Jeżeli zawodnicy wygrają po trzy wymiany, to mamy do czynienia z równowagą. Aby wygrać gema, zawodnicy muszą zdobyć dwa punkty.