Odzież bhp dla wygodnych

Odzież ochronna według fachowej definicji to odzież chroniąca pracownika podczas pracy przed działaniem czynników niebezpiecznych i/lub szkodliwych dla zdrowia, a także zabezpieczająca przed ewentualnymi urazami ciała. Odzież BHP noszoną przez pracowników można podzielić na dwa główne rodzaje: odzież roboczą i odzież ochronną. Ta pierwsza nie wymaga certyfikacji. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie przed czynnikami, które nie zagrażają życiu pracownika, a więc w celu zastąpienia własnych ubrań przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. Odzież robocza to również wszelkiego rodzaju odzież promocyjna i reklamowa.

Odzież BHP, czyli odzież chroniąca nas w pracy. Sprawdź co o niej wiesz

Tego rodzaju odzież BHP wykonywana jest z wytrzymałych materiałów oraz bardzo popularnych tkanin: flaneli, polaru, ortalionu i wielu innych. Pomimo braku certyfikacji, producenci odzieży roboczej wychodzą na przód użytkownikom i oferują produkty o dużym komforcie noszenia, sezonowe, oddychające, dobrze odprowadzające wilgoć, posiadające wzmocnienia w miejscach narażonych na szybkie uszkodzenia. Ponadto, odzież robocza posiada zazwyczaj wiele kieszeni czy przegródek , które poprawiają funkcjonalność.  Kolejnym wcześniej wspomnianym rodzajem odzieży BHP jest odzież ochronna. W jej przypadku wymagana jest odpowiednia certyfikacja, zgodna z ustalonymi normami BHP. Zadaniem odzieży ochronnej jest przede wszystkim ochrona pracownika przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami czyhającymi w miejscu pracy. Odzież ochronną można podzielić ze względu na:

  • właściwości
  • zastosowanie
  • ochronę danych części ciała.

odzież bhp

Dzięki temu odzież ochronna jest obecna w przeróżnych branżach i gałęziach przemysłu. Powinna być stosowana przy wykonywaniu konkretnych prac, kiedy istnieje ryzyko zranienia ciała pracownika lub przeniknięcia przez jego skórę niebezpiecznych lub/i szkodliwych substancji. Bardzo duże zagrożenie w środowisku pracy wywołuje wysoka lub niska temperatura, ogień, substancje chemiczne, prąd elektryczny, słaba widoczność oraz wszelkiego typu zagrożenia biologiczne. Odzież ochronna powinna być noszona przez pracowników, kiedy wykonują oni konkretne czynności, w miejscach ryzyka wystąpienia uszkodzeń ciała. Taką odzież BHP Gabi można podzielić ze względu na rodzaj zagrożenia na odzież:

  • niepalną
  • kwasoodporną
  • wodoodporną
  • kwasoodporną
  • chroniącą przed zimnem
  • antyelektrostatyczną
  • chroniącą przed zagrożeniami mechanicznymi
  • ostrzegawczą

Zawsze należy pamiętać, że każda odzież BHP powinna być prawidłowo dobrana do każdego pracownika zarówno pod względem rodzaju wykonywanej przez niego pracy, jak również do rozmiarów jego ciała. Nie ma bowiem nic gorszego jak źle dopasowana odzież ochronna, w której musimy być podczas dnia roboczego. Nie może być ani za ciasno, ani za luźno, a każdy pracownik powinien mieć zapewniony komfort ruchu.