Oryginalna kostka brukowa na twojej posesji

Kostka brukowa wraca do łask

Po wielu latach kostka brukowa wraca nie tylko na ulice, ale także na tereny prywatnych posesji. Nie oznacza to bynajmniej, że wcześniej jej nie było, co to, to nie – po prostu moda na ten materiał budowlany na jakiś czas minęła, po to abyśmy po latach znów mogli docenić właściwości tego materiału. A za co tak lubimy kostkę brukową? Każdy z pewnością będzie mógł podać swoje powody, jednak obiektywizm każde wskazać kilka elementów, które wyróżniają ja na tle innych materiałów.

Przede wszystkim kostka ma wyjątkowe walory wizualne. Chociaż estetyka to kwestia gustu, to jednak równa powierzchnia kreatywnie ułożona z kostki robi bardzo dobre wrażenie. Czy to na chodnikach, czy na parkingach – z pewnością wygląda lepiej niż asfalt, zwłaszcza w formie wzorzystej mozaiki. Chociaż trzeba tu nadmienić, że nie bez znaczenia pozostaje jakość dopasowania poszczególnych elementów.

Kostka zamiast płytek?

kostkaWybierając aranżacje dla naszego ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość zastosowania zarówno kostki, jak i płyt. Poszczególne rodzaje mają swoje wady oraz zalety ale panuje słuszne przekonanie, że wybór kostki brukowej wiąże się z bardziej pracochłonnym układaniem, a niedokładna obróbka może skutkować nierównościami terenu. Prawdziwą sztuką jest jednak ułożenie wymyślnych wzorów na większej powierzchni – taka praca wymaga też doświadczonych pracowników. Efekt końcowy może przerosnąć oczekiwania i cieszyć oko każdego przechodnia, ale może też budzić śmiech, jeśli projekt nie zostanie wykonany z należytą dokładnością.

Zalety takiego materiału nie ograniczają się wyłącznie do efektów wizualnych. Argument, który przechyla szalę na korzyść kostki to przepuszczalność powierzchni. Jeśli zalejemy wszystko betonem albo asfaltem, to grunt pod taką powierzchnią nie będzie dostatecznie zaopatrzony w wodę. W takim miejscu gospodarka wodna jest wyraźnie zaburzona, co nie ma wielkiego znaczenia na drogach ale w naszym ogrodzie pełnym roślin – zdecydowanie tak. Dodając do tego fakt, że kostka w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na środowisko i jest materiałem naturalnym, możemy powiedzieć, że jest to produkt dla osób świadomych znaczenia ekologii.

Osobnym tematem jest sposób układania kostki. Zależnie od projektu możemy tworzyć barwne mozaiki albo ograniczyć się po prostu do równego rozmieszczenia materiału na powierzchni. Przykładowo Liberia Libet – lidera jeśli chodzi o dystrybucję tego materiału w naszym kraju – mogą być bardzo zróżnicowane i oryginalne, na co pozwala kształt kostek. Natomiast z pewnością im bardziej nietypowy wzór, tym większy nakład pracy i tym większe ryzyko, że całość nie będzie idealnie równa. Być może dlatego obecnie dobry brukarz to specjalizacja bardzo ceniona.