Zatkany pion w bloku – kto odpowiada za usunięcie awarii?

Instalacja kanalizacyjna jest z pewnością jednym z ważniejszych elementów każdego budynku mieszkalnego czy też użytkowego. Z tego względu musi ona być zaprojektowana w taki sposób, aby sprostała wymaganiom użytkowników i działała niezawodnie. Niestety zdarza się, że z różnych przyczyn piony kanalizacyjne w blokach ulegają zatkaniu lub innej awarii.

Taka sytuacja może przysporzyć bardzo wielu problemów i uniemożliwić użytkowanie instalacji kanalizacyjnej. Warto więc odpowiednio szybko zareagować na tego typu sytuacje, a aby to zrobić, należy wiedzieć, co najczęściej jest przyczyną zatykania się pionów kanalizacyjnych, kto odpowiada za zgłoszenie takiej awarii, jej naprawę oraz pokrycie kosztów, jakie są koszty takiej naprawy i czy oprócz samej naprawy konieczne jest skorzystanie z innych usług takich jak sprzątanie po fekaliach?

W jakiej sytuacji najczęściej dochodzi do zatykania się pionów kanalizacyjnych?

Zatykanie się pionów kanalizacyjnych to jedna z najczęściej spotykanych awarii instalacji kanalizacyjnych. Usterka ta nie wydaje się zbyt poważna, jednak jej zlekceważenie może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny zatykania się pionów kanalizacyjnych, po to, aby móc uniknąć takiej sytuacji.

Jedną z najczęstszych przyczyn zatykania się pionów kanalizacyjnych jest niewłaściwe użytkowanie instalacji kanalizacyjnej. Jeśli do kanalizacji trafiają na przykład resztki jedzenia, różnego rodzaju śmieci, ręczniki papierowe, zbyt duża ilość papieru toaletowego czy wszelkiego innego rodzaju odpady, może to doprowadzić bardzo szybko do zatkania się rur kanalizacyjnych. Ponadto nawet jeśli instalacja kanalizacyjna będzie użytkowana w prawidłowy sposób, to i tak istnieje pewne ryzyko zatkania się pionów kanalizacyjnych, dlatego warto regularnie przeprowadzać ich oczyszczanie, aby uniknąć takiej sytuacji.

Innym problemem może być niewłaściwie zaprojektowana instalacja kanalizacyjna mająca pewne słabe punkty, które podczas użytkowania stają się problematyczne. Mogą to być różnego rodzaju niewłaściwe zagięcia rur, błędne ich poprowadzenie, dobranie złej średnicy rur itd. Jeśli projektant popełnił jakieś błędy, to często nie da się uniknąć problemów z tym związanych, dopóki instalacja nie zostanie przebudowana we właściwy sposób.

Kto odpowiada za zgłoszenie awarii pionów kanalizacyjnych, zlecenie ich naprawienia oraz pokrycie kosztów naprawy?

W przypadku awarii instalacji kanalizacyjnej w bloku istotne jest to, jaki jej element uległ awarii, ponieważ będzie to miało wpływ na to, kto będzie odpowiedzialny za zgłoszenie awarii, jej naprawę oraz pokrycie kosztów związanych z tą usługą. W przypadku pionów kanalizacyjnych, które są częścią wspólną instalacji, odpowiedzialność za nie ponosi właściciel lub też zarządca budynku. Z tego względu jeśli dojdzie do zatkania pionów kanalizacyjnych w bloku, to właśnie jego właściciel lub zarządca powinien zająć się zgłoszeniem tej awarii, zleceniem jej naprawienia oraz pokryciem kosztów. Wprawa może wyglądać nieco inaczej jeśli awaria jest spowodowana działaniem jednego z mieszkańców danego bloku. Wtedy to właśnie ta osoba może być odpowiedzialna za pokrycie kosztów naprawy.

Jakie są koszty naprawy zatkanych pionów kanalizacyjnych w bloku?

Koszty naprawy zatkanych pionów kanalizacyjnych w bloku mogą być bardzo różne i zależą od stopnia zaawansowania usterki, a także tego, jaka firma wykonuje tę usługę. Zazwyczaj jednak średni koszt udrażniania pionów kanalizacyjnych w bloku to około kilkuset złotych. W cenę tą wlicza się wszelkie czynności niezbędne do udrożnienia danego odcinka kanalizacji. Oczywiście cena ta może być również znacznie wyższa w przypadku poważniejszych problemów z kanalizacją. Warto również pamiętać o tym, że zatkanie pionów kanalizacyjnych często prowadzi do zalania części mieszkań w bloku, co wymaga specjalistycznego sprzątania, a usługa tego typu może generować dodatkowe koszty.

Na czym polega usługa sprzątania po fekaliach?

Usługa sprzątania po fekaliach polega na oczyszczeniu wszelkich pomieszczeń, które zostały skażone po wybiciu kanalizacji. Zazwyczaj polega ona na usunięciu wszelkich skażonych i zniszczonych przedmiotów z mieszkania i ich utylizacji. Następnie całe wnętrze jest oczyszczane przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, a następnie dezynfekowane. Często w tym celu wykorzystuje się technikę ozonowania pomieszczeń, która pozwala dokładnie je zdezynfekować i pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów.