Wyjątkowe, ekskluzywne, wyszukane - tak najłatwiej można określić produkty i usługi luksusowe. Wychodząc na przeciw potrzebom współczesnego rynku i coraz większej ilości klientów nastawionych na luksus prezentujemy portal zajmujący się przedstawianiem życia na najwyższym poziomie. Recenzje produktów i usług, opinie i komentarze - to wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu. Interesuje nas to co piękne, drogie i elitarne. To wyjątkowy portal o wyjątkowej tematyce stworzony dla miłośników luksusu.

Grobowce rodzinne – co trzeba wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się postawić grobowiec rodzinny, musimy upewnić się, że taki wybór będzie dla nas najlepszy. Pod uwagę musimy wziąć też obowiązujące regulacje umieszczania kolejnych osób w tym samym grobie. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór zakładu kamieniarskiego, który takiemu zadaniu musi podołać. Nie oszukujmy się – grobowiec rodzinny, to o wiele większy, bardziej skomplikowany projekt. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki i niedociągnięcia. Zanim jednak przejdziemy do omawiania formalności związanych z tego typu rozwiązaniem, streścimy samą genezę rodzinnych grobowców.

Geneza grobowców rodzinnych

Mimo że nadal stawia się rodzinne grobowce, o wiele częściej ludzie decydują się jednak na pojedyncze groby. Z pewnością jest to związane z kosztami, ale i ogólną sytuacją rodzinną. W przeszłości życie toczyło się inaczej, rodzina stawiana była na pierwszym miejscu. Nie dziwi zatem fakt, że większość obecnych na cmentarzach rodzinnych grobowców pochodzi sprzed wielu, wielu lat. Niektóre zaniedbane i opuszczone, inne piękne, bo odnawiane po czasie.

I mimo, że trudno tak naprawdę określić dokładny czas stawiania pierwszych nagrobków rodzinnych, można uznać, że proceder ten rozpoczął się już bardzo dawno temu. Nie tak dawno przecież naukowcy odkryli zawierający kilkadziesiąt mumii, najprawdopodobniej członków królewskiego rodu, złożonych w grobowcu koło Luksoru. Uznali też, że mogiła ta liczy sobie ponad 3300 lat!

Przepisy regulujące umieszczanie kolejnych osób w jednym grobie

rodzina na pogrzebieDziś ponowne użycie tego samego grobu do chowania kolejnego ciała reguluje art. 7 z Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nim: „Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat; Po upływie 20 lat ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione”.

Jednak dalsza część artykułu precyzuje już procedury obowiązujące w przypadku grobowców rodzinnych: „Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do chowania zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok”.

Jak widać, grobowce, które zostały stworzone w celu rodzinnego spoczynku są dozwolone. I tak właśnie stanowi prawo. Przejdźmy zatem do kwestii wyboru odpowiedniego zakładu kamieniarskiego, który podejmie się takiego wyzwania.

Nagrobki i grobowce – Kraków

Jeśli jesteśmy z Krakowa, a w planach mamy postawienie grobowca rodzinnego, warto szukać firmy rzetelnej i fachowej, ale proponującej też przystępne ceny. Za nagrobek tego rodzaju zapłacimy bowiem o wiele więcej, niż miałoby to miejsce w przypadku pojedynczego grobu.

Tanie nagrobki na terenie Krakowa proponuje zakład kamieniarski Groban. Oferta firmy obejmuje kolejno: grobowce, liternictwo, nagrobki, rozbiórki nagrobków, nagrobki urnowe, tablice pamiątkowe oraz urnowe, nagrobki podwójne, odnawianie, ponowne montaże nagrobków oraz piwnice grobowcowe.

Zgłaszając się do firmy Groban, będziemy mieć pewność profesjonalnej obsługi. Firma swoje projekty realizuje bowiem od wielu lat. Długoletnia działalność i zebrane w tym czasie doświadczenie procentują. Klienci zgłaszający się do zakładu mają do wyboru gotowe wzory, jak i pełną swobodę w realizowanym projekcie. Mogą zgłaszać swoje pomysły, a całość stworzona zostanie według ich wizji.