Letnie buty trekkingowe – jak wybrać odpowiednie?

Dla wielu z nas nie ma nic przyjemniejszego, niż letnia wycieczka po górskich szlakach. Często zdarza się jednak, że na turystyczne szlaki wyruszamy w nieodpowiednio dobranych butach. Aby temu zapobiec, przeczytaj poniższy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak ważne są buty trekkingowe dobrane na letnie dni.

Letnie buty trekkingowe – dlaczego są tak ważne?

Jeśli poszukujesz odpowiednich butów trekkingowych na letnie przechadzki po górach, wiesz już zapewne, że nie nadają się do tego szpilki, trampki, sandały, czy też klapki. Są to buty niezapewniające odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i zwyczajnie nie są dostosowane do panujących w górach warunków. Poniżej przedstawiamy zatem kilka ważnych kryteriów, jakimi warto się kierować, wybierając obuwie górskie najlepsze na lato.

Zaczynamy od oddychalności

Podstawą jest to, że stopy mają latem nieco inne potrzeby, niż w pozostałych porach roku. W gorące dni stopa potrzebuje większego odprowadzania wilgoci, dlatego też dużo więcej osób podczas wybierania butów trekkingowych na lato postawi na oddychalność częściej, niż na wodoodporność

Jeśli chcesz, by Twoje stopy pozostały suche, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybór butów bez membrany. To rozwiązanie ochroni Cię jednak wyłącznie przed wilgocią pochodzącą z wewnątrz. W przypadku nagłej zmiany pogody buty narażone są na pełne przemoczenie.

Dobra przyczepność to podstawa

Buty stosowane podczas trekkingu letniego są wyposażone w mniej “agresywny” bieżnik, m.in. z uwagi na brak oblodzeń typowych dla zimowego sezonu. Nie oznacza to jednak, że przyczepność traci na znaczeniu. Nadal mówimy o trasach górskich, pełnych stromych podejść, nierównych ścieżek i innych niespodzianek czekających na wszystkich odwiedzających.

Co z ochroną kostki?

Osoby bliżej zaznajomione z chodzeniem po górach zazwyczaj skłaniają się dużo bardziej ku wysokim modelom butów trekkingowych, jako że w powszechnym mniemaniu lepiej zabezpieczają one przed urazem. 

Nie jest to do końca słuszny pogląd. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie ustabilizowanie pięty. Oznacza to, że nawet jeśli wybierzesz buty z wysoką cholewką, lecz pięta będzie miała luz, ryzyko skręcenia kostki jest dużo wyższe. 

Z kolei buty kończące się przed kostką są lepszym rozwiązaniem na mniej wymagające szlaki lub dla osób wytrenowanych. Chodzi o to, że w tym przypadku kostka nie ma odpowiedniego podparcia i musi być odpowiednio wyćwiczona, by w razie niewłaściwego kroku utrzymać organizm w odpowiedniej pozycji, zapobiegając kontuzjom.

letnie buty trekkingowe

Poziom ochrony przed urazami mechanicznymi

Tutaj trudno będzie zaprzeczyć temu, że lepsze będą buty z wysoką cholewką. Wszystko po prostu przez to, że zabezpieczają większą powierzchnię. Ma to duże znaczenie w górach, gdzie podłoże często nie jest w pełni stabilne i potrafi zafundować najróżniejsze niespodzianki.

Buty trekkingowe na lato – wybierz to, co najlepsze!

Wiesz już, jak dobrać najlepsze dla siebie buty trekkingowe? Są one podstawą udanej wycieczki w góry, z której wrócisz z pełnym zadowoleniem, bez urazów i z jeszcze większą chęcią planowania kolejnych tras.