Czym jest księgowość uproszczona?

Każdy najmniejsza nawet firma wymaga prowadzenia dokumentacji księgowej.

Prowadzenie wielu skomplikowanych dokumentów pochłania mnóstwo czasu, który przedsiębiorca może poświęcić na rozwijanie własnego biznesu. Ustawodawca, chcąc ułatwić prowadzenie firmy, przewidział możliwość prowadzenia przez nie księgowości uproszczonej, która znacznie ogranicza ilość koniecznej dokumentacji.

Co to jest księgowość uproszczona?

Przedsiębiorca, otwierając własną działalność gospodarczą, musi podjąć decyzję o prowadzeniu księgowości pełnej lub uproszczonej w zależności od wybranej formy prowadzenia firmy oraz jej zysków. Obydwa rodzaje księgowości mają wpływ na poziom skomplikowania obsługi księgowej firmy, sposób rozliczania się z urzędem skarbowym, ilość prowadzonych i niezbędnych do przygotowania dokumentów.

Kto może korzystać z księgowości uproszczonej?

Z księgowości uproszczonej mogą korzystać osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, pod jednym warunkiem, którym są ich przychody netto ze sprzedaży towarów i operacji finansowych.

Ich wartość za poprzedni rok podatkowy nie może przekroczyć 2000000 euro. Po przekroczeniu tej kwoty nie jest możliwe prowadzenie księgowości uproszczonej przez wyżej wymienione podmioty. Przedsiębiorca jest zobowiązany w takiej sytuacji do prowadzenia pełnej księgowości.

W jaki sposób prowadzi się księgowość uproszczoną?

Decydując się na prowadzenie księgowości uproszczonej można się rozliczać w formie karty podatkowej, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wybór jednej z tych trzech form jest uzależniony od wyboru formy opodatkowania działalności firmy. Poza tym przedsiębiorca może zostać zobowiązany do prowadzenia dla celów PIT lub VAT ewidencji środków trwałych lub ewidencji przebiegu pojazdu.

Jakie są korzyści z prowadzenia księgowości uproszczonej?

Podstawową zaletą prowadzenia księgowości uproszczonej jest możliwość jej prowadzenia przez każdego przedsiębiorcę ze względu na prostotę i niewielki poziom skomplikowania dokumentacji księgowości uproszczonej. Jest to niezwykle wygodna sytuacji dla każdej firmy.

Przedsiębiorca nie musi korzystać z usług biur, prowadzących profesjonalną księgowość dla firm. Jeśli nawet zdecyduje się na zatrudnienie księgowego, to nie ponosi z tego tytułu dużych kosztów.  Biura rachunkowe posiadają niezwykle korzystną dla firm ofertę prowadzenia księgowości uproszczonej.

Księgowość uproszczoną można prowadzić w wersji online, co jest niezwykle wygodną sytuacją dla przedsiębiorcy i pozwala mu na posiadanie nieskrępowanego i stałego wglądu w dokumentację księgową i podatkową firmy. W natłoku obowiązków związanych z prowadzeniem biznesu nie musi on spotykać się zbyt często z księgowym, co jest związane z dużo mniejszymi formalnościami związanymi z prowadzeniem małej księgowości.

Jakie wady posiada księgowość uproszczona?

Do głównych wad księgowości uproszczonej należy mała przejrzystość prowadzonej w ten sposób dokumentacji. W przeciwieństwie do księgowości pełnej, gdzie są widoczne wszystkie nawet najdrobniejsze przepływy pieniężne, księgowość uproszczona nie daje przedsiębiorcy takich możliwości, co utrudnia prowadzenie skutecznej strategii działalności firmy.

Poza tym trudno jest przeprowadzić przy małej księgowości dogłębną analizę finansową działalności przedsiębiorstwa. Barierą hamującą rozwój firmy są przede wszystkim ograniczone roczne przychody, dlatego księgowość uproszczona jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla niewielkich przedsiębiorstw. Duże podmioty nie mają w tym względzie wyboru, gdyż ustawodawca nakłada na nie obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

uproszczona księgowość

Jakie usługi księgowe we Wrocławiu?

Biuro rachunkowe we Wrocławiu zatrudnia doświadczonych księgowych, przygotowanych do prowadzenia księgowości zarówno uproszczonej, jak i pełnej, ale także do opieki nad rozliczeniami podatkowymi i statystycznymi, których przygotowanie jest wymagane przez obowiązujące przepisy prawa. Prawidłowe usługi księgowe we Wrocławiu koncentrują się na:

  • potrzebach przedsiębiorstwa,
  • realizowaniu zadań wymaganych przez prawo dla danej formy prowadzenia działalności,
  • wywieraniu pozytywnego wpływu na stan finansów firmy poprzez prowadzenie dokładnej kontroli przychodów i wydatków,
  • przygotowaniu zestawień obrazujących sytuację finansową przedsiębiorstwa na potrzeby zarządu.

Jeśli wymagane jest prowadzenie księgowości pełnej, obsługujący firmę księgowi są najczęściej specjalistami w bardzo wąskiej dziedzinie. Pracując natomiast w zespole, wspólnie utrzymują kontrolę nad wszystkimi działaniami gospodarczymi podejmowanymi przez firmę.

Księgowi we Wrocławiu odpowiadają nie tylko za dokumentację firmy, ale również pełnią rolę doradcy przedsiębiorcy w sprawach związanych z rozwojem działalności firmy, podejmowaniem inwestycji, pozyskiwaniem dotacji i wchodzeniem na nowe rynki.