Czym warto się kierować, wybierając metraż mieszkania?

Wybór nowego mieszkania stanowi pewnego rodzaju inwestycję, dla większości ludzi na całe lata. Zwłaszcza, że mieszkania nie zmienia się zbyt często, zazwyczaj jest ono kupowane z myślą o długoterminowym pobycie.

W związku z tym decyzja o zakupie czy wynajmie nie powinna być pospieszna czy impulsywna. Aby dobrze wybrać, należy każdą ofertę przemyśleć i przeanalizować pod kątem kryteriów, które będą dla nas wyznacznikiem odpowiednich wartości. Co zatem powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Jak można się domyślić – dobór mieszkania nie należy do prostych zadań. Decydując się na konkretną ofertę, chcemy mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru oraz że będzie się nam w danym lokum dobrze żyło. Jednak dla każdego idealna decyzja będzie znaczyła coś nieco innego. Nic w tym dziwnego, każdy człowiek ma swoje priorytety, wymagania, marzenia, a także możliwości. Podejmując się oceny potencjalnego mieszkania warto kierować się trzema podstawowymi kryteriami. 

Po pierwsze, warto przemyśleć, jaki cel nam przyświeca. Czy szukamy mieszkania znajdującego się w pobliżu dobrych szkół czy przedszkoli? A może zależy nam bardziej na lokalizacji w centrum lub na obrzeżach miasta? Podstawową funkcję, jaką spełnia dom i mieszkanie to zagwarantowanie własnej przestrzeni, schronienia, prywatności. Ale oprócz tego, możemy żądać od swojego lokum więcej. Może to właśnie komfort życia na wysokim poziomie spełni te wymagania? Oczywiście luksus dla jednych może stanowić taras z basenem, a dla innych funkcjonującą winda i porządek na klatce schodowej. Odpowiedzi na te kryteria będą się różnić, ponieważ są tak naprawdę kwestią bardzo indywidualną i subiektywną. To my musimy zdecydować, co sprawia, że nieruchomość nam odpowiada. Nie należy jednak przy tym zbytnio ponosić się fantazji. 

Kolejnym bowiem, możliwe nawet, że najważniejszym kryterium oceny jest budżet. Możliwości finansowe bardzo mocno określają i zawężają nasze pole wyszukiwań idealnego mieszkania. Jeśli budżet jest ograniczony konkretną kwotą np. kredytu hipotetycznego, to szukać mieszkania należy wśród konkretnych stawek, zazwyczaj na rynku wtórnym. Jeśli natomiast możliwości finansowe pozwalają na większą swobodę w przypadku doboru nieruchomości – również i liczba ofert się zwiększy. Ponadto, mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera może pozwolić na spersonalizowane wykończenie wymarzonego mieszkania. 

Czy metraż mieszkania ma duże znaczenie?

Metraż będzie tu również grał dużą rolę. Kwestia ta łączy się ze sprawą finansów, bo to od nich głównie będzie zależeć, na jak duże mieszkanie można sobie pozwolić. Znaczenie w tej sytuacji ma także to, ile osób będzie na danym metrażu mieszkać. Jeśli przykładowo będzie to rodzina w standardowym modelu 2+2, czyli dwoje rodziców i dwójka dzieci, to mieszkanie musi być dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Większą dowolność w tym zakresie zyskają oczywiście osoby mieszkające same lub jedynie z partnerem czy partnerką.

Skoro o domownikach mowa, to następnym równie ważnym kryterium przy wyborze lokalu mieszkaniowego będzie możliwość posiadania zwierząt w danym mieszkaniu. Większość właścicieli uważa swoich pupili za członków rodziny, zatem ich prawo do pobytu w lokalu nie powinno budzić wątpliwości. Kwestia ta jest często odgórnie ustalana przez zarządcę czy wspólnotę mieszkaniową.

mieszkania

Kiedy nie warto inwestować w większą nieruchomość?

Zakup nieruchomości to inwestycja na lata. Jednak może przy tym stanowić pomysł na dodatkowy zarobek. Zakupione mieszkanie można oddać pod wynajem w całości lub na pojedyncze pokoje. Z pobieranych opłat można spłacać ratę kredytu, jeśli takowy został zaciągnięty, a jednocześnie uzyskiwać regularne pasywne dochody. Zainwestować można zarówno w kawalerkę w mieście, jak i dom na wsi. Nie warto inwestować w większe nieruchomości, jeśli mamy świadomość, że nie damy rady jej utrzymać czy spłacić. 

Domy na sprzedaż we Wrocławiu stanowią idealną inwestycję dla osób szukających okazji do ulokowania środków w intratną, sprzyjającą okoliczność. Zdeponowany kapitał, w odpowiednich warunkach, może się bowiem bardzo korzystnie zwrócić.