Dobry psychoterapeuta – co to znaczy?

Psychoterapeuta jest osobą, która ma wyższe wykształcenie psychologiczne. Mówiąc w skrócie – jest to psycholog, który specjalizuje się w prowadzeniu terapii psychologicznej. Rodzaje terapii mogą być różne. To, jaki typ terapii przeprowadza dany psychoterapeuta, w dużej mierze zależy od jego przekonań oraz od miejsca, w którym pracuje. Niektóre metody terapii psychologicznej, mogą być bowiem bardziej przekonujące dla jednego psychologa, a inne mogą być stosowane rzadziej.
Najbardziej znanymi metodami przeprowadzania psychoterapii, są:

  • Terapia indywidualna,
  • Terapia grupowa,
  • Terapia małżeńska,
  • Terapia rodzinna.

Są również psychologowie, którzy specjalizują się w prowadzeniu terapii dla małych dzieci lub osób, które borykają się z uzależnieniami. Typ terapii może nam wybrać psycholog, jednak u niektórych ludzi potrzebne jest przeprowadzenie terapii zarówno grupowej, jak i indywidualnej.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry psychoterapeuta? – Otóż, każdy psycholog, który przeprowadza różnego rodzaju terapie, musi przede wszystkim mieć odpowiednie podejście nie tylko nie do pacjenta, ale i do całego problemu.

Rola psychoterapeutów w dzisiejszych czasach

Psychika ludzka jest dziś szczególnie słaba i podatna na wiele czynników. Pacjenci, którzy uczęszczają na terapię z psychologiem, mogą być w bardzo różnym wieku. Dziś, psychoterapeuci przeprowadzają rozmowy z dorosłymi, osobami starszymi lub z nastolatkami i dziećmi. Problemy, jakie mogą dotyczyć  osób w poszczególnych grupach wiekowych, są często na tyle poważne, że pacjent wymaga długotrwałej terapii. Psychoterapeuta jest jednak osobą, która ma właściwe podejście do pacjentów, wiedzę oraz doświadczenie. Dzięki tym cechom, każdy pacjent może liczyć na wsparcie, zrozumienie oraz na pomoc w rozwiązaniu problemów.
Podstawową rolą, jaką pełni psycholog, jest:

  • Wysłuchanie nas, poznanie naszych problemów i naszego punktu widzenia,
  • ‘Wychwytywanie’ poszczególnych naszych reakcji i powiązanie ich z przeszłymi wydarzeniami,
  • Ocena sytuacji i zaproponowanie rozwiązań,
  • Zalecanie pracy nad sobą w formie pracy domowej (np. sporządzenie listy naszych mocnych i słabych stron, przedstawienie siebie w formie rysunku, prowadzenie pamiętnika),
  • Obiektywna rozmowa i stopniowe odkrywanie problemów pacjenta,
  • Zapewnienie wsparcia psychicznego.

relaksujące pomieszczenie

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Z racji tego, iż z problemami natury psychicznej boryka się coraz więcej osób (niezależnie od wieku), znalezienie właściwego terapeuty nie jest większym problemem. Dziś, na terenie całej Polski działa coraz większa liczba psychologów i psychiatrów. Odpowiedni psychoterapeuta dla każdego z nas, musi mieć powyżej wymienione cechy. Pacjenci, którzy są osłabieni psychicznie, cierpią na lęki i napady depresyjno lękowe i inne, potrzebują rozmowy z właściwą osobą. Dobry i ceniony psychoterapeuta, będzie polecany przez wiele osób i lekarzy.
Dla uczestników terapii psychologicznej, najważniejszy jest psychoterapeuta. Osoba, z którą regularnie rozmawiamy w celu przedstawienia naszych problemów, musi mieć w sobie chęć niesienia pomocy.
Znalezienie dobrego specjalisty, jest obecnie ułatwione poprzez istnienie wielu portali, na których można znaleźć opinie o konkretnych psychoterapeutach. Oceny są wystawiane przez pacjentów, co podkreśla ich wiarygodność.

Efekty psychoterapii

Psychoterapia jest rodzajem terapii, którą przeprowadza się w przypadku, gdy pacjent cierpi na różnorodne problemy natury psychicznej. Obecnie, ilość osób uczęszczających na taką terapię stale wzrasta. Dlatego rośnie również potrzeba kształcenia się nowych psychologów i stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.
U każdego człowieka, psychoterapia może zacząć działać wcześnie, u innych później. Jest to ściśle związane z indywidualną sytuacją danego pacjenta oraz jego przeżyć. Natężenie problemu również ma duże znaczenie. Pacjent musi współpracować z psychologiem i pragnąć zmiany swojego życia na lepsze, by efekty terapii mogły być zauważone.

Warto również dodać, że psychoterapeuta jest osobą, która ma nam pomóc i naprowadzić nasze myślenie na właściwe tory. Nie jest to lekarz, który wyleczy nas z depresji lub ze stanów lękowych. Praca z psychologiem jest bardzo wymagająca dla dwóch osób, jednak efekty, jakie można zauważyć po pewnym czasie, są nieocenione.