Jak montować panele szklane?

Panele szklane to pojedyncze szklane płyty lub zestawy takich płyt, które mogą być stosowane we wnętrzach w celach dekoracyjnych i praktycznych.

Panele szklane mogą być wykonane z różnych rodzajów szkła – najczęściej jest to szkło hartowane lub laminowane. Panele mogą mieć wykończenie przezroczyste, matowe lub z naniesioną grafiką. Panele ze szkła mogą być używane do różnych celów takich jak: 

 • dekoracyjne — np. jako elementy dekoracyjne ścian, podłóg, sufitów,
 • praktyczne — jako drzwi, ścianki działowe, okładziny kominków, blaty kuchenne. 

Zalety paneli szklanych:

 • estetyka – panele szklane mogą dodać elegancji i nowoczesnego wyglądu do pomieszczenia,
 • łatwa konserwacja – panele szklane są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można je łatwo czyścić. To niezwykle ważne w łazience, kuchni, ale także w pokoju dziecięcym,
 • wszechstronność – panele szklane mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, łazienki, salony, sypialnie itp. szczególnie modna jest ściana za wanną wyłożona w całości panelami szklanymi z pięknym, wysokiej jakości wydrukiem. 

Montaż paneli szklanych – o czym należy pamiętać?

Najszybszy sposób montażu paneli szklanych to ich przyklejenie, podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych. Zanim przystąpisz do montażu, zobacz zbiór wskazówek, o których musisz pamiętać:

 • Przygotowanie powierzchni – powierzchnia, na której będą zamontowane panele szklane, musi być czysta, sucha i równa. Zdecydowanie najlepiej usunąć z powierzchni poprzedni materiał (np. płytki ceramiczne). Jeśli ściana jest już „goła”, należy ją dokładnie odtłuścić i odpylić. Przed przystąpieniem do montażu paneli szklanych należy upewnić się, że ściana jest odpowiednio przygotowana. Jeśli ściana jest nierówna lub wymaga wyrównania, należy to zrobić przed przystąpieniem do montażu. Można to zrobić za pomocą szpachelki i zaprawy. 
 • Zabezpieczenie krawędzi – krawędzie paneli szklanych powinny być zabezpieczone specjalnymi listwami lub klipsami, aby zapobiec przesuwaniu się lub odkształcaniu.
 • Dokładne wymierzenie szklanych płyt – panele szklane powinny być dokładnie wymierzone i zaznaczone przed montażem, aby zapewnić idealne dopasowanie, aby pasowały do wymiarów ściany. Przycinanie paneli szklanych wymaga użycia specjalnej maszynki z tarczą odpowiednią do cięcia szkła, dlatego panele muszą być wcześniej przygotowane przez specjalistę. 
 • Użycie odpowiednich narzędzi – panele szklane powinny być montowane przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak poziomica i specjalna substancja klejąca – klej, który nie zawiera rozpuszczalników! 
 • Ostrożność: Przy montażu paneli szklanych należy zachować ostrożność, mimo że są wykonane ze wzmocnionego i bardzo odpornego szkła, trzeba uważać, by go nie porysować. 

panele szklane

Jaki klej wybrać do paneli szklanych? 

Do klejenia elementów szklanych należy użyć kleju bezrozpuszczalnikowego – przez producenta będzie opisany jako klej do szkła i luster.  Dostępne są różne rodzaje klejów, takie jak silikon, piaskowiec lub klej epoksydowy. Ważne jest, aby wybrać klej o odpowiednich parametrach, takich jak wytrzymałość, elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne. Zaleca się również zasięgnięcie porady specjalisty w celu dobrania odpowiedniego kleju do konkretnego projektu.

Co jest potrzebne do montażu?

Do montażu paneli szklanych będą potrzebne przede wszystkim: 

 • krzyżyki dystansowe – powinny mieć 2-3 mm grubości,
 • poziomica, by równo ułożyć panele 
 • szpachelka do nakładania kleju,
 • taśma malarska,
 • wiaderko i mieszarka do przygotowania zaprawy klejowej. 

Jak położyć panele szklane? 

 1. Przygotuj wszystkie materiały niezbędne do montażu paneli szklanych.
 2. Przygotuj ścianę pod montaż paneli. Upewnij się, że jej powierzchnia jest czysta i odpylona.
 3. Zanim przystąpisz do montażu paneli, zaplanuj, gdzie mają być one zainstalowane. Upewnij się, że zaprojektowany układ jest ergonomiczny i będzie wyglądał estetycznie.
 4. Pomagając sobie poziomicą, przyklejaj panele równomiernie do ściany. Upewnij się za każdym razem, że są równo położone.
 5. Pozostaw panele do wyschnięcia kleju – zwykle trwa to ok. 48 godzin. 
 6. Umyj panele szklane. Na końcu należy umyć panele szklane i usunąć wszystkie ślady po montażu. Można to zrobić za pomocą wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu.

Uwaga! Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących montażu paneli szklanych, ponieważ mogą one różnić się w zależności od modelu i marki.

Jeśli nie masz doświadczenia w montażu paneli szklanych, zalecane jest skorzystanie z usług profesjonalnego montażysty, aby upewnić się, że panele szklane zostaną prawidłowo zamontowane i zabezpieczone.

W sklepie Magic & Style znajdziesz panele szklane w Olsztynie w różnych kolorach i wzorach – odpowiednie do łazienki, kuchni, salonu i nie tylko!